Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

София-Бургас с влак за 3 часа и 30 мин.? Да, но за 40 лв. и от 2027 г.

Никога няма да изпълним критериите, за да летят вагоните с 300 км/ч, но 160 км/ч ще е постижимо
Ключови думи: бдж, влакове, софия-бургас, 3 часа и половина, от 2027 г.

От юли до морето тръгват жп мотриси, купени от “Дойче Бан” втора употреба, но и те няма да карат със 160 км в час. Това ще е възможно от 2027 г., когато бъде завършена изцяло новата жп инфраструктура. На първо време високите скорости ще са по трасетата София – Пловдив – Бургас и София – Пловдив – Свиленград, обясняват от Българските държавни железници (БДЖ), съобщава 168chasa.bg.

Билетите няма да се променят поне до края на годината, когато изтича договорът между националния оператор и Министерството на транспорта и съобщенията за обществената услуга “превоз по жп линии”.

В документа са заложени цените на билетите, които не могат да се отклоняват

от подписаното. От 1 май превозвачът ги вдигна с 20% и не се предвижда нова корекция дори когато в движение влязат закупените мотриси от немския “Дойче Бан”, отговориха от БДЖ. В началото на 2025 г. предстои подписването на нов договор между тях и държавата и според хора от бранша не е ясно какво ще се заложи за жп билетите.

Но това лято желаещите ще могат да стигнат до Бургас за сумата между 22,90 лв. и 31,70 лв. единична цена според вида на влака и класата на вагона. А до Варна - между 28,70 и 34,80 лв.

Пътниците ще се возят на вече пристигналите от Германия 19 вагона от “Дойче Бан”. До края на юни трябва да бъдат регистрирани в жп администрацията подобно на колите в КАТ, да минат през тестове, проверки и оформяне на документация. Според специалистите са в добро състояние и с чисти тоалетни – нещо, с което старите български вагони не могат да се похвалят.

БДЖ е поръчала общо 76 жп мотриси, но някои от тях ще останат в резерв, за да бъдат използвани за части, ако нещо се повреди и се наложи да се сменя. Планират да пуснат 10 композиции с по 5 вагона по маршрутите до Варна и Бургас. Германските возила могат да развиват до 200 км в час, но това е нереалистична скорост за трасетата в България.

По нашите релси бързината може да е до 160 км в час. Засега само в определени участъци - от Септември през Пловдив до Свиленград. “По направлението Мездра - Варна скоростта е 100 - 130 км/ч, но следва да бъдат осигурени средства за нейното поддържане и оптимизиране”, обясняват от БДЖ. И добавят: “Очакванията са до 2030 г. да бъдат постигнати скорости по направленията, както следва:

- София - Калотина 120 - 160 км/ч;

- София - Септември 160 км/ч;

- Пловдив - Бургас 130 - 160 км/ч”.

Тогава ще е възможно и частни компании да поемат отделни линии

и техните цени на билетите ще са най-малко двойни на сегашните, прогнозира Петър Бунев от синдиката на железничарите към КНСБ. Според него, ако за 3 часа и половина се стига до Бургас, ще се появят и частни оператори, които няма да возят на същите цени като БДЖ. Ще са най-малкото двойно отгоре, добави синдикалистът.

Частна фирма вече превозва по жп релси контейнери и ремаркета от Пловдив, където Националната компания за железопътна инфраструктура (НКЖИ) е изградила терминал, до Истанбул, както и от Русе до австрийския град Велс.

Цената за тези отсечки е доста по-ниска,

отколкото тол таксите по магистралите, а срокът на доставка - по-бърз. Компанията, която вече има лиценз за жп транспорт, може да кандидатства да превозва и пътници, ако се обяви конкурс за превоз по високоскоростното трасе.

От БДЖ също коментират темата: “В случай на обслужване на линия от друг железопътен превозвач е вероятно цените на билетите отново да бъдат обект на договорни отношения с Министерство на транспорта и съобщенията.”

Ако се пътува бързо и удобно, естествено, те ще се покачат.

Особено когато до лятото на 2026 г. пристигнат предвидените по Плана за възстановяване и устойчивост

7 чисто нови двуетажни нулевоемисионни

електрически влака, както и 20 от т.нар. push-pull (при които в двата края на композицията има кабини за управление) и още 35 мотриси. Всички те трябва да минават по обновените трасета с висока скорост. В края на миналия месец е подписан договор с компанията “Щадлер Полска”. Стойността е 300,5 млн. лв.

А когато стане възможно до морето да се стигне за кратко време, трудно някой ще предпочете автобуса. Той ще е по-бавен и по-некомфортен. Във влака ще е по-удобно, ще има бюфет като преди у нас и сега в европейските железници, човек ще може да се разходи, а не да е притиснат на седалката. Но пак зависи и от цените на билетите.

“Предлагането на конкурентна услуга с по-кратко време за пътуване и с по-добър комфорт на обслужване несъмнено ще привлече повече пътуващи от другите видове транспорт към жп. Това е една от основните цели на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г.”, отговарят от БДЖ. Те очакват клиентите им да се увеличат с 5% през 2024 г., а с подобряване на обслужването и времето за пътуване – още повече.

Вероятно бизнесът на автобусните превози ще залезе и ще бъде изместен, но преди това те ще са принудени да вдигнат цените заради по-малкия поток пътници.

Магистралите са в трагично състояние, до Варна все още няма такава, а жп линиите се модернизират усилено. В момента НКЖИ, която отговаря за трасетата, изгражда фаза 2 на линията Пловдив - Бургас и София - Пловдив (разделена на няколко лота). Става дума за чисто нови релси, сигнализация, контактна мрежа.

Най-проблемна при подмяната им е отсечката от Ихтиман до Костенец,

защото там са предвидени много тунели. Най-дългият е от Вакарел до Елин Пелин - 6,8 км. Поръчката е спечелена от консорциум между турските фирми “Дженгиз” и “Дуйгу”, които участваха в строежа на новото летище в Истанбул.

Напълно готов е участъкът Пловдив - Свиленград. Довършват се сигнализацията, системите за безопасност, подлезите и надлезите на гарите Крумово и Филипово по линията Пловдив - Бургас. На места се запоява съществуващото релсово трасе, другаде се поставя ново.

Старите релси са по 25 метра, свързани с джонтова връзка

и от прескачането от една на друга идва характерното тракане на влака. Новата технология, по която се поставят модерните съоръжения, предвижда заваряване на елементите.

Релсите вече са по-тежки, понасят по-голямо натоварване и по-висока скорост.

Стандартът при тези от соца е един метър от стоманената част да издържа 49 кг, докато при по-новите - 60 кг. Между влака и трасето се поставят и магнитни възглавници. Така не са необходими колела.

Висока скорост няма как да се развие при натоварване от 49 кг на метър, коментират железничари. Освен това там, където пътят е компрометиран, се налага намаляване на бързината. В БДЖ има служители, чиято работа е да следят за слаби места, където стоманата е поддала и трябва да се сложат ограничения. Днес композициите се движат по-бавно, отколкото през 1990 г., отчитат експертите.

От БДЖ уточняват, че средната скорост е около 60 км в час заради многото участъци с ограничения и ремонти. Въпреки че у нас отдавна се използват локомотиви, които конструктивно са предвидени за скорост до 120, 160 или 200 км в час. На самата им табела пише какви са ограниченията. При такава бързина мерките за сигурност трябва да са железни - спирачката да се задейства независимо от водача, за да не се сблъскат два влака, както стана на Централна гара София. При скорост от 300 км в час човекът в кабината е само за всеки случай, там всичко е автоматизирано, но в България едва ли ще успеем да видим такива влакове.

Според решение на Еврокомисията от 2002 г. 160 км в час е минималната скорост за модернизирани съществуващи линии за смесено - пътническо и товарно, движение. Тя е определена след технико-икономически изследвания и е релевантна за повечето жп релси в България и всички останали страни от Източния блок, както и за Австрия и Швейцария.

Роля играят релефът, демографията, икономическите

и технологичните условия, дължината и гъстотата на жп мрежата, разстоянията от граница до граница в отделните страни от Средна и Източна Европа, обясняват от БДЖ.

Повишаването на скоростта изисква значително нарастване на разходите за изграждане на съвсем нови трасета и поддържане. “Изследванията в Европа показват, че за да бъде една новопостроена жп линия за скорост 250 - 300 км/ч рентабилна, е необходимо пътникопотокът конкретно по тази линия (например София - Пловдив или Пловдив - Бургас) да надвишава 9 млн. души за година”, добавят от жп превозвача. А в България

за 2023 г. общо 21,8 милиона души са се качили на влак

Така че едва ли скоро ще имаме стрели по релсите като в Япония.

Естествено, колкото по-бързи са композициите, толкова по-скъпи са локомотивите. “Въпросът е защо поръчахме такива за 200 км в час, като страната ни дори няма идеен проект някога да се стигне до такава скорост. Ще остареят и ще ги бракуваме, защото няма да имаме подходяща инфраструктура”, категоричен е Бунев.

Най-старите релси са в северозападната част на страната. При тях е необходимо стрелочник физически да превърта стрелките за следващия влак или поне да следи какво прави машинистът, ако локомотивът е оборудван с такава система. Пак по стария начин става и комуникацията в някои части на България - чрез телефонограми навреме ли е тръгнала композицията, ръководител движението записва всичко в тефтера, а не в компютър.

Съществуват и гари, които са свързани чрез полуавтоматична блокировка.

Единият натиска бутона като сигнал и това пречи на колегата да насочи друг влак срещу вече потеглилия. Но тази система също е аналогова.

Отпреди 1944 г. са някои участъци от жп линиите в България. А мерките за сигурност все още са като през 70-те години. Върви човек по перона и почуква колелетата преди тръгване. Ролята му е особено важна, обясняват професионалистите. По звука служителят разбира дали има микропукнатини, спукано колело и дали спирачката работи. Той отговаря за цялото техническо състояние и след почукването се подписва, че влакът ще стигне до Варна например, че е изправен, и най-важното - че спирачките са наред. Отговорността е негова, обяснява Бунев.

Документът, в който специалистът удостоверява състоянието на отделните елементи, измерени в проценти, се предава на машиниста. А накрая

ръководител движението проверява изчисленията

още веднъж - дали са верни. При новите бързи влакове всичко това ще става чрез софтуер.

Дигитална система за управление в момента има само по направлението Пловдив – Свиленград. А ремонтът на много места в страната, включително и на Централна гара София, тече с пълна сила. Полагат се оптични кабели, старата релейна техника се подменя с компютърна, изгражда се цифрова сигнализация. Тя все още е в период на тестване.

Въпросът кога ще се случи цялостната дигитализация и модернизация на жп транспорта и той стане такъв, какъвто е в останалите европейски страни - бърз и надежден, стои открит. Въпреки че има план, проекти и срокове.

20
Коментара по темата
20.
БДЖ
09.06.2024 19:49:55
Да закриват всичко,
смешно е!
Как не ги е срам!
19.
292
09.06.2024 12:24:21
До ХХ. Навремето в градинката на гарата, близо до мястото, където сега е куфарът с мидите, имаше една голяма метална табела, на която беше нарисуван връхлитащ към застаналия пред нея влак и отдолу надпис "Чайка Експрес. София-Бургас 4 часа и 37 минути". Имам снимка. Жалко, че промитите от пропаганда мозъци, не желаят да приемат факти, когато не им отърва.
18.
ХХ
09.06.2024 12:04:11
"Инак, аз знам,че 1971 година Чайка експрес с "нулевоемисионните електрически влака" и без чужди планове за устойчивост и други, взимаше разстоянието София-Бургас за 5 часа.
Сега, 53 години по-късно при демократите и ЕС е над 6 часа и половина.
Факт."

Странно е с кое от горе написаното не са съгласни 16 про'с'така?!
17.
292
09.06.2024 11:58:30
До 7. Това, което ще напиша е валидно само ако утопията, написана в статията се случи. С 4 човека колата ти ще гори поне 10 на 100 газ. Приблизително 40 лева. Сложи 20 за амортизиция на гуми и бензин - 50. Приемаме, че е колата е напълно амортизирана, значи си на кяр 110 лева. Да, де, ама защо не броиш, че караш поне 4 часа, което си е половин ден работа? Значи, за да си на кяр, трябва да работиш за по малко от 25 лева на час. Предвид това, че добрият ж.п. транспорт не е за бедни хора, следва, че ако не се броиш за такъв, не би трябвало да се натъпчеш с още трима в в една кола, да се бъхтите 400 километра.
16.
15
09.06.2024 11:38:21
Хубаво да дойдат китайците ама 1 км високоскоростна жп линия струва поне 20 милиона евро, по 400км тва са 8 милиарда. Сложи и краденето, и да кажем че ще струва 30 милиона на км, стават 12 милиарда. Тва е над 10% от БВП-то ни и билетите ще трябва да станат 100лв и никой няма да я ползва.
Ние сме дребна държава, 140-150 км са предостатъчни за влаковете, БДЖ умишлено го държат във фалит, понеже фирми като Юнион Ивкони са монопол и държат пазара с автобусен превоз, ако влака стане 3 часа никой няма да се качи повече на автобус. Един куп политици имат дялове в Ивкони и други фирми като Биомет. Единствения шанс БДЖ да се възроди е ако стане частно и същите хора, които държат Ивкони, Биомет и т.н го вземат и него.
15.
Минчев
09.06.2024 10:10:17
Абе нали беше за 3 часа,сега пък пишете за 3 часа и половина!Пак лъжете!
Да дойдат китайците и за 1 година да ни направят скоростни железници,дето се движат с 300 км.в час!
14.
Мисирска журналистика
09.06.2024 07:34:26
Явно авторът на статията не прави разлика между мотриса и вагон, щото в началото на статията казва че в през юли тръгвали мотриси от дойче бан, докато по-надолу вече били пристигнали 19 от тях, като споменава 'вагона'.
Също буди смях изречението за поставянето на магнитните възглавници между влака и трасето.
13.
zxcs
09.06.2024 07:26:14
Да да, ше се кача на нещо стопанисвано от държавата детео се движи с 160 км/ч ама друг път ..
12.
Дойче Банан
09.06.2024 07:12:19
Тези високоскоростни трасета се правят още от 90-те.Докато изравним световните стандарти телепортацията ще е влязла в употреба.
11.
Е и?
09.06.2024 06:53:00
И 100 лв. ще дам, ако е и чисто! Стига все за бедните сме мислили. 40 лв. Не е скъпо.
10.
XX
08.06.2024 22:12:06
Инак, аз знам,че 1971 година Чайка експрес с "нулевоемисионните електрически влака" и без чужди планове за устойчивост и други, взимаше разстоянието София-Бургас за 5 часа.
Сега, 53 години по-късно при демократите и ЕС е над 6 часа и половина.
Факт.
9.
ХХ
08.06.2024 22:05:16
"Между влака и трасето се поставят и магнитни възглавници. Така не са необходими колела." - някой ПАК се е надрусал здраво!
8.
2027 ще е по-скоро 40 евро
08.06.2024 21:55:23
2027 ще е по-скоро 40 евро
7.
Ужас
08.06.2024 21:26:55
Имам кола която гори 7/100 газ 400 км 30 лв до София 4 човека по 7 лв тоя влак 4 човека 160 много изгодно ми се види
6.
Дернев
08.06.2024 20:51:17
Частното участие на превозвачите трябва да е до 45-49%. Останалото на държавата. Това трябва да е формулата от тук нататък навсякъде, където се налага частно участие.
5.
Бат Танас
08.06.2024 20:38:47
За по-сигурно - 3027 г ще е е
4.
работа работа работа
08.06.2024 20:34:18
Бъдеще за БДЖето
значи ГЛАД за бус фирмите на ДПСето
3.
Военен рибар от ССУМОР
08.06.2024 20:27:15
Б. Б. и ГЕРБ бяха обещали, че преди 2 години щеше да в това с влака за 3 от София до Бургас но усукаха парите и се покриха!)))
2.
Asam cigan4e obi4amRom dasa nari4am
08.06.2024 20:23:19
Si4koto lorenzo na elin pelin
Smrad a u ujast
1.
ТБС
08.06.2024 20:22:22
Ама как бе, нали докарахте новите поутребени вагони от Джермани? Иначе това за трите/четирите часа го слушам от 2011 га бай ви хуй спечели първите си избори.
  Добави Коментар
Банда нацепени младежи ограбва тийнейджърки в столичен мол? Във Фейсбук е създадена специална група, където се описват случаи на насилие, които обаче не са потвърдени официално Папата обяви кога ще канонизира инфлуенсър Карло Акутис бе провъзгласен за блажен през 2020 г. в Асизи
Разкри защо е девствен 26-годишният съдебен заседател Мимо-Гарсия е много откровен човек Зеленски с разтърсващи думи Войната може да завърши по тотално разочароващ начин за Украйна
Калин Стоянов за обесилия се полицай: Той използва оръжието си правомерно Къде отива смисълът на закона, когато престъпникът има повече права от този, който се опитва да го спре?, пита бившият вътрешен министър С тази бирена панировка за кашкавал няма как да сбъркате Вижте каква е тайната
По време на празничното пазаруване нарастват киберизмамите Честа практика е създаването на клонинг сайтове Автосервизи в кв. Победа избухнаха в пламъци, заради повреден бойлер Точната стойност на нанесените от инцидента щети е в процес на изясняване
WINBET Open 2 отново събира звезди на канадската борба от България и Европа Над 150 състезатели ще вземат участие в турнира в Благоевград през декември Кадър на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" блесна на национално ниво Събитието събра студенти и докторанти от различни български университети
Пазете се от страшната сянка в огледалото Старите огледала са особено опасни, сочат мистици Затварят за 3 часа подземната улица в Бургас Причината е подмяна на осветлението