Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ново 20: Учениците на екскурзия, само ако отидат на исторически обект

Ключови думи: ученици, екскурзия, исторически обект

Ученически екскурзии ще могат да се организират само ако по времето на пътуването се посетят няколко обекта, свързани с историята, археологията, културата или природните науки. Тази промяна се подготвя в Наредбата за ученическите пътувания, обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков във Варна. Той посети Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" и Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН.

Към момента МОН е разработило примерни образователни маршрути, обхващащи цялата страна и които се използват по някои от националните програми, по които училищата получават финансиране. Сега се планира те да бъдат задължителни за всички пътувания, които училищата организират, за да се съчетават те с повишаване на познанията на децата в различни области, да се запознават и да преживяват България по различен начин, да придобиват впечатления на място за процесите в природата, но и за факти от културно-историческото ни наследство.

“Придобиването на знания чрез преживяване доказано дава много добри резултати. Затова искаме да насърчим училищата да посещават знакови обекти, свързани с нашата история и култура”, каза министър Цоков. По думите му и сега много училища включват такива обекти в организираните си пътувания. “Провеждат се десетки изнесени открити уроци и по този начин насърчаваме връзката между културните и научни обекти с образователната система”, обясни проф. Галин Цоков.

Повече от 6 000 деца и ученици посещават годишно обсерваторията във Варна. В нея се организират както постоянни курсове за ученици, така и беседи за организирани посещения на училища от региона, стана ясно още по време на визитата му.

МОН и Институтът по океанология ще си партнират в разработване и популяризиране на национална програма за морска грамотност. Това бе договорено по време на среща на министър Галин Цоков с изпълнителния директор проф. Атанас Палазов. Научната организация подготвя различни инициативи, свързани и с Десетилетието на ООН за науката за океана за устойчиво развитие.

От Института задълбочават връзките си с училищата и организират редица срещи и открити уроци в региона. “Заедно трябва да си партнираме, за да създадем възможност това да се случва в цялата страна, защото знанието за моретата и океаните е в основата на устойчивото развитие”, подчерта проф. Цоков.

Детска градина във Варна създава Център по медиация, в който предстои да се включат и други образователни институции от региона. Министър Цоков посети създателите на инициативата ДГ „Карамфилче“ и разговаря с колектива й.

“Поздравявам Ви за работата за развиване на емоционалната интелигентност на децата, което е много важно за всички следващи етапи на обучението им”, подчерта проф. Цоков. Той допълни, че Регионалното управление на образованието ще ги подкрепи, за да могат и други детски градини да се включат с подобни инициативи и да използват добрия им опит. “Когато децата познават чувстват си, те стават по-успешни и добри хора, затова и подобни инициативи са толкова важни”, каза още министърът.

От детската градина споделиха, че центърът по медиация се е доказал като възможност за прилагане на ефективен подход за управление на конфликти, не само между децата, а и между родители, както и между колеги и други партньори, касаещи дейността на образователната институция.
 

6
Коментара по темата
6.
Браво!
07.06.2024 07:48:22
Поне да видят и научат нещо от историята ни.
..., че е безспорен факт, че българите по света повече милеят за родината и знаят много по- добре българската история, и се интересуват от нея, е факт! Вярно е и че много повече държат на българския език и изискват от децата си да се научат да се изразяват, и пишат грамотно! ...., както и че са радетели за автентичния ни фолклор, който няма нищо общо с чалгата, ширеща се тук, защото има търсене от някои.

Училището е образователно- възпитателна институция!

Извън историческите дестинации са си приоритет и личен избор на родителите.
5.
Бургазлията
07.06.2024 07:12:16
Така трябва
Родителите на ски пистите и сланчака като заведат децата през ваканцията по спа и басейни , кога теа деца ще видят история
4.
Реалист
07.06.2024 00:07:14
Тоест всяка ученическа екскурзия трябва да е свързана с исторически обект, и разбира се изключение прави историческия парк край Варна, защото той е туристически а не исторически обект.
Но защо за бога заради политически сблъсаци да страдат децата, защо не може да посетят зоологическа градина или поляна в гората, или да отидат до селската къща на учителя си, защо да е забранено на децата да идат до морето, до река Дунав или до карандила? Или министъра го е срам да забрани само село Неофит рилски, затова забранява всичко, което няма кафява табела.
3.
Хахахахахаха
06.06.2024 18:21:45
Оптимисте, май си пропуснал училище? Правописът ти е плачевен! Не се ли срамуваш поне малко да изказваш мнение, а да не можеш да го напишеш грамотно? Иначе, това ново 20 е абсолютна глупост. Дори не си заслужава коментар!
2.
Оптимист
06.06.2024 18:15:45
БРАВО! НАЙ ПОСЛЕ НЕЩО СМИСЛЕНО В ТАЗИ ДЪТЖАВА ДА ПРОЧЕ!
1.
Хмммм
06.06.2024 17:27:15
Държавата се опитва всячески да обсеби дори и свободното време. Не само това, но вкопчва в примката си идейности, които не са им в ресора. Родителите имат право да определят маршрутите на екскурзиите. МОН не е туристическа агенция! Поредната недомислица. Всеки родител води детето си на места, които са част от наследството на страната... но някой да ми изготвя маршрути е диктатура!
  Добави Коментар
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"