България платила главницата по дълга за Бургас-Александуполис
България се издължи на Русия за трансбалканския петролопровод, пише в заглавие Лента.ру. Електронното издание цитира съобщението на говорителя на руската компания "Транснефт" Игор Дьомин, че България е погасила своя дълг към руската страна от 4,7 милиона евро във връзка с излизането си от проекта "Бургас-Александруполис". "Транснефт" - оператор от руската страна в проекта за изграждането на тръбопровода, финансира дяловото участие на България. Дьомин отбеляза, че засега българската страна не е платила лихвите по дълга.
В края на януари посланикът на България в Москва Пламен Грозданов съобщи, че до края на годината страната му ще върне дълга на своите партньори в "Бургас-Александруполис". Към този момент общата сума на задълженията й бе 6,38 милиона евро, добавя електронният вестник.
По думите на Дьомин, към началото на годината българският дълг в рамките на проекта е достигал 7,3 милиона евро, пише "Взгляд".
След "дълги и доста трудни" преговори по връщането на дълга "България започна да се разплаща за "Бургас-Александруполис", съобщава на сайта си руската Агенция за петролно-газова информация.
Дьомин отбеляза, че платените на "Транснефт" 4,7 милиона евро са само главницата по дълга и българската страна няма да погасява лихвите, защото такива разходи не са включени в бюджета на страната, предаде вчера ИТАР-ТАСС.
"Те платиха парите, които трябваше да платят", цитира електронното издание "Инвесткафе" думи на руския министър на енергетиката Сергей Шматко.
Само допреди седмици България заявяваше, че няма намерение да плаща нищо, пише електронният в. "Взгляд", като се позовава на изявление на премиера Бойко Борисов.
"В самата "Транснефт" казват, че българската страна все още остава
длъжник (. . .) Засега "Транснефт" остава доволна, че все пак е успяла
да се разбере с българските си колеги и отношенията във връзка с проекта
"ще протичат в цивилизована форма", добавя "Взгляд".
По-рано
София многократно връщаше за доработване екологичната обосновка на
проекта. Аналитици предполагаха, че България е искала да спре проекта
под предлог, че е опасен за околната среда, за да не плаща неустойки на
Русия и Гърция, пише "Ведомости".