Започва прием на ученици след VII клас в три атрактивни образователни направления в Средно училище "Св. св. Кирил и Методий“ Бургас
Престижното Средно училище "Св. св. Кирил и Методий“ Бургас е готово да посрещне новия випуск ученици, който ще възпита в традициите на богатата си просветна история. Приемът след VII Клас ще се осъществи в профилите "Изобразително изкуство", "Икономическо развитие", "Софтуерни и хардуерни науки". Във всички паралелки учениците изучават английски език.
Припомняме, че от откриването си през 1886 година до днес училището е неразривно свързано с историята на образователното дело в града. Към настоящия момент то е най-голямото в област Бургас. Този дом на учението е приемник и продължител на първото българско училище в града.
Обявените паралелки и тази година са широкоспектърни и предлагат много възможности за развитие след дипломиране. Ето какво ще учат бъдещите осмокласници:
Паралелката с профил „Изобразително изкуство“ е единствената в областта. Важно за кандидатстване в паралелката
Заявление за полагане на изпит за проверка на способностите по изобразително изкуство се подава от 21 до 31 май в училището, в което ученикът завършва VII клас. Изпитът е на 24 юни 2024 г. и ще се проведе в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Бургас.
Основната стратегия в учебната програма по изобразително изкуство е насочена към формиране на цялостен и задълбочен интерес към постиженията на националната и световната художествена култура, към стимулиране и разгръщане на индивидуалния творчески потенциал на всеки ученик и индивидуалните му възможности за пълноценно себеизразяване в изкуството.
Обучението се провежда в учебни ателиета по графика и живопис, декоративно-приложни изкуства, в специализирани ателиета по скулптура, оборудвани с пещ за печене на керамика и с пособия за работа със скулптурни материали.
Учениците придобиват знания и специализирани практически умения по съответния вид изкуство. Акцентът върху история на изкуството допринася за солидната теоретична подготовка на учениците, за формиране на естетическата им чувствителност, критерии за изкуството, богата естетическата и обща култура. Заниманията по компютърна графика и дизайн откликват на интереса на младите хора към дигиталното изкуство.
Училището разполага със собствена галерия. По традиция непрекъснато се поддържат колективни и самостоятелни изложби както в сградата на училището, така и в изложбени зали в Морското казино, в музеи, в изложбената зала на Съюза на художниците. Младите художници участват в множество регионални, национални и международни конкурси. Възможността за постоянни изяви стимулира идеите и творческо себеизразяване на учениците.
Паралелка с профил „Икономическо развитие“
Стратегията, заложена в учебната програма по география и икономика е с теоретична и приложна насоченост: учениците да осмислят значението, мястото и ролята на географските знания като основна и неотменна част от глобалните проблеми на съвремеността, обучението им да допринесе за формиране и повишаване на тяхната географска култура, за постигане на компетентност за ползотворно участие в обществения живот.
Основните модули в учебната програма са: природна и хуманитарна география на света, историко-географски региони, география на България, приложна география, картография, икономика.
Широкоспектърна е досегашната реализация на завършилите профилираната паралелка по география и икономика. Зрелостниците ще могат да кандидатстват с оценката от Държавния зрелостен изпит по география и икономика за редица специалности във висшите учебни заведения: „Туризъм”, „Геология”, „География”, „Регионално развитие и политика”, „История и география”, „Социална педагогика”, „Политология”, „Международни отношения”, „Бизнес администрация”, „Публична администрация”, „Икономика на отбраната и сигурността”, „Маркетинг”, „Стопанска логистика”, „Финанси” и много други.
Паралелка с профил „Хардуерни и софтуерни науки“
Обучението в това направление цели:
Да ориентира учениците в основните направления за приложение на информатиката като интердисциплинарна наука в съвременното глобално свързано общество.
Да развива аналитичното и креативното мислене на учениците при търсенето и намирането на софтуерни решения.
Да подготвя учениците към постигане на високи резултати на конкурсните изпити във висшите учебни заведения и професионалната им реализация в софтуерния бизнес.
Училището разполага със съвременна, подходяща техника за усвояване на знания и придобиване на компетентности в сферата на ИКТ: две новооборудвани терминални зали, четири компютърни кабинета, мултимедия.
Завършилите профила могат да се реализират в сферата на IT сектора и електронните медии, да извършват творческа и приложна дейност в областта на мултимедийните информационни и уеб технологии, да разработват софтуерни и арт продукти на съвременно ниво. Зрелостниците ще могат да кандидатстват за редица специалности във висшите учебни заведения: „Софтуерно инженерство”, „Съдебни инженерно-технически експертизи”, „Техническа безопасност и електротехническа експертиза”, „Инженеринг и експлоатация на енергийни системи”, „Приложна информатика и уеб дизайн”, „Бизнес информационни технологии”, „Интегрирани компютърни системи и комплекси”, "Мултимедийни технологии и уеб дизайн” и много други.
За повече информация: СУ„Св. св. Кирил и Методий“ гр. Бургас, тел: 056 846034 или посетете сайта - sukim.bg