Сигнал до Флагман.бг: НПО подвежда бургазлии с безплатен курс по турски език, а после иска пари "за консумативи"
„Безплатно сирене има само в капана за мишки“ – на този принцип работят много схеми у нас. Поредната идва от неправителствена организация в Бургас, която промотира като безплатен курс по турски език и култура, финансиран от еврофондове, но после иска пари „за консумативи“. За това алармират Флагман.бг Милен Добрев и Таня Иванова. Двамата са от многото подведени курсисти.
„През февруари 2024 г. Сдружение АСУ „Делфи“, в лицето на неговия председател Апостол Стойчев, в партньорство с фондация „Астика“ и Центъра за съвременно изкуство и библиотека-Бургас обявиха старта на безплатен курс по турски език и култура. Инициативата е финансирана по програма „Европейски корпус за солидарност“ към ЕК и сред целите му са насърчаване на общностното развитие, приобщаване, многообразие, равни възможности и човешки права без дискриминация. По проекта е предвидено до 30.09.2024г. към състава на сдружението да се присъединят 4 дългосрочни доброволци за 12 месеца и един доброволчески екип от 14 човека за 2 месеца. Доброволците са на възраст между 18 и 30 години от Турция и участват в предвидените по проекта дейности, сред които е и езиковият курс. Обучението по турски език и култура в Бургас се провеждаше 2 пъти седмично в една от залите на Центъра за съвременно изкуство и библиотека и се радваше на особено голям интерес. Преподавател на курса в Бургас е изключителната Мюлейке Коджаман, завършила турска филология със специализация в обучението на чужденци към престижния университет в Анкара. Дотук всичко звучи прекрасно и в духа на европейските ценности. Но промотираният като безплатен курс по турски език и култура съвсем не е такъв“, сигнализират Милен Добрев и Таня Иванова.
Оказва се, че председателят Апостол Стойчев периодично е посещавал учебните занятия, призовавайки курсистите да направят „доброволни дарения“ в размер на 30 лв., които щели да се използват за материали и консумативи. Такива обаче не са осигурявани и курсистите сами са закупували маркери за бялата дъска, твърдят още курсистите.
„Този курс е финансиран от еврофондовете по доброволчески програми и беше промотиран като безплатен. Оставаме с убеждението, че виждайки големия интерес към инициативата, представителите на НПО решиха да се облажат, като съберат „символични месечни дарения“ за материали“, коментират част от курсистите.
Те допълват, че проблемът не е в парите, а в принципа и явната липса на комуникация и еднолични решения от страна на представителят сдружението. „Курсът бе обявен като безплатен, но дори и да се налага дофинансиране, редно бе това да се обясни още в началото“, коментират още те.
Напрежението между курсистите и НПО-ото е ескалирало още повече, когато, по твърденията на потърпевшите, Апостол Стойчев е решил да прекрати провеждането на занятията без обяснение. Той гонел от групата всеки, дръзнал да попита или изрази различно мнение.
„За съжаление още една добра инициатива беше опорочена. Едно добро начинание се прекратява еднолично, въпреки многократните молби на всички участници в курса, а преподавателката е обявена за лош доброволец, настройващ курса срещу организацията. Не приемам такова авторитарно управление, още повече от страна на Апостол Стойчев, който е представител имено на сдружение, прокламиращо гражданското общество и демократичността“, коментират още желаещите да учат турски език.
Липсата на информация, или на подвеждаща такава, лошата комуникация са поредните доказателства защо българинът подхожда недоворие към дейностите на НПО-ата у нас.