Как да изберете енергийно ефективен климатик
Последните години разходите за електроенергия скочиха главоломно, което наложи по-големи икономии при отопление и охлаждане през съответните сезони. Един от начините да се намалят сметките за ток е като се избере климатична система, която е максимално енергоспестяваща. Ако имате нужда от помощ с това решение, ви предлагаме да погледнете следващата статия. В нея ще разгледаме какви характеристики трябва да има един климатик, за да бъде достатъчно икономичен.
Високи оценки на SCOP И SEER
Тези два маркера показват колко икономичен е един климатик. Определят се като се изчисли съотношението между средната охлаждаща или отоплителна мощност и консумираната енергия. Показателят SCOP (Seasonal Coefficient of Perfomance) измерва сезонната енергийна ефективност при отопление, а SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) - тази при охлаждане. Колкото по-висока е оценката, толкова по-икономичен е уредът.
Много е важно да се ръководите от тези параметри при избора на климатик. У нас има разнообразие от такива модели, стига да знаете къде да търсите. С високи стойности могат да се похвалят инверторни климатици предлагани от Eclima, които притежават SCOP и SEER от порядъка на клас А+, А++ и А+++. Това е най-доброто, което ще намерите на пазара. Моделите с такива характеристики са способни да отопляват при външна температура до -25°C и да охлаждат при -15°C, при това без да изразходват много енергия.
Подходящ размер
Размерите на климатика също не са да подценяване. Ако уредът е твърде малък, ще трябва да работи извънредно, за да може да затопли и охлади помещението. Форсирането на компресора изисква повече електроенергия, а това обикновено води до по-високи сметки за ток. Така има вероятност системата да се повреди преждевременно. Освен това е възможно да не може да стигне до зададената температура поради липсата на достатъчно мощност. Това означава, че през зимата ще ви е студено, а през лятото - горещо. Ако моделът е твърде голям за стаята, това също ще увеличи сметките за ток. Плюс това ще оставя въздуха влажен. Поради тази причина това е една характеристика, на която трябва да обърнете специално внимание, ако искате да пестите от вашия климатик.
Програмируеми настройки
Последните години на пазара има голямо разнообразие от климатични системи с допълнителни екстри, които позволяват по-добър и качествен контрол над температурата в помещението. Потребителите имат възможност да задават конкретни настройки за различните часове от деня. Освен това могат да регулират работата на уреда от разстояние благодарение на Wi-Fi управление, което се свързва с таблет или телефон. Такава функция ще намерите при по-добрите инвертори и хиперинвертори. Като цяло трябва да се стремите към модели от среден и висок клас, ако искате икономичен климатик.
Eco ежим
Това е друга сравнително нова екстра, която все повече производители влагат в системите си. Енергоспестяващата настройка, която на много места е обозначена като Eco режим, прави така, че машината да изключи както компресора, така и вентилатора след достигане на зададената температура в стаята. Това намалява значително разхода на електроенергия и от там се отчитат по-ниски сметки за ток. С такава настройка са оборудвани някои инверторни климатици на нашия пазар, като обикновено това се вижда при по-утвърдените марки, които непрестанно се стремят към усъвършенстване.
Етикет Energy Star
Energy Star е специален сертификат, въведен от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ преди три десетилетия. Първоначално е бил на доброволни начала, но с времето се е утвърдил като стандарт, който трябва да се съблюдава за почти всяка битова техника на пазара.
Когато върху уреда има такъв етикет, това гарантира, че по време на производството му са спазени екологичните изисквания, както и че потреблението на енергия е намалено с 20 - 30 %. Освен това означава, че продуктът намалява енергийното потребление и понижава нивото на парниковите газове. Не на последно място, сертификатът Energy Star е показател за това, че производителят разбира своите социални отговорности.
Добави Коментар