Зеленият преход - средствата между общините не са равномерно разпределени
София е с най-много проекти за финансиране по втория етап на Националната програма за "Енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради" по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това разкри Добромир Василев, директор на дирекция "Жилищна политика" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), на медийно събитие, организирано от "Хабитат България". При тази програма се изисква 20 процента съфинансиране от гражданите.
По думите на Василев лидерството на столицата по тази програма не е изненадващо с подадени проекти за 65 сгради на обща стойност на безвъзмездната помощ 22 милиона лева, което означава, че близо 20 на сто от проектите са от Столична община.
"Това за мен показва ясното разпределение на икономическата активност и доходите в отделните части на страната", коментира експертът. Той отбеляза, че за първия етап от програмата, при който безвъзмездното финансиране е сто процента, проектите от Столична община са били около 6 или 7 на сто от всички.
"Приемането на заявления по втория етап на програмата приключи на 28 март след две удължавания, като са получени 299 предложения за изпълнение на инвестиции с обща стойност на поисканата безвъзмездна финансова помощ от над 120 милиона лева. Исканото финансиране е по-малко от това, с което разполагахме като бюджет на мярката, по тази причина няма да имаме резервни списъци и всеки, който бъде одобрен, ще получи финансиране, посочи още той.
Той изрази очакване заради по-малкия брой проекти до края на юни - началото на юли да са готови резултатите от оценката им и да се премине към сключване на договори. Василев посочи, че за да има стабилна политика по обновяване на сградния фонд, следва да се осигури редовно - всяка година, финансиране за тези политики, а да не се разчита на така нареченото програмно финансиране.
Проблемите пред домакинствата
Българските домакинства са затруднени да участват в този преход, тъй като нивата на енергийна бедност са високи и около 1 млн. и 800 хиляди домакинства са в това положение. За да бъде пълноценно и справедливо тяхното участие те имат нужда от целенасочено подпомагане, смята Минчо Бенов, национален директор на "Хабитат България". Бенов отбеляза, че България трябва да създаде конкретни национални цели, които да показват какъв е приносът на страната към това европейско усилие. Освен това всички български общини трябва да имат социален план за климата.
Той посъветва когато се купува електроуред той да е енергоспестяващ, тъй като това е разход, който не правим често. Също така при експлоатацията на електроуредите да прочетем как правилно трябва да ги използваме.
По време на конференцията "Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход" пък стана ясно, че около 1,5 млн. жилища в България не са обитавани. Това са около половината от сградите в страната и се намират основно в по-малките населени места.
Добави Коментар