Избори 2 в 1 – за какво гласуваха младите българи
Наред с изборите за Европейски парламент българите гласуваха за шести път в рамките на три години за Народно събрание на 9 юни 2024 година. И двата вота запазиха избирателната активност на рекордно ниско ниво – малко над 30%. Какви са посланията на младите избиратели към политиците?
Ето какво е обръщението на Теодор Неделчев, 18-годишен, ученик, към европейските институции: „Правете всичко възможно светът да е едно по-добро място. Правете всичко възможно хората да се чувстват по-добре, защото когато един човек се чувства по-добре, той малко или много става по-добър в повечето ситуации. Ние всички искаме един свят, в който хората са добри, хората са културни. Това става само с пример, който трябва да вземаме от вас. Ние сме хора, помагаме си твърде дълги години като цивилизация. Мисля, че това е достатъчно силен импулс, за да продължим да го правим и за в бъдеще и светът да се подобрява прогресивно. Така че… Да! Помагайте ни и ние ще помагаме на вас.“
20-годишната студентка Юлиана Станимирова е част от армията не негласуващите:
„Когато навърших 18 години си спомням, че имаше избори. Не помня точно какви, но… Бях много развълнувана, гледах новини. Допитвах се до моите родители, защото те все пак знаят как стоят нещата. Бях превъзбудена за моето гласуване. Отидох с голямо вълнение да гласувам. Гласувах! После се разочаровах, защото всичко, което беше обещано, не бе изпълнено. Това за мен са едни предизборни сухи приказки, с които залъгват хората. Всички казват, че ще отидат, ще гласуват, заявяват някаква позиция, но не го правят. Това излиза наяве след изборите, когато обявяват резултатите, че има ниска избирателна активност.“
Какъв е погледът към учениците и вота за Европейски парламент на Георги Милошев, учител по биология с докторска степен по генетика:
„Току-що прекъснах един урок с дванайсетокласници. Попитах ги дали са гласували – някои казаха, че за първи път гласуват, други – за втори. Като част от нашето общество споделиха, че упражняват правото си на глас. Имат мнение младите хора. И с по-малките ученици сме говорили за Европейския парламент. Смело мога да кажа, че учениците понякога са по-добре запознати от хора в напреднала възраст. На фона на ниската избирателна активност и отношението на населението над 18-годишна възраст, със сигурност виждам надежда в младите…“
Това съдържание е предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Флагман.Бг.
Добави Коментар