Паника в Пловдивско! Българи разказват как къщите им се разтресли при труса с магнитуд от 4,3 по Рихтер
Земетресение с магнитуд от 4,3 по Рихтер стресна жителите на Пловдив, Асеновград и Садово. Пред БНТ жени, преживели ужаса, разказаха как се чул адски тътен и земята се разтресла под краката им.
Трусът е регистриран в 20:24 минути, съобщават от Националния институт по геофизика към БАН.
Епицентърът е бил на 5 километра северозападно от Асеновград. Там земетресението е усетено най-силно.
Земетресение разлюля Пловдив (СНИМКА)
"Разлюля се всичко под краката ни, включително и сградата зад нас и тя се разлюля", разказа Илияна от Асеновград.
"Аз съм била в Турция, когато стана най-голямото земетресение и от там получих някаква уплаха и само като усетих – бях на чешмата и си миех ръцете и се развиках: Бягайте, бягайте, земетресение. Нашите деца хвръкнаха", сподели пък Севгинар Гарип от Долни Воден.
"Същият момент, който стана земетресението и телефонът започна да пищи и от там разбрахме", допълни съседката й Нериман Османова.
"Усетих го, бях тук в центъра и се разтресоха стени, хората се обърнаха, бяха се изплашили, усети се много силно. Имаше паника", разказва друга от жените в селото.
Хората в селата около Садово също са притеснени от труса.
"Цялата къща се разтресе. Ужасен шум под земята се чу. Къщата чак на вълни стана. Много се изплаших. Кучетата вън бяха полудели, едва ги укротих", разказа Ани Димитрова от Болярци.
"Около 20:30 часа бях на двора с децата, когато чух силен тътен и всичко около нас започна да се люлее. Към момента нямам данни за щети от земетресението. Но нас през годините често ни люлее земетресение. Ако не всяка година, то поне през година, и с магнитуд от 3,5 до 5", заяви кметът на село Кочево Станислав Панайотов.
Последното голямо земетресение в района е преди година край село Крумово с магнитуд от 4,7 по Рихтер. Единствените щети тогава са няколко паднали комина и счупени керемиди на къщи.
При сегашния трус в цялата област няма подадени сигнали за пострадали хора и нанесени материални щети.
"Към момента обстановката е спокойна. Първоначалната уплаха, която е била сред жителите на града, е преминала. Аз обиколих тук най-източната, високата част. Почти вече няма признаци на уплаха. Спокойни са хората, разхождат се", каза главният експерт в "Управление при кризи и сигурност" в община Асеновград Димитър Желязков.
До този момент е последвал само един вторичен трус с магнитуд от 2,4 по Рихтер. Сеизмолозите обаче очакват напрежението в земните недра да продължи.
Към момента няма данни за щети и пострадали при земетресението, каза кметът на Пловдив Костадин Димитров.
Ръководителят на департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" в Националния институт по геофизика, геодезия и география Пламена Райкова пък изтъкна в „Денят започва“, че се очакват по-слаби вторични земетресения след силния трус.
"Земетресението беше умерено. В повечето случаи в тази зона се наблюдават вторични земетресения, но голяма част от тях няма да се усетят от хората. Към момента има само един по-осезаем за хората афтършок с магнитуд 2,4 по Рихтер", каза сеизмологът.
"Ние сме сеизмичен район, специално в зоната, в която се реализира земетресението вчера, са се наблюдавали силни трусове с магнитуд до 7,1. Нищо не се изключва като вариант, но дали ще се реализира скоро и кога не можем да прогнозираме", категорична е Пламена Райкова.
"Миналата година в този район имаше две земетресения, едното от които беше на 6 юни и беше с магнитуд 4,7 с епицентър близо до Асеновград на 15 км от Пловдив. През октомври се случи още едно, което беше със същата сила - 4,7 по Рихтер и отново беше в този район, по-близо обаче до Пловдив“, припомня тя.
„Това земетресение е със същия епицентър и със същите характеристики може да се каже като събитията от миналата година. Тази зона се характеризира със сеизмичност, така че това не е нещо необичайно. В тази зона и друг път са се реализирали такива умерени земетресения. Например през 2021 г. имаше също заметресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в същия район. През 2002 г. до село Крумово пак същия епицентър, земетресението беше 4,3", каза още Райкова.
Слаба, актьорска игра!
Аматьорско изпълнение, флегман!
Аз съм преживяла голямото земетресение в България 1977 година, тук, в Бургас. То беше около 7,4-7,5 по Рихтер. Единственото което помня е, че полилеят почна да се клати и гардеробът да мърда към нас. Е, вярно... живеехме в новичка тогава "некачествена" панелка, на първия етаж. Вероятно по по-високите етажи се е усетило някакво люлеене на сградите, особено в 18-етажни блокове.
Територията се тресе, не иска мангали, тровещи реки, хвърлящи боклуците си на всяко едно красиво място.