Възродиха идеята за контрол върху графити изкуството в Бургас, този път идва от управляващите
Общински съветник от ГЕРБ в Бургас възражда темата с рисунките и драсканиците по фасади и стени на обществена собственост. Димитър Сотиров, който влезе в ОбС-Бургас в края на миналата година и чиито акценти в настоящия мандат са свързани основно с контрола върху опазването на околоната среда, е повдигнал въпроса чрез писмо до местния парламент, с което очаква отговор на няколко класически въпроса.
Любопитно в случая е, че докато в предходни години темата биваше започвана обикновено от съветници, намиращи се в опозиция в местния парламент, то сега тя се появява под прожекторите за пореден път, но този път стартирана от управляващите. С други думи - много е вероятно поне този път да се направи нещо по въпроса с хилядите действително грозни драсканици.
БСП иска ремонт на Графити подлеза в Бургас заради „обидни надписи“, но вижте какъв отпор срещна
И докато доскоро обикновено подобни питания бяха формулирани по-скоро като заяждане с администрацията - че едва ли не не си върши работата, нито по контрола, нито по превенцията, нито по санкционирането на нарушители, то този път тонът на писмото е различен, макар и за това да става ясно чак в последното изречение. Първите три питания на Сотиров са обичайните в жанра.
Последна разходка из забравените коридори на старото Немското училище в Бургас
1. На база каква нормативна рамка се извършва контрол и се налагат санкции за рисуването и писането на думи, текстове, рисунки, графични изображения и каквито и да е други знаци на фасадите на сгради, религиозни храмове, паметници, паметни плочи, огради, декоративни стени и други обществени сгради, коридори, подлезе, надлези и други елементи на градското обзавеждане, включително на превозните средства на обществения транспорт, както и на всяко друго, непредвидено за целта място на територията на Бургас?
Въпросът умишлено е формулиран по този начин - описателно. Целта е да се избегне възможността да се отговори непълно. Това обаче е практика обикновено при питанията, невходирани от управляващото мнозинство. Всъщност изцяло питания от този тип обикновено не се входират от мнозинството, но това е друга тема.
Какво е изящно графити изкуство и защо изложбата на Насимо е сензация за Бургас
2. Колко нарушители са установени през последните 4 години, какви санкции са им наложени и каква част от тях са заплатени от нарушителите?
Въпросът е интересен, но зададен чисто про-форма, тъй като в журналистическата практика в посочения период, няма разкрит такъв случай. Освен ако не говорим за децата, които рисуват в асансьорите на пасарелките, чиито лица често в близото минало се появяваха на сайта на Община Бургас за назидание. В случая идеята, която се влага е по-скоро въпросът да бъде зададен риторично и да получи отрицателен отговор, за да даде шанс на администрацията да се самосезира и да вземе мерки.
3. Каква е процедурата за почистването на нераглементирани рисунки, надписи, драсканици, графити и какви разходи в абсолютна стойност са направени от Общината за последните 4 години по това перо?
Впечатление прави повторението на периода, който вълнува общинският съветник от ГЕРБ. Процедурата по почистването е повече от ясна и е разкривана неколкократно в последните 4 години. Цената, от друга страна, тепърва ще стане известна и в този смисъл питането е смислено, защото ще даде основание на база на отговора да се прецени до каква степен описаният от Сотиров проблем е проблем. Това, разбрира се, дава основание за действие
И тук идва финалният въпрос, зададен от Димитър Сотиров към Общинския съвет. Той е изключението, което прави цялостното му писмо по-различно от останалите подобни през последните години. От начаина, по който е формулиран този четвърти и последен въпрос личи, че на 39-годишния местен парламентарист е ясно, че рисуването по стените е невъзможно да бъде изкоренено. Затова следва логичния въпрос:
„Община Бургас проучвала ли е възможността да бъдат въведени мерки за насърчаване на графити изкуството, чрез определяне на пространства и изграждане на стени за свободно изразяване на графити, създаване на процедура за изрисуване на фасади на сгради от графити артисти и други?”
Както Флагман неколкократно е писал през годините, именно това е най-вероятно единственото логично решение на проблема. Графити културата и като цяло идеята за писането по стени не възниква вчера. Напротив - това е изконно желание на човека още от ранните му еволюционни дни, което всъщност го отличава донякъде от останалите животни. Да пишеш на стена е равносилно с това да оставиш подпис, да чуе или в случая прочете някой твоето име. Да напишеш история на градските стени, колкото и грозна или красива да е тя. Да наказваш това изконно желание вътре в човека без да предоставиш алтернатива може спокойно да се счита като престъпление.
И затова идеята за графити фестивал или за легални стени - в града има само една единствена такава - или за насътчаване на тази форма на изкуство чрез рисуване по фасади на сгради легално и съвсем умишлено е чудесна. Защото не само ще позволи на тези, които искат да покажат уменията си, да го направят, но и ще даде основа тези, които го правят нелегално, да бъдат санкционирани. А средства за това определено има.
Нещо повече - както е видно от редицата градове в страната, където такива фестивали съществуват от години, те са средство за привличане на туристи не само от България, но и от чужбина.
Одобрявате ли тази идея? Бургазлии искат графити фест на Морска гара (СНИМКИ/ВИДЕО)
За по-цветен Бургас: Да изрисуваме подлезите с ежегоден графити фестивал!
А можете само да погледнете една от скучните сиви стени пред подлеза на Операта в Бургас, на която преди няколко години оживя приказката за Малкия принц - дело на NASIMO и ESTEO и да се замислите - не бихте ли искали и вашата скучна стена да изглежда по подобен начин. Бонусът е, че откакто бе изрисувана въпросната стена, по нея няма нито една друга безсмислена драсканица.
Причината е ясна - тя вече не е „празен лист”, който чака да бъде надраскан, а произведение на изкуството, което останалите артисти или желаещи да драскат имат уважение.
:-)
Причината в Бургас да има много по-малко драсканици от София и Пловдив и по-голям красиви графити е че не са репресирани!
В София за драскане по стени те арестуват и ЗА ТОВА е толкова сладко, интересно, бунтарско, яко, предивикателно!
Ако искаш всички да започнат да правят нещо - ЗАБРАНИ ГО
а да акцентираме в-у контрола на БЕЗразцорно изхарчени обществени средства
КЪДЕ и за кво аджебъ отиват парите от синя зона???
ЗАЩО 1 и също училеще Антон Стлашимиров се санира на ВСЕКИ 2 години
ЗАЩО няма контрол в-у сгроеж на заведения в-у пясъчната ивица на Стария плаж и много други такива