Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как бе извършено живото погребение на БНР

Това са предавателите край село Пъдарско, откъдето радио България разнасяше 35 години сигнала си по цял свят. Миналата седмица министър Дянков ги изключи
Ключови думи: Симеон Дянков, Българско национално радио, балканска медийка, невзрачна, бюджет, радио, БНР, чужбина, Мартин Минков, ефирно излъчване, България


Финансовият министър Симеон Дянков реши да превърне Българското национално радио в малка сива балканска медийка, по-невзрачна и от радио Скопие. Дянков съкрати тази година бюджета на радиото със 7 милиона лева, а миналата бе извадил от него други 10 милиона. Това се случва, въпреки че БНР традиционно приключва годините без дългове.

Кризисната ситуация принуди шефовете на медията да търсят спасителни решения, за да не превръщат програмата му в денонощна дискотека, по подобие на останалите радиа в България. Едно от тях бе БНР да закрие кореспондентските си пунктове в чужбина, дори това в Берлин. Сред върнатите обратно у нас е и кореспондентът в Скопие Мартин Минков. Миналата седмица радиото

 прекрати ефирното излъчване на всичките си предавания, предназначени за чужбина,

които се подготвяха от третата програма на БНР. Досега Радио България - това е името, с което радиостанцията излъчваше на къси и средни вълни над 50 часа в денонощието програми на английски, немски, френски, испански, сръбски, турски, албански, гръцки и руски език, както и на български – за емигрантите и корабните екипажи. БНР излъчваше също на средни вълни и програми на турски език, предназначени за слушателите в самата Турция. В интернет сайта на медията се поддържа и страница на арабски език.

Няма държава по света, която да не поддържа свое международно радио.

Във Великобритания това е международната служба на Би Би Си, която в миналото подготвяше и емисии на български. В САЩ – “Гласът на Америка”. В Германия – Дойче веле. Съседките ни също поддържат подобни емисии. От Румъния излъчва радио Румъния интернационал, което до 2003 година имаше емисия на български, радио Сърбия работи денонощно и предава дори на китайски, радио Филия от Гърция има емисия на български, такава поддържа и Гласът на Турция. Дори международното радио Македония не е и помисляло да прекрати емисиите си на чужди езици, сред които и 30 минутно всекидневно предаване на български език за България.

Предаванията на радио София на чужди езици започват да се излъчват на къси вълни на 16 февруари 1936 година. Още първото предаване се чува в цяла Европа, Северна Африка, САЩ и Канада. През годините броят на езиците, на които се излъчват програми за чуждестранната аудитория, нараства. В този езиков спектър през годините са присъствали и програми на есперанто, румънски, полски, чешки, италиански и португалски, както и специализирани програми на 3 езика за африканския континент.
С действията си Дянков сега

нарежда БНР на последно място по обхват, дори след Македонското радио.

Който е пътувал с кораб или изобщо е напускал страната и е искал да слуша радио от България, знае колко немощни са предавателите на програмите “Хоризонт” и “Христо Ботев”. Веднага след границата, а в много случаи и още преди нея, предавателите на БНР губят битката с чуждите радиостанции. Това е особено осезаемо, ако се пътува в Турция. Километри преди граничните пунктове от БНР вече няма и следа. Затова пък третата програма - радио България, имаше договори с чужди предаватели да ретранслират емисиите й и тя можеше да се лови дори в САЩ и Канада.

Прекратяването на ефирното излъчване предизвика бурна реакция сред слушатели от цял свят.”Не съм си представял, че годината може да започне с такава ужасна новина”, пише Хуан-Карлос Бускаля от Аржентина, който слуша радио България на испански от цели 35 години. “Моето

най-голямо притеснение е, че решението да прекратите късите вълни е взето без ясното разбиране,

че на този етап радио България не предлага сериозна алтернатива за слушане чрез интернет, тревожи се дългогодишният слушател от САЩ Уйлям Флим - Спирането на късите вълни, преди радиото да е установило недостатъците на уеб-страницата ви, ще доведе до загубата на повечето ви слушатели”. “Вчера чух във вашето предаване и не можах да повярвам на ушите си: Радио България напуска късите вълни – ТОВА ПРОСТО НЕ Е ЗА ВЯРВАНЕ”, пише Волфганг Хервих от Елербек, Германия. “Като дългогодишен и лоялен слушател от САЩ се натъжих, когато научих, че Радио България скоро ще спира късите вълни - споделя Алис Сджардин - Вашата станция беше много необходим източник на международни новини, на които не се обръща внимание от медиите в моя регион.

Мненията, представени от журналистите ви, бяха безценни,

що се отнася до разглеждането на глобални проблеми.” “Работя като капитан на търговски кораб и моля да имате предвид, че в открито море достъпът до интернет е доста ограничен, така че вашите предавания бяха основен, а в последните години и единствен източник на актуална ежедневна информация от България След вашето спиране ще продължим да слушаме английските програми на Би Би Си, но в тях няма информация за България”, е категоричен Детелин Стоянов. “От деня, когато изпратих първото си писмо до вас, до деня, в който обявихте края на късовълновите ви излъчвания, стоят 58 години – цял човешки живот. Благодарение на немските програми на радио България успях да натрупам солидни познания за България и да се запозная по-подробно със страната ви. И сега, след като вашата страна се издига нагоре, Радио България обявява края на своите излъчвания – та това си е живо погребение За мен се срутва един малък свят”, тъжно констатира Паул Франк от Баден-Баден, Германия. Владимир Пивоваров от Украйна не пести силните думи в писмото си: „Как вашето правителство не разбира, че убива своя имидж и историята си в съвременния свят!?”

“Въпреки че много хора използват интернет, се съмнявам, че ще мъкнат компютрите си насам-натам, за да слушат емисии, които преди това са били достъпни за слушане по радиото”, заключава дългогодишният слушател на предаванията на гръцки език Джон Бабис.

Пощата на радио България е задръстена от стотици подобни писма, което очевидно не трогва министър Симеон Дянков, който никога не крие, че България е само спирка в живота му и след края на мандата ще се изнесе в чужбина.

7
Коментара по темата
7.
уточнение
03.04.2012 00:06:14
авторката можеше и да се запознае по-добре с това, кое е прекратено и кое не. Радио България продължава да излъчва ЕФИРНО за чужбина на средни вълни предаванията на 5 езика: български, сръбски, турски, гръцки и албански. На останалите 6 езика... емисиите са само по интернет, тъй като те излъчваха само на късите вълни, а всъщност те са спрените. Подчертаното изречение в статията "радиото прекрати ефирното излъчване на всичките си предавания, предназначени за чужбина" е подвеждащо, защото е извадено от контекста. И просто не отговаря на истината. Тоест отговаря частично на истината. Спря ефирното излъчване на френски, немски, английски, руски и испански. А на арабски така или иначе нямаше. На балканските езици емисиите продължават да се излъчват на средни вълни от Видин и Петрич, честотите ги има в сайта на радиото. Като ще се казва истината, то поне да е цялата. За жалост, БНР е едно от малкото радиа, които спират предаванията си за чужбина на къси вълни. Те не се излъчват дори и по сателит. За сравнение... Гласът на Турция излъчва на 34 езика, всичките емисии и на къси вълни, и по спътник, а и в интернет. Гърция, Македония и т.н. също си продължават.... Дянков след 2 години сигурно вече няма да е в България, той ще си прави опити в друга бананова държава, докато тука ще му сърбаме дълго време попарата
6.
gb
14.02.2012 14:48:17
до Мартин - чукча освен че може да пише може и да чете. Един късовълнов предавател е с мощност 300-500киловата. Нямам точна информация колко са мощни нашите ама имай предвид че става въпрос за големи мощности и скъпи съоръжения. Т. е за да си слушаш ти бъзикнатото радио на КВ аз плащам под формата на данъци едни големи пари. Това доскоро беше да речем относително смислено, но не и когато има интернет, сателити и подобен род неща. Излъчването на БНР през няколко сателита би коствало частица от разходите за КВ, а интернет стрийминг е реално почти безплатен. Ако си радио любител и скучаеш можеш да си ползваш приемника за далеч по-интересни неща от слушането на БНР. Искам парите ми да отиват за цифрово радиопредаване на територията на БГ. Искам ФМ предавателите ни да са достатъчно мощни за да мога да слушам БГ радиа по морето - ей там трябва да се наливат пари.
Пак ви правя паралела с телеграмите - като ги спряха пак 1000 човека нададоха вой. Защо ти е телеграма, когато е наличен СМС примерно?
5.
Мартин
14.02.2012 05:41:10
Като излъчваш две емисии паралелно на две различни честоти. Така стават над 50 часа. Много е просто, трябва акъл, преди да напишеш "как над 50 часа?".
До gb - много хора, които се интересуват, за разлика от теб, имат късовълнови приемници и слушат с тях това, от което се интересуват.
До дан - БНР не ти е радио Енджой, което цял ден излъчва скамо музика от компютъреца и няма никакви разходи, освен за ток. В БНР работят ЖУРНАЛИСТИ!!!!, които вършат работа - създават журналистически!!! продукт - правят предавания, интервюта, репортажи, превеждат емисии на различни езици. Това са разходи, за ксоито трябва да се плаща, ако искаш да поддържаш авторитет.
Гласът на Америка - да, първи съркатиха предавания, но съкратиха предаванията за държави - марионетки като България, за които не следва вече да се излъчва, защото местните медии прекрасно вършат американската пропаганда. Затова пък не са прекратили, а дори увеличиха на над 50 часа в денонощието програмите си за Иран, Сирия, за цяла Азия и на къси вълни Гласът на Америка е толбкова активна, колкото и преди 30 години. Но човек, перди да пише по тези форуми, трябва просто да е в час. Уви, в България хората в голямата си част са плямпала по форумите и не са в час.
4.
Питанка
14.02.2012 00:59:26
как "над 50 часа в денонощието " ?
3.
gb
13.02.2012 18:08:30
Мисля, че BBC и VOA първи започнаха голямото рязане и закриване на корепондентски бюра. Причината е проста - никой не слуша вече радио. Кажете ми с ръка на сърцето - колко от вас притежават приемници на къси вълни. Автомобилните радиа по изключение са на средни, а дългите едва ли се ползват от някой. Да напомня само, че за да има излъчване на къси и средни вълни са необходими предаватели с мощност от порядъка на киловати. Цялото това упражнение приложено за много малък кръг слушатели (дори и по цялто земно кълбо ако се излъчва на К.В) е неефективно и може да бъде заменено от евтин, но качествен новинарски сайт или радио стийминг - за корабите ако имат желание могат да си свалят емисиите през Инмарсат-а примерно. Да плачем за такъв род услуга е все едно като да скърбим за телеграмите .... изостанали технологии.
2.
Журналист
12.02.2012 14:04:47
Потресаващо е, надявам се да не е истина.Ако сме спрели българското радио навън, означава че сме извършили огромно предателство спрямо нацията. това е радио България, невъзможно е държавата да няма пари за издръжката. Хора, това действително е безродие и престъпление.
1.
дан
12.02.2012 11:38:22
аз съм просто момче и не разбирам от радио, ама я ми кажете как другите радиостанции се издържат сами, дори печелят доста добре...БНР му трябват десетки милиони субсидии
  Добави Коментар
Защо е съкрушена Загуби кученцето си Тези храни могат да ви разболеят от рак Полуфабрикатите, като колбасите и различни месни изделия, често съдържат значителни количества подобрители на вкуса, стабилизатори, аромати и консерванти
Нечуваният феномен "Гръмотевичен сняг" удари Земята Знаете ли какво представлява? Отваря топ ресторант в Истанбул Актьорът, известен с ролите си в успешни турски сериали, е развил страст към готварството през пролетта на 2023 г.
Бивша звезда на Нова разкри шокиращи подробности за миналото си и любовната драма със съпруга си! Тя разкри за първи път за най-тежкия момент в кариерата си като млада репортерка, когато била на крачка от това да изостави телевизионната журналистика. Отказано е вписване на старостилната православна църква Тя е потенциална заплаха за държавата, заяви премиерът при изслушването в Народното събрание
Костадин Костадинов се помисли за Тръмп: Поиска България да се обедини със Северна Македония Аналогичен е случаят и с Южна Бесарабия, смята лидерът на Възраждане Лос Анджелис не може да се справи с пожарите, защото дари запасите си на Украйна, смята синът на Тръмп Позицията му подкрепа и Илон Мъск
Организират среща във връзка с инвестиционно намерение върху терена на бившия Колодрум Тя ще се проведе в залата на Общинския съвет на 16 януари Президентът поздрави Алберт Попов за историческата му победа в ските Успехът му донесе жадувана радост на всички българи, очакващи този триумф вече 45 години, каза Радев
Показа гаджето си Въпреки че вече му роди три дъщери, Стоян, който има брак близнак, все още не се е бракувал за туркинята Сарафов с писмо до Киселова за имунитетите на Лена Бориславова, Ибрямов и Рангелов Главният прокурор очаква Народното събрание да предостави информация на държавното обвинение