Какво общо има България с името „Северна Македония“, та се възмущава?
Редица български политици – някои предизборно, а други съвсем искрено, се възмутиха тези дни, че по време на клетвата си новата македонска президентка Гордана Силяновска не произнесла конституционното име на страната, а я нарекла само Македония без добавката „Северна“. Доста злостна реакция имаше и в Гърция, но тя изглежда напълно очаквана. Не в реда на нещата обаче е когато в гръцкия тон се влеят и българи.
Нашата страна няма нищо общо с настоящото наименование на западната ни съседка. Нито го е измисляла, нито го е искала, нито го е налагала, нито е подписвала договор с нея за това име. България първа призна Македония с нейното първоначално конституционно име. И никога не е имала претенции към него. „Северна Македония“ се появи след Преспанското споразумение, което Гърция наложи с рекет над Македония, използвайки всички лостове, на които е способна – и политически (блокиране на кандидатурите ѝ за НАТО и ЕС), и икономически (блокиране на търговията и на достъпа до гръцки пристанища).
Нещо повече – участвайки в гръцкия хор, българските политици, вероятно неосъзнато, понеже не познават историята, легитимират гръцката национална доктрина, според която Македония им принадлежи по право. След края на Първата световна война Гърция окупира Егейска Македония и започва жестоко погърчване на славянското население там. То се извършва по всички направления – дори със задна дата. Забранявано им е да говорят на какъвто и да е друг език освен гръцки. Имената им са сменени насилствено. От надгробните плочи са изчегъртани славянските, изписани на кирилица, имена на мъртвите и са заменени с нови – гръцки на елинико алфавито. За да се поддържа това статукво и никой от тези хора дори да не помисля повече за славянския си произход, гърците създават и специално министерство за Македония, чието седалище даже не е в Атина, а е изнесено в Солун. За да следи изкъсо погърчването да не излиза и на милиметър от начертаните рамки. Това министерство просъществува цял век – достатъчен процесът да бъде приключен. Закриха го през 2015 година, когато в Атина бе прието, че в Егейска Македония вече не е останал и един жител със славянско самосъзнание.
Да, международното право приема, че днешните граници са окончателни и непроменими, макар войните, които се водят напоследък да оспорват това схващане. Но дори и да не се отклоняваме от нормите на международното право, историческата справедливост изисква България да не участва в гръцките интриги по отношение на Македония. Ние за съжаление нямаме наша си българска национална доктрина, освен денонощното повтаряне на мантрите „Шенген или смърт“ и „евро или смърт“. Но това не е оправдание да не познаваме историята на Балканите и да помагаме на чужди държави да я фалшифицират.
Винаги и задължително е на северджаните да им се натяква и напомня , че те са Северна Македония , а жителите са просто северджани
Ю'в дън ит фор фрий? Ай сий.