Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Посрещаме най-ранното слънцестоене от 228 г. насам

През 2024 година най-дългите дни в годината за нас ще са два и ще продължат 15 часа, 19 минути и 35 секунди
Ключови думи: Пенчо Маркишки, Лятното слънцестоене, луна, Марс

Лятното слънцестоене тази година за България и нашите географски дължини настъпва малко преди полунощ на 20 юни. Затова и продължителността на двата съседни дни - 20 и 21 юни, ще бъде практически еднаква – с разлика по-малка от секунда.

Това коментира пред БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия при БАН и в катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“, съобщава бТВ. 

Тази година Земята ще посрещне най-ранното лятно слънцестоене от 1796 г. насам, когато то е настъпило в 20:45 ч. местно време на 20 юни. 

Така през 2024 година най-дългите дни в годината за нас ще са два и ще продължат 15 часа, 19 минути и 35 секунди.

През 2024 г. астрономическото лято ще започне на 20 юни в 23:50 ч. българско време. Тогава Слънцето ще бъде в точката на лятното слънцестоене, която в наше време се намира в източната част на съзвездието Бик – много близо до неговата граница с Близнаци.

Това ще се случи почти три седмици след началото на метеорологичното лято, което започна на 1 юни.
 
„Реалната продължителност на дните зависи от атмосферната рефракция, която ни позволява да започнем да виждаме Слънцето близо 4 минути преди то да е изгряло геометрично, както и да продължаваме да го виждаме още толкова време след геометричния му залез“, коментира Пенчо Маркишки.

Лятото е най-дългият сезон в годината, който продължава 93 дни, 15 часа и 52 минути, като приключва в 15:43 ч. източноевропейско време на 22 септември по време на есенното равноденствие.

През втората нощ на астрономическото лято - на 22 юни, в 04:07 часа българско време ще настъпи пълнолуние, първото от общо четири през сезона.

Юнското пълнолуние обикновено се нарича Ягодова луна, тъй като това е най-подходящото време от годината за бране на ягоди в Северното полукълбо. 

Най-доброто подреждане на планетите през месеца ще се случи през последния уикенд на юни и ще изисква от хората да се събудят доста преди зазоряване, за да го видят.

Тогава полумесецът ще попадне в една линия със Сатурн, Марс и Юпитер преди изгрев слънце на 29 юни. И четирите небесни обекта са достатъчно ярки, за да се видят без телескоп, въпреки че ще е необходимо безоблачно небе, за да се наблюдава явлението.

Още едно планетарно подреждане ще се състои на 30 юни, а на 1 юли, когато Луната ще се появи изключително близо до Марс, подредбата може да бъде още по-впечатляваща.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
6 женски качества, каращи мъжа да се влюби моментално Какво грабва мъжкото око и сърце Синовете на Ел Чапо искат сделка с прокуратурата за по-леки присъди Овидио Гусман Лопес и братята му са обвинени, че са поели ръководството на картела Синалоа след ареста на баща им
Затвориха попуярна пицария в Германия, сервирала пица с кокаин Заведението предлагало "Пица №40" в менюто, която е съдържала наркотика България е с най-ниския държавен дълг в ЕС Същевременно бюджетният дефицит на България се е свил през миналата година до 2,0% от БВП
Седем нови дела срещу Пъф Деди, замесиха и известни личности Всички предполагаеми инциденти са се случили на партита на Деди Миролюба Бенатова: Само диктаторчетата искат да сринат авторитета на медиите Този цирк има много по-висока цена от достойнството на журналистите
С над 10 мнл. души е намаляло населението на Украйна Преди войната страната е имала една от най-ниските раждаемости  Руслан Мъйнов наддава за апетитен имот в Арбанаси Началната цена е 34 772 лв.
Не сме подготвени за телефонни измами с изкуствен интелект Това е най-голямото предизвикателство в следващите 10 години  Само 25 минути ви трябват, за да приготвите тази чудна торта у дома (ВИДЕО) Трябват ви бисквити, мляко, сладка сметана и малко захар
Всевиждащото око: откъде интернет знае толкова много за нас Когато купувате телефон, вие продавате и своята поверителност Антициклон побърква времето в България Проф. Рачев подлуди всички с тази прогноза