Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния

Ключови думи: хомо сапиенс, дълги разстояния, флагман, бягане

Предците на Хомо сапиенс са ловували с бягане на дълги разстояния, съобщи АФП, позовавайки се на научно изследване. Първите хора през палеолита не са разчитали само на помощни средства, за да ловят дивеч, разкриват множество етнографски данни, игнорирани досега.

Книгите, посветени на праисторията, показват множество илюстрации на групи ловци, въоръжени с копия, приближаващи бавно към плячката, или обкръжили капан. 

От друга страна, ловът с издръжливост означава, че преследваното животно е било изтощавано до смърт. Този начин на лов дълго време е смятан за рядко явление, каза пред АФП Йожен Морен, професор по антропология в универиситета "Трент" в Канада, който е водещ автор на изследването, публикувано в сп. "Нейчър хюман бихейвиър". 

Работейки с източници от периода между 15-и и 19-и век, Морен е попаднал на множество описани случаи на лов с издръжливост. 

Според зоолога Дейвид Р. Кариър еволюцията е довела до една ключова характеристика на праисторическия човек - възможността да се изпотява повече от нормалното. 

Човекът е посредствен спринтьор в сравнение с гепарда. Но "гепардът е ферари без радиатор - може да увеличи скоростта много бързо, но не може да отвежда топлината", казва професор Морен. В крайна сметка загряването на тялото принуждава животното да спре да бяга. Спринтьорите в природата - кон, лос, антилопа, правят пауза за охлаждане. Човекът няма подобна необходимост. 

Друга особеност на праисторическия човек, идентифицирана от зоолозите, е мускулатурата на скелета, състояща се предимно от бавни мускулни влакна, които предполагат издръжливост, а не тонус. Хомо сапиенс губи характеристиките на издръжливост преди 1,8 млн. години. Обяснението за това е фактът, че бягането е по-голям разход на енергия от ходенето. 

Ловът с бягане на дълги разстояния е бил практически универсален и се е практикувал във всички сезони, казва Морен. Той е изследвал етнографски данни от над 270 места в света - от Арктика до Чили, Африка и Океания. В текст от 1850 г. е описан индиански разказ за предци, преследващи лос. Лосът в разказа бяга до пълно изтощение. Друг индиански разказ от 16-и век описва как ловците бягат от сутрин до вечер след елените до пълно изтощение на плячката. Разкази от Борнео, записани в средата на 19-и век, описват подобни практики. 

Тези данни са минали "под радара" на етнолозите, тъй като през 19-и век, когато започва професионализацията в науката, огнестрелните оръжия са сложили край на преследването.
 

1
Коментара по темата
1.
Добър ден
16.05.2024 09:34:53
Това е описано в разказа на Джек Лондон - "Плиоценска находка". За лова на последния останал мамут.
  Добави Коментар
Германското разузнаване твърди: Русия подготвя нападение срещу НАТО Кои държави са най-застрашени? Премиера на 2 български късометражни филма в Бургас Любителите на седмото изкуство ще може да се наслаждават на безплатни кинопрожекции в Регионална Библиотека „Пейо Яворов“
65% от парите ни отиват за сметки, храна и здраве За страните от ЕС този показател е 53% Заподозреният за нападението с нож в Амстердам е украинец Мотивите му остават неясни
Путин се стремял към доктрината „Брежнев” В моите очи последните два месеца САЩ загубиха Студената война, заяви Петко Георгиев Цветлин Йовчев: Европрокурорката ни да подаде оставка, ако е участвала в разпространения видеозапис! Скандалът с Теодора Георгиева уронва престижа на България, каза бившият шеф на ДАНС
Времето се захлажда, очакват се бури и сняг Атмосферното налягане ще се задържи почти без промяна, значително по-ниско от средното за месеца Българин вади по 3000 евро в Германия, а живее като клошар 43-годишният мъж живее сред отпадъците на собственото битие
Котка стана световен рекордьор на „Гинес” Собственичката признава че е кръстила двегодишният си Мейн Кун на култовия герой от „Семейство Адамс” Кристиан Вигенин: Трябва съдействие от нашите институции, за да може европрокуратурата да стигне докрай за „Чирен“ Вместо да изчистваме постепенно нашата среда, ние замърсяваме европейската, констатира евродепутатът 
Кой печели "Живот на кантар" В теб виждам потенциален победител, каза той на таксиметровия шофьор Славко Внукът на Симеон II отива в манастир В Шаолин младият княз ще усъвършенства своите кунг-фу умения