Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Държавата пое нов дълг -защо това е проблем?

Още преди няколко месеца Световната банка предупреди България за проблеми с дълга, ако не вземе мерки
Ключови думи: дълг, държавен дълг, България, Флагман

Нови 200 млн. лв. се прибавят към дълга на държавата, след като в понеделник Министерство на финансите пласира за четвърти път тази година държавни ценни книжа на вътрешния пазар. Среднопретеглената годишна доходност на аукциона за емисията 6-годишни ДЦК е 3,54%, съобщиха от финансовото министерство.

До момента служебният кабинет е заел общо 900 млн. лв. от вътрешния пазар. В средата на април Министерството на финансите пусна първата за годината емисия държавни ценни книжа, като тогава предложи на инвеститорите 3-годишни съкровищни облигации. Набран бе дълг от 200 милиона лева при среднопретеглена доходност от 3,01%.

Припомняме, че държавният бюджет за тази година бе гласуван с дефицит от 6.2 млн. лв. (3% от БВП), което означава, че тепърва правителството ще тегли заеми, за да го покрива. Месец май бюджетът излезе с малък излишък от 100 млн. лв., но следващите месеци се очаква да бъде на минус.

Държавният дълг може да се категоризира като вътрешен (задължения към кредитори в държавата) или външен (задължения към кредитори извън границите на страната). Често се посочва, че България е сред страните с ниски дългове, но в същото време е лидер по темпове на ръст на задлъжнялостта и то за период от последните четири години. Данните на Евростат показват, че 10 страни от Евросъюза отчитат повишение на съотношението на държавния дълг към БВП. С най-голямо повишение по този показател е България (+2,1 процентни пункта), следвана от Латвия (+1,6 процентни пункта), Финландия (+1,5 процентни пункта), Естония (+1,4 процентни пункта), Швеция (+1,2 процентни пункта) и Полша (+1 процентен пункт). 

Още преди няколко месеца Световната банка предупреди България за проблеми с дълга, ако не вземе мерки. Институцията посочи на България, че ѝ е нужна фискална консолидация предвид желанието за влизане на страната в еврозоната, забавянето на икономиката и демографската криза, която ще оставя все по-малко работещо население, което да издържа пенсионната система.

Симулираните сценарии на Световната банка показват, че при увеличаване на разходите, свързани със застаряване на населението, и без реформи, които да ги компенсират, до 2050 г. икономическият растеж ще се забави до около 1.25%, а публичният дълг ще надхвърли 70% от БВП.

Риск се заформя и от факта, че вече над 60% от разходите в бюджета на държавата не са гъвкави и при кризи управляващите трудно могат да ги насочат към други пера или да ги свият, ако се налага.

Важен е и въпросът за какво се поема дълга. В България това се случва предимно за социални харчове, които не носят икономически растеж, а само задлъжняване. Което пък доказано намалява и държавния суверенитет,

В монетарно независими държави като САЩ, Обединеното кралство и повечето останали, държавния дълг в местна валута представлява спестовните сметки в централната банка. Това прави този „дълг“ много по-различен от този натрупан в семейство, ограничено от доходите си. Монетарно независимите правителства печатат собствена валута и нямат нужда от такива приходи за да финансират разходите си.

Държавният дълг може да бъде в местна или чужда валута. Инвеститорите в държавни облигации, деноминирани в чужда валута, трябва да имат предвид нивото на валутния риск, в случай че чуждата валута намали стойността си спрямо местната. Ако дългът е деноминиран в чужда валута, може впоследствие правителството да няма достъп до въпросната валута, за да обслужва дълга. Например по време на Гръцката финансова криза дългът на страната е в евро и едно от предложените решения е Гърция да се върне към печатането на собствената си Гръцка драхма. Това предложение се отнася само за бъдещи задължения, оставяйки съществена част от съществуващия дълг деноминиран в чужда валута и потенциално удвоявайки стойността му.

 

13
Коментара по темата
13.
Бъгарин
12.06.2024 20:39:47
Че то МВР даде повече за БМВта?
12.
дойдохс
12.06.2024 18:47:16
Дойдоха Герб на власт и почнаха заемите. Кой ще ги връща. Май са да покрият разходите от купуването на гласове.
11.
ТБС
12.06.2024 17:01:51
Иманярите от правителството не да народа-данъкоплатец и много скоро всеки теглил заем на наш гръб ще го връща със сто процента лихва.
10.
XX
12.06.2024 14:33:27
ХХ-ристинке, пак пишеш щуротии, снощи си пила много мъжко мляко до Старата поща.
9.
До 7
12.06.2024 13:51:09
Ние островчета нямаме, прав си.
Ама имаме доста цигани.
8.
Фекрет Стораро
12.06.2024 13:43:45
споко една държава кат тегли заем и другите държави в ЕС го плащат :D
7.
до 3
12.06.2024 13:28:01
Много сме модерни... само да не беше този дребничък проблем... някои могат да печатат и да си изнасят инфлацията, а други само се набълбукват със заемчетата които не могат да връщат, докато бъдат тотално ограбени реалните им физически активи. Гърция има много островчета за разпродаване, ама ние нямаме...
6.
XX
12.06.2024 13:24:14
До 4

"За тях и Асен Василев дълга никога не е проблем, но така и не обясни защо не е проблем." - защото така ставаме нормална европейска държава като другите в ЕС. Затова.
Други въпроси?
5.
ХХ
12.06.2024 13:22:45
".. икономическият растеж ще се забави до около 1.25%, а публичният дълг ще надхвърли 70% от БВП." - това е чудесно! Ще станем нормална европейска държава каквато 85% гласуващите за "европейска МРЗ" и "достойна пенсия" искаме да бъде.
4.
Бай Цоло
12.06.2024 13:14:32
От 4 години неимоверно нараствал дълга, точно съвпада когато се появиха ПП. За тях и Асен Василев дълга никога не е проблем, но така и не обясни защо не е проблем.
3.
Стоян
12.06.2024 13:13:19
Е, така де!
Еврогейците и краварите живеят на кредит!!!
САЩ дължат 30+ ТРИЛИОНА!!!
Ние, няма да сме по назад я!


Да ви го нахакам в човката!
2.
Проблем?
12.06.2024 12:17:30
Не думай! Та това е традицията в заробването на колониите! Ако не ми вярвате, питайте Сталинка. Тя много ги разбира тия рабУти и ни съдейства, кат' наш чиляк, да станем едни горди, гладни, голи и боси членове на кочинката в задния двор на "клуба на богатите" (не че и той е вече богат де...)!
1.
Амиии
12.06.2024 12:13:53
Проблем е защото нямаме после как да ги платим и ставаме зависими. Проблем е когато субсидиите се превърнат в заеми и когато тези пари не се харчат изобщо по предназначение и не генерират прибавена стойност към живота на българина, а се крадат маазно.
Не е хубаво и е проблем това.
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес