Пълен абсурд! Как Иван Жабов продаде улица и остави цяло село на произвола
Българинът се е нагледал на всякакви безобразия. Като например как се строи офис сграда върху тротоар в центъра на Бургас, на ъгъла на улиците "Христо Ботев" и "Фердинандова" по времето на Йоан Костадинов. Успешен опит да го настигне в класацията на абсурдите неотдавна направи бившият кмет на Средец Иван Жабов. Той пък реши да не издребнява с разни тротоари, а направо да продаде цяла улица - вярно, не е "Цариградско шосе", не е "Витошка", но все пак по нея се движат хора и превозни средства. И така, както си вървиш по пътя, изведнъж се блъскаш в ограда. Защото една отсечка от улицата вече е частна и новият собственик си я загражда. А ти - ако искаш прехвърчай, ако искаш обикаляй като гламав.
Този пореден цинизъм се разиграва в село Росеново, община Средец, където част от площада и част от единствения път, водещ до църквата и десетки къщи, стана частна собственост. Имотът дори вече е заграден и се готви строителството на склад.
За скандалния случай алармираха Флагман.бг жители на село Росеново, които са потресени от продажбата на терена. Тя е направена в края на 2022 година от бившето ръкодовство на Община Средец в лицето на екскмета Иван Жабов.
През септември 2022 година той внася докладна записка в Общинския съвет за продажба на имот – частна общинска собственост в село Росеново. Парцелът е с площ 701 кв.м. Жабов мотивира предложението си, че в Общината е постъпило заявление от Светла Георгиева Палова за откриване на процедура за закупуване на терена. Предвид заявения интерес той предлага на Общинския съвет имотът да бъде включен в Годишната програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост за 2022 година и обявен за продажба. В докладната е посочено още, че съгласно експертна оценка, изготвена от Бургаската търговско промишлена палата, цената е 3220 лв. Местният парламент одобрява предложението. След решението на ОбС-Средец е обявен търг с тайно наддаване, който се провежда на 11 ноември 2022 г. Единственият кандидат е Светла Палова. Процедурата се отлага за след седмица – 18 ноември. Отново кандидатства само Палова, която предлага сумата от 3435 лв. Печели търга, а на 7 декември 2022 г. се сключва и договорът между нея и Община Средец за продажбата. (ВИЖ ДОКУМЕНТИТЕ ПОД ТЕКСТА)
По информация на местните Светла Палова и мъжът й се занимават с продажба и монтаж на PVC дограма. А на терена в центъра на Росеново искали да изградят склад за дейността си.
В селото екип на Флагман.бг завари заграден с мрежи терен, който на практика прекъсва пътя. За да стигнат до домовете си, хората са принудени да заобиколят оградата и да газят през тревата. Най-голямата им тревога е как ще мине линейка, ако, не дай Боже, се наложи.
Кметският наместник Андрияна Маврулкова каза, че никой от селото не е бил уведомен за продажбата на имота. Те разбрали едва година по-късно, когато купувачът е подготвил терена и поставил колове, за да опъне мрежа. Така са изтървали и сроковете за обжалване на процедурата.
„Решението на Общинския съвет за продажбата е отпреди две години. Ние обаче разбрахме малко преди местните избори през октомври м.г. - когато сложиха металните колове тук. Никой не знаеше. Бившият кметски наместник не беше уведомил никого. Това е пътят, който е за останалата част от селото, включително за църквата ни, която много добре е поддържана, включително и за кметството. Друг път няма. Трябва да се направи нов обходен за нормалното преминаване. В момента достъпът е отрязан, дори линейка да се наложи да дойде, няма откъде да мине“, каза Маврулкова.
Миналата седмица за първи път те се срещнали със собственика на имота. Той дошъл в селото, когато се поставяли мрежите. Местните опитали да разговарят с него, дори му предложили да откупят мястото на продажната цена. Той се съгласил да продаде имота, но на скадално скъпа цена – 20-30 хиляди лева. Те допускат, че той е предложил тази десеторно по-висока сума, за да ги откаже.
В Росеново нито са чували преди това за сем. Палови, нито са знаели кои са и с какво се занимават. Според кметския наместник собственикът няма интерес да строи каквото и да било там, целта му била да направи замeнка с друго, по-апетитно място в Средец.
Още в петък, след поставянето на мрежите и отрязването на пътя, Маврулкова отишла при настоящия кмет Иван Кичев и го запознае с проблема. Той реагирал светкавично и веднага извикал в кабинета си няколко служители, за да потърсят решение.
„За г-н Кичев и екипа му това, което се случва в с. Росеново е безумие. Те ще проучат нещата и ще видят какви са вариантите за отварянето на пътя“, каза още Маврулкова. Подадена е и официална жалба до него, и до Общинския съвет. Кметът Иван Кичев отговаря официално, че е разпоредена проверка, проведени са и разговори с новия собственик на имота. След преглед на регистъра за общинските имоти ще бъде проведена нова среща с купувача, за да му бъдат предложени други обекти на територията на община Средец. (ВИЖ ДОКУМЕНТИТЕ ПОД ТЕКСТА)
Докато разговаряхме с нея, в центъра на селото се събраха жители на импровизиран протест.
В момента, за да стигнат до имотите си от другата страна на селото, те са принудени да вървят през тревата или да използват високопроходим автомобил. Според тях не е вариант изграждането на обходен път около имота, тъй като теренът не го позволява.
„Този път се ползва постоянно, а в момента сме принудени да заобикаляме. Сега е сухо, може да се мине, но при един дъжд това ще е невъзможно. Теренът е мочурлив, не виждам как ще се направи нов път, отдолу е дерето, има и мост. При един дъжд или сняг, няма да има излизане“, обясняват хората.
Болно им е, че центърът на селото е разпродаден, но са категорични, че ще направят всичко по силите си, за да си върнат мегдана и пътя.
„Тук се водеха борбите навремето, играеха се хора, от цялата община идваха. Казах на купувачката Светла, а тя ми отвърна: „Вече няма да има хора“, споделя с мъка баба Рада Гарджева.
В село Росеново са родени видни общественици и интелектуалци. Сред тях е писателят и критик Петко Росен, на когото е прекръстено селото приживе. Неговата родна къща е на метри от заградения имот и реално няма достъп и до нея. Тя е необитавана от години, в окаяно състояние, но има идея за възстановяването й и превръщането й в къща-музей. Инициативата е на Тракийското дружество, като в нея ще се включи и Клубът на писателите.
„Това вече няма как да стане заради наглостта на едни хора. А ако се случи, село Росеново ще живне. Тук ще идват гости от цяла България. Ще имаме къща-музей, в която ще се разкаже историята на Петко Росен, на Росеново – селото, в което са родени писатели, лекари, прокурори, певци“, казват още местните.
Заради спокойствието и красивата природа интересът към село Росеново през последните години е нараснал. Млади семейства от региона са си построили къщи, които обитават през почивните дни, част от които се намират именно от другата страна на селото. Жителите на Росеново смятат, че интересът рязко ще спадне заради този случай. Затова призовават всички компетентни органи да се сезират и да вземат мерки преди да е станало късно.
Те са готови да подадат жалба в Прокуратурата, а в събота, 25 май, организират голям протест. Той ще се проведе от 10 ч. в центъра и в него ще участват както настоящи жители, така и хора, свързани с Росеново. Недоволните канят и собственика на имота на разговор.