Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българите бедни, но не щат под наем - 85% живеят в собствено жилище

Ключови думи: жилища, българи, процент, под наем, собствено жилище

Българите може да са направо бедняци в сравнение с европейците от развитите държави, но бият по един показател - обитаването на собствени жилища. Дори хората с най-ниски доходи, още по времето на соца, купуваха собствени апартаменти, които тогава бяха на далеч по-ниски цени.  

Известно е, че страстта към собственост в Европа не е толкова силна и особено младите хора, които се изнасят от семейните апартаменти, живеят под наем. Българите обаче нямат нито настройката, нито възможностите да наемат добри и комфортни жилища под наем и предпочитат да затънат в кредити, но да имат собствен апартамент. 

Според последния доклад на Европейската комисия, докато в свое жилище живеят средно под 70% от европейците, в България този процент е 85, показва рубриката "Числата на седмицата". Това ни отрежда седма позиция в класацията по това дали жилището е наше или е под наем, пише pariteni.bg.

Като цяло, челните места заемат държави от бившия Източен блок. Собствено жилище обитава най-голяма част от населението на Румъния – цели 95%. А Германия пък е единствената в общността, където населението живее повече под наем, отколкото в собствен имот. Това ѝ отрежда и последното място.

Класация, изготвена от платформата за събиране на данни Statista, изчислява съотношението между цената на жилищата и дохода на глава от населението, като разделя първото на второто. Средният коефициент е 124. Всичко над това число показва, че ръстът в цените на жилищата в дадената държава изпреварва този на доходите и определя нивото на трудност, което жителите ѝ имат при закупуването на имот. 

Най-скъпо да си купят собствен дом е в Люксембург, Португалия и Чехия, а последни в класацията са България и Румъния. Това означава, че от целия ЕС, най-достъпни спрямо дохода са жилищата именно у нас и в северната ни съседка.

България е на първо място в класацията за най-голям процент от населението, който не може да си позволи да отоплява дома си. При средна стойност от 9% за държавите членки, процентът българи, в чиито домове е студено, е повече от два пъти по-голям – 22 и половина. След нас са Кипър и Гърция. А огромния проблем, който ние имаме, за други е нищожен. Едва 1% от финландците например, които са и последни в класацията, нямат възможност да си осигурят топлото.

И още една доста конфузна челна позиция за страната ни. Тя се отнася до жилищата, в които няма вътрешна тоалетна, душ и баня. Доста малък е процента за Европа – един и половина. У нас обаче, той е 7, което ни отрежда второ място в класацията, заедно с Латвия.

Макар да сме далеч от 21-те процента на Румъния, виждаме, че в държави като Германия, Люксембург, Малта, Нидерландия и Швеция дори не са чували за съществуването на такъв проблем.

Според средната европейска стойност на един човек са пада по малко над стая и половина, а средния брой на членовете в едно домакинство е 2,3. На най-много пространство вкъщи се радват в Малта, а най-многобройни са домакинствата в Словакия. Може би именно поради тази причина, те живеят и най-натясно.

Домакинствата в България оказва се, са точно толкова големи, колкото е средната стойност за Европа. За съжаление обаче, в класацията, която показва с какво пространство разполага всеки един от нас вкъщи, България се нарежда в края.

В къща или апартамент? Отговорът на този въпрос е, че при европейците това разпределение е почти по равно. Включително и у нас са малко повече българите, които живеят в къща, отколкото тези, които са в апартамент. 

В държави като Ирландия, Нидерландия и Хърватия обаче, това съвсем не е така. Там масово предпочитана е къщата. В Ирландия например близо 90% от населението живее така. Най-непопулярни са къщите в Испания - ползват ги едва една трета от гражданите.

11
Коментара по темата
11.
Реалист
18.05.2024 08:56:15
Всъщност данните са невярни, но неразбирам защо ни лъжат!
Реалността е такава, ромите са български граждани те живеят в незаконни построики, това означава че нямат собствено жилище. Ромите съвсем не са малка прослойка, едно 30% от българския народ. Не малко българи също нямат собствено жилище и са под наем.
Тоест би трябвало реалните цифри да сочат около 55% от българите имат собствено жилище.
А и ако 85% от българите имаха собствено жилище, как оцеляват армията от хиляди български брокери на имоти???
10.
До 9
18.05.2024 08:20:44
Ни щем бе сирсемино! Няма да пипаш култовата медия, да не се случи нещо с тузарското ти лъскаво возило :D
9.
Бибитков
17.05.2024 23:00:01
Факман за 200 лева ,пускате всяка седмица тъпата статия,колко ви струва всичко да ви купя и затворя за винаги.Простотия до простотия за малко пари,толкова ли сте закъсали и плиткоумни?
8.
Ами
17.05.2024 22:39:21
при " лошият" социализъм всеки имаше апартамент и всеки втори,вила! Ток, вода и парно,два три лв.месечно ! А такива като повечето Христо Иванов, Соломон Паси и Иво Инджев примерно,безплатно учение в СССР и много други привелегии ...
7.
До 5
17.05.2024 22:13:54
Ни щем! Исками евровизия и фентанил
6.
Ddddd
17.05.2024 21:52:43
Слабите времена раждат силни хора, силните хора създават слаби и така. Кръговрат. Когато през комунизма е било добре съответно е създал слаби хора който днес берат плодовете на миналото.
5.
Светла му памет и вечна слава на Бай Тошо
17.05.2024 21:47:36
Бях още дете , когато си играех от сутрин до вечер по панелните строежи , които бяха практически навсякъде около новопостроената ни детска градина . Такова огромно строителство от такива национални мащаби не съм виждал дори във филмите ! Това обаче не беше филм , а съвършена реалност в НРБ в средата на 70-те години от 20-ти век . Златното време на Бай Тошо , когато Държавата ГРАДЕШЕ за хората и в името на Народа , а после раздаваше новопостроените апартаменти на дотирани от самата нея цени ! Ето например , нашетп 4-членно семейство се сдоби с двустаен панелен апартамен от 62 кв.м. за смешните дори и тогава 7500 лева ! При това с практически безлихвен заем от ДСК и 20 години разсрочено плащане ! За капак на всичко , работните места тогава бяха ГАРАНТИРАНИ от Държавата , нямаше нито безработни , нито пък изгонени заради невъзможност да си плащат вноските ! Таквози нещо днес няма дори и в научно фантастичните филми ! Ноооооооо ... Банани наистина нямаше ( тоест имаше , но само по коледа ) ...
4.
Хаха
17.05.2024 21:16:58
Като са под наем, по-богати ли ще са бе, евроатлантически подлоги?
3.
Кой ни ще уа
17.05.2024 20:34:49
Кът ни ще да уиза, подпри го ма, той ше си уезе, ще ни ще, де ши иди дагоев
2.
LOL
17.05.2024 20:30:31
Гладни и нагли пишман брокерчета! Всеки ден взеха да я пускат тая молитва! ;-)
1.
Жечо Станков
17.05.2024 19:55:31
еми като са бедни как да си плащат наема и разходите ве ?
  Добави Коментар
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив
Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените