Трябва да използваме изкуствения интелект, за да научим децата на български език
Изкуственият интелект е не само предизвикателство, но и възможност. Той може да се използва, включително и за изучаването на родния ни език. Това беше заключението на участниците в кръгла маса на тема "БАИТ в подкрепа на образованието".
Заместник-министър Наталия Митева заяви, че в момента тече процес на изграждане на стратегия за образованието в България. "Изграждат се STEM центрове в почти всяко средно българско училище", разкри министърът. Това трябва да промени общото образование, да бъде стимул да се обогати познанието не само към различните науки, но и към желанието за наука, стана ясно от думите й.
"Около 60 хил ученика излизат на пазара на труда на годишна база и по тази причина цялостните процеси трябва да се преосмислят", заяви министър Митева. "Като политици трябва да насочим тези процеси." На въпрос на Флагман има ли стратегия относно медийното представяне за изкуствения интелект, тя призна, че все още има резерви в това отношение. Тя посочи, че е необходимо повече съвместно усилие на държавата, медиите и бизнеса.
"В България бяха създадени първите в страната инженерни образования. Идеята за тези специалности е да бъде създадено едно мултидисциплинарно образование, което да не бъде променяно от динамиката на средата", заяви от своя страна Маргарита Янакиева, директор на Професионалната гимназия по високи технологии "А. С. Попов".
"Иновативният образователен продукт при нас се извършва заедно със студенти, които наброяват 1800, но при нас се извършва реално класиране. При нас попадат най-добрите, тъй като Ви е ясно,че няма как всеки да учи каквото иска. Киберразследване е една от нашите специалности, които се водят с експерти от Израел. Нашите възпитаници се вливат директно в пазара на труда. Нашите студенти държат едно задължително интервю и във втори курс дори вече нямаме студенти,които да не работят, разкри още тя.
През следващата година при нас ще бъде предложена сцециалност "Програмиране на Изкуствен интелект с английски език и втори чужд език китайски", разкри още тя, което въодушеви залата.
"Бизнесът иска да бъде успешен и затова е адекватен към пазарните нужди, ние работим в 11 държави и по тази причина държим да бъдем адекватни. В последните години кадрите в България,които излизат са адски адекватни. Ние си партнираме с най-различни програми в технологичният свят. Затова за нас е важно да създадем експерти, но и хора с култура и знания", заяви Янко Бахчеванов, представляващ "Контракс" АД.
"Затова създадохме TBS Академия, като при нас всяка една програма започва със 120 студенти предлагаме работа на 20% от хората, които имат базовите познания и ние виждаме смисъл да инвестираме в тях", посочи още той.
Велина Топалова от Oracle Academy, заяви, че целта на компанията е ресурсите да стигат до студентите, но и до всички хора, които имат интерес в сферата. "Предоставяме достъп безплатно до платформата ни и технологиите, но и на преподавателите достъп да програми за обучение. Също така спрямо различни институции, за които това е напълно безплатно. По този начин помагаме на преподавателите да предоставят необходимите практически познания и възможности.
Кариерните центрове, които са едно от последните ни нововъведения са организирани по видове технологии. По този начин, ако студентът иска да се обучава на ИИ университета предлага необходимото за това. Инициативата предлага и партньорство с НПО-та, с които работим за използването на нашите възможности, като пример е Гърция. Така помагаме да се разшири дигиталната компетентност", заяви още тя.
Контрабандни канали, пране на пари употреба на алкохол и забранени субстанции. Речево - езикови патологии "кризаааа" ,
Камък върху камък не сте сложили и не сте кадърни да сложите в държавата. Но за сметка на това пропиляхте години историческо време на България. За грабежите и злоупотребите тепърва ще се говори. Затова трябва да сте малко по-смирени и да се срамувате от безполезното си кибичене в политиката. А не да се перчите по медиите като селски тарикатчета с бели чорапки.
Малоумници, повтарят "модерни" думи и си мислят, че са голЕма работа.