Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

44 университета затворени заради липсата на дългосрочна целеположена политика?

Бюджетите позволяват изплащането на символични възнаграждения, а един експерт, например от IT сектора, работи за близо 10 000 лева месечно, каза проф. Миглена Темелкова
Ключови думи: Миглена Темелкова, ректори, протест, университет

Днес е ден на затворените врати на 44 от университетите в страната. Затваряме врати не толкова заради възнагражденията, а заради политиката, която се води във висшето образование през последните 3 години. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, която ръководи и Висшето училище по телекомуникации и пощи.

Повечето от университетите ще останат затворени в знак на протест, въпреки че правителството обеща да отпусне на три транша около 92 милиона лева за увеличение на заплатите в сектора. 

„Във висшето образование липсва дългосрочна целеположена политика, която да знае къде иска да отведе българското висше образование. Отдавна липсва и приемственост между министерските екипи, т.е. със смяната на един министър всичко започва отначало. Няма ги приоритетите, които трябва да се постигат. Стратегия има, но тя трябва да бъде материализирана в подходящо законодателство, да има и приемственост в него”, коментира проф. Темелкова. 

Тя даде и примери. Според нея трябва политика за връзката между образование и бизнес. „Много е трудно да привлечеш експерти от практиката в реалното обучение. Бюджетите позволяват изплащането на символични възнаграждения, а един експерт, например от IT сектора, работи за близо 10 000 лева месечно. Много е трудно”, каза ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи.

Тя обясни, че няма връзка между обучението и практиката. „Няма опция университетите да създават съвместни търговски дружества с фирмите, за да затворят цикъла – наука, образование, практика. Няма го стимулът за фирмите, за да направят подобни консорциуми с университетите, за да могат висшите училища да се превърнат в хъбове. Ако се разреши това, ще доближим западните университети”, коментира тя.

„Този протест не е за заплати, а за политики, от които зависи висшето образование и бъдещето на нацията”, заяви проф. Темелкова.

„В стратегията имаме дефинирани три вида висши училища – образователни, практички и научноизследователски. Първите два вида нямат дефиниция в закона и това се бави от няколко години. Наличието на това е свързано с политиката на държавата по отношение на различните висши училища, с финансирането, с акредитацията“, каза още тя. 
 

3
Коментара по темата
3.
е
20.05.2024 13:16:04
Е най сетне да ги затворят тези университети и да престанат да произвеждат брак. Който иска да учи в чужбина
2.
Гого
20.05.2024 12:06:19
Ако намалите броя на "университетите" поне наполовина ще има пари за увеличения. Само в Полски Тръмбеш не сте отворили още един. И какво е качеството на преподаване и на бълваните "специалисти"? Да се усвоят едни пари за купуване за дипломи, които не знам дали и в колко страни признават.
1.
13
20.05.2024 11:07:10
Затваряйте и да ви няма!
В страните от ЕС търсят работна ръка.
Свободен пазар на труда, пазарна икономика и други розови мантри.
  Добави Коментар
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"
Обра точките на 57 години Памела Андерсън е легендарна чаровница Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак Трябваха ни секунди, за да отидем в задната кабина. Клекнахме ли, не знам вече, прегърнахме се и чакахме удара, сподели Пламен
Сръбската Беба подпали мрежата Пусна снимки по бански от Тайланд, влюбените емотикони не закъсняха Поколението Z – все по-технологично и самотно Поколение Z включва хора, родени между 1997 и 2012 г.