Изменението на климата засегна сериозно и легендарната българска роза
Месец по-рано започна прибирането на листенцата на прословутата българска роза у нас. Това е исторически момент и рекорд по най-бърз цъфтеж на розите, което се дължи на изменението на климата, което доведе до по-топли и по-влажни пролети, пише "Ройтерс".
България е един от водещите световни производители на ароматно розово масло, което се използва и в козметичната индустрия.
Най-доброто розово масло се произвежда в централната Розова долина, където според историците розите са били култивирани като култури още от древна Тракия през 5-ти до 3-ти век пр. н. е.
Първата фабрика за масло е открита през 1820 г. в град Казанлък.
Процесът на производство на произвежданите в България от 2 до 3,5 тона розово масло годишно не е лесен. За един грам розово масло са нужни повече от 1000 розови листенца, които се берат ръка рано сутрин, тъй като съдържанието на етерично масло е най-високо около 7 сутринта.
Венчелистчетата се използват и за продукти, включително розова вода, розово сладко, розов чай и дори розова ракия.
Качеството на венчелистчетата и маслото е силно зависимо от метеорологичните условия, като комбинацията от топлина и влажност е решаваща.
Заради неотдавнашната мека зима и много топъл март розите започнаха да цъфтят по-рано тази година.
Според учените изменението на климата през последните десетилетия е накарало растенията да започнатда цъфтят седмици по-рано от преди.
„Проверихме нашия архив от 1987 г. и установихме, че активният, масов цъфтеж на розовите храсти е между 10 и 20 юни. А ние днес имаме рози, които започват да цъфтят месец по-рано“, казва пред медията Валентин Казанджиев, агрометеоролог в Националния Институт по метеорология и хидрология в София.