Изхвърлете я, скоро няма да Ви трябва
Революция с най-важния документ за всеки българин – трудовата книжка. Нова Наредба за реда и данните, необходими за извършване на вписване в регистъра на заетостта, както и промени в Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж предлага правителството.
С приемането на промените се предвижда премахването на хартиената трудова книжка и вписването на данните относно трудовите и служебните правоотношения в регистър на заетостта.
След 1 юни 2025 г. работодателите следва да вписват данните относно трудовите правоотношения в регистъра на заетостта, който ще се изгради и поддържа от Националната агенция за приходите, пише Pariteni.bg. С Наредбата ясно се регламентират обема на информацията и сроковете, в които работодателите и органите по назначаване следва да подават данни за вписване в регистъра по заетостта. Регламентиран е и редът за достъп до информацията в регистъра от правоимащите лица.
В наредбата е записано, че електронен трудов запис е електронен документ, с който се подават данни и обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника и служителя и данни за служебното правоотношение на държавния служител.
Националната агенция за приходите може да извършва служебно вписване на данни за прекратяване на трудово или служебно правоотношение или заличаване на данни в него.
Работодателят ще подава електронен трудов запис с данни за началото на изпълнението на трудовия договор преди постъпване на работа на работника.
Това трябва да стане в седемдневен срок от прекратяване на трудовото или на служебното правоотношение, както и при изплащане на обезщетение при прекратяването му. Същият срок важи и при влязло в сила съдебно решение, с което се установява продължителността на трудов или служебен стаж, признава за незаконно уволнението на работника или поправя основанието за прекратяването на договора.
В съответствие с промените в Кодекса на труда се променя Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, която след 1 юни 2025 г. ще регламентира единствено въпросите, свързани с трудовия стаж, доколкото отпада задължението за вписване на данни в хартиената трудова книжка, пише още в проекта на Министерски съвет.
Що не земеш вместо да коментираш тука през компа или телефона, да напишеш писмо с коментара ти, а после да го изпратиш до редакцията на флагман за да го публикуват, Нали се правиш на много голям олдскул помияр!
Няма добър концлагер.Който и в която и държава да ги гради.
Сакскобургготски не може да граби България, защото един цар не може да краде от царството си.
Електрическите автомобили може и да се самозапалват самостоятелно и да не са по-добри за околната среда, но важното е че Русия губи пазари.
Дигитални портфейл и социално досие може да крият рискове от изтичане/продаване/кражба на лични данни и необратима цифрова тирания, но пък дават отстъпки при ползването на въпросната система, особено ако платиш с цифрова валута.
Цифровите концлагери се виждат все по-ясно в близко бъдеще.
За държавата ще е по-лесно да прецаква хората.
И набора от оправдания им се увеличава:
- имаше срив в системата...
- хакери удариха базата данни...
- актуализирахме базата данни...
Една такава ,,малка" грешка занули австралийски пенсионен фонд...640 000 души...175 милиарда долара...
Няколко месеца по-късно 500 000 сметки все още са с неизяснен статус.
А уж ,,сигурно"...уж ,,облачно".
Амишите в сащ, Иран, Китай, С. Корея, Русия и редица африкански и южно американски държави са в сравнителна безопасност в това отношение, но т.нар. "развити държави" (каквато е и България ХААХ) никак няма да сме за завиждане ....