ВиК Бургас отчете успешното изпълнение на проекта за ж.к."Меден рудник"
Най-големият жилищен комплекс в Бургас - ж.к."Меден рудник" вече е с изцяло изградена канализационна мрежа и рехабилитирана пречиствателна станция за отпадни води. Проектът, който се реализира в последните две години, днес бе официално приключен.
На церемонията присъстваше домакинът Цветан Мирчев, изп. директор на ВиК Бургас, зам.-областният управител Владимир Крумов, членът на УС на ВиК холдинга Владимир Бибов, Грега Михайлова, представител на ГД Оперативна програма „Околна среда“ и Мирослав Жеков, началник отдел „Строителство“ към община Бургас.
През последните 24 чесеца се ремонтираха компрометираните части от мрежата, изградиха се нови колектори и мрежа, а 100% от отпадъчните води се събират и пречистват в разширената ПСОВ "Меден рудник", която е в пълно съответствие с приложимото законодателство, подчертаха от ВиК.
Обновени са 1,3 км канализационна мрежа, изградена е 2 км нова канализация, построени са два броя канално помпени станции - КПС „Върли Бряг“ и Бункерна КПС.
За изминалия период от две години в комплекса се реконструираха 6,8 км и се изградиха 2 км нова водопроводна мрежа. На територията на пречиствателната станция за отпадъчни води „Меден рудник“, по проекта са построени два нови биобасейна, един вторичен утаител и машинното оборудване към тях, с което се увеличава капацитета на ПСОВ за биологично пречистване.
Това стана възможно с приключване строителството на два от обектите включени в първи етап на най-мащабния ВиК проект за Бургаска област — „Интегриран воден проект за област Бургас“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
Изпълнители на строително – монтажните дейности са „СМК – МОНТАЖИ“ АД за обект „Реконструкция и изграждане на ВиК мрежата на кв. Меден Рудник“ и Консорциум „ГИС- СРЕГИ Меден Рудник“ за обект „Разширение на ПСОВ Меден Рудник“.
Жителите в тринадесетте агломерации в Област Бургас, с цялостното изпълнение на проекта, който включва реконструкция и рехабилитация на съществуващата ВиК структура, изграждане на нови системи и съоръжения, получават достъп до подобрено водоснабдяване и пречистване на отпадъчните води. Проектът носи и добавена стойност за опазване на околната среда и чистотата на водите на Черно море.