Заплатите в спешната помощ "ще скочат" с цели 5 лв.
Насроченият за 6 юни протест на спешната помощ засега се отменя - до 18-ти юни, когато ще има нова среща със здравния министър. Това стана ясно днес след среща на представители на синдикат "Защита" и министъра на здравеопазването Галя Кондова.
Сутринта синдикатите алармираха, че за увеличение на заплатите на работещите в спешната помощ са планирани 13,5 млн. лв., които обаче ще стигнат само за по 5 лева увеличение на човек. Те определиха това като гавра и насрочиха протест за четвъртък, 6 юни, когато ще настояват и за оставката наминистър Кондева, предава segabg.com.
След днешната среща обаче двете страни са се договорили на 18-ти юни да се видят отново с министъра, на която да се обсъдят проблемите със заплащането на работещите в здравната система и по-конкретно - в спешната помощ,
ПРЕГОВОРИ
Днешните разговори се проведоха на фона на липсваща яснота кога ще бъде подписан новият колективен трудов договор в здравеопазването. Вчера стана ясно, че се очертават тежки преговори за новия документ, който трябва да реши и въпроса със заплатите на работещите в системата. Това се разбра след Отраслов съвет в здравното министерство, на който здравният министър д-р Галя Кондева пое ангажимент да предостави график за преговори между синдикати и работодатели.
Старият КТД изтече през април т.г. Той предвиждаше началната основна заплата на лекар без специалност да бъде 2000 лв., на медицинска сестра - 1500 лв., а на санитар - 910 лв. Нивата обаче още не са постигнати в много лечебни заведения, поради което работодателските организации не приеха предложения от синдикатите скок на заплатите от близо 30% в новия колективен договор (т.е. 2700 лв. за лекар). Според тях голяма част от държавните и общинските болници не са в добро финансово състояние и трудно биха се справили с ново увеличение на основните работни заплати. Експертите от МЗ пък предложиха поне още 1 г. основните възнаграждения, указани в досега действащия Колективен трудов договор, да останат непроменени.
След поредица неуспешни преговори между двете страни вчера министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева събра Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, за да се обсъди наново сключването на нов КТД. На него тя е поела ангажимент да предостави график за предстоящи заседания за преговори по новия КТД.
От работодателите се очаква да предложат структура за нов задълбочен анализ, обхващащ всички 181 държавни и общински лечебни заведения. За целта трябва да бъде разработена и единна методика за оценка на причините, поради които болници не са успели да достигнат нивата на заплатите, заложени в досегашния договор. Заедно с работата по анализа на заседанията ще започне обсъждане и на конкретни текстове от новия Колективен трудов договор.
Едно е предложенията на синдикатите е той да бъде подписан за 1 г., без да включва точките, свързани с възнагражденията. Според него заплатите могат да се запазят на нивата от досегашния КТД, но в рамките само на още 4 месеца. След това с приемане на новите бюджетни програми, частта за заплатите да бъде преразгледана и да се приемат нови стойности. В този случай, през въпросните 4 месеца работодателите настояват Националната здравноосигурителна каса да не налага санкции на тези болници, които не са успели да постигнат заложените нива на заплати. Според досегашния КТД ако заплатите на са достигнали записаните нива, болницата може да бъде глобена с 200 до 500 лв. за всеки случай, а при повторно нарушение - от 500 до 1000 лв.
"Продължаваме разговорите по КТД. Проблемът не е свързан нито с вдигането на заплатите, нито с друга конкретика. Проблемът е да се започнат преговори за евентуално подписване. Необходим е задълбочен анализ, който да обхваща всички лечебни заведения с техните особености. Анализът ни е нужен точно, за да се започнат преговорите по същество", коментира от името на Съюза за стопанска инициатива членът на Надзорния съвет на НЗОК д-р Николай Болтаджиев след срещата. По думите му предстоят нови разговори в обозримо бъдеще.
От Българския лекарски съюз пък предложиха основните възнаграждения на медиците да бъдат обвързани със средната работна заплата за страната, по подобие на заплатите в образованието. "Ние държим - за разлика от други, които твърдят обратното, че в закона за здравното осигуряване трябва да има изискване, записано в Националния рамков договор, че който иска договор с НЗОК, трябва да гарантира поне минимални за държавата нива на възнаграждение", каза председателят на организацията д-р Иван Маджаров. По думите му тези минимални нива следва да не са обвързани с колективния трудов договор, който е проблемен, а с някакво кратно - "както депутатите си обвързват техните минимални възнаграждения с кратно за средните заплати за страната". Според нето минималната заплата за страната е предвидима и видима статистическа величина и се знае в какъв размер ще бъде през следващата година. Работодателите обаче като цяло са на позиция, че фиксирането на заплатата не кореспондира с нормалното ръководене на лечебно заведение.
От 4 години твоите педали са на власт!
Тия хора са еничари и не го крият. Изучили са се – някак – някъде. Живели са – някак – някъде. Те целите са в това „някак“. Приблизителността е техният Бог, някак.
Една и съща тролска маса е на амбразурата в защита на
“Промяната“ !
Нищо не вършат, само прехвърлят отговорноста!
Никога не са виновни!
Налага се да търсиш помощ, за да закараш болният до линейката!
Шофьорът с ръце в джобовете чака пари!