Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всяка трета медсестра е над 65 години, годишно по 1000 напускат системата

Ключови думи: медсестра, здраеопазване, възраст, заплата

България всяка трета практикуваща медицинска сестра е над 65-годишна възраст, а за да работи спокойно здравната система и за да има кой да се грижи за пациентите, са ни необходими над 50 хиляди медицински сестри. Това каза в интервю за БТА Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Мотото на 12 май тази година е „Нашите сестри са нашето бъдеще – икономическата сила на здравните грижи“. По данни на асоциацията в България работят 21 860 медицински сестри. Необходима е реформа и „пренареждане“ на здравната система, както и изработване на стандарти за работа, които да се спазват. В противен случай здравната система ще фалира, каза още Василева. Всяка година 800-1000 медицински сестри напускат професията, като част от тях заминават за чужбина, а оставащите в България напускат здравната система.

От няколко години от съсловната организация с тревога посочват проблемите, свързани с кадровата криза, като през 2023 г. в отворено писмо, изпратено до премиера, до председателя на парламентарната комисия по здравеопазване, до министъра на здравеопазването и др. призоваха за създаване на система за планиране, назначаване и задържане на медицинския персонал, за рамка за устойчиво кариерно развитие, за устойчиво повишаване на заплатите спрямо придобитите знания, умения и компетентности, за изискване за минимален брой медицински специалисти по здравни грижи за оптималното функциониране на лечебните заведения.

Управляващите обещават, но когато започнат да управляват, виждат, че проблемът е много, много сериозен поради търговския характер на лечебните заведения, поради различната им собственост, поради факта, че държавата е абдикирала от регулаторната си функция по отношение на здравеопазването. Не можем да се похвалим с успехи, свързани с исканията ни, каза още Василева. Винаги сме казвали, че професията ни е подценявана и неуважавана. Колегите ни работят на две или на три места и заради това здравната ни система все още съществува, но нашите управляващи не могат да осмислят този факт, добави тя. Всички знаят, че непрекъснато се откриват нови болници или се извършват нови дейности в съществуващите болници, но реален персонал, който да работи там - няма. Много скоро няма да има на кого да се оплакваме, а управляващите няма да има от кого да се оплакват, тъй като медицинските сестри, акушерките и лекарските асистенти напускат системата или страната, допълни Василева. По думите ѝ дори болниците, които в момента предлагат по-високи възнаграждения, не могат да осигурят персонал. Заради това, че колегите работят на няколко места, лечебните заведения продължават да съществуват, добави тя.

Решението е много трудно, тъй като системата е изключително консервативна и за да има какъвто и да е ефект, трябва да се започне с много революционни стъпки, като една от тях е осигуряване на достойни заплати, посочи още Василева. В повечето болници не се осигурява указаната в Колективния трудов договор (КТД) основна заплата за медицинска сестра – 1500 лв., която пък е и крайно недостатъчна за издръжка и продължаващо професионално развитие на медицинска сестра.

Освен увеличаване на възнагражденията, е необходимо да има респект към професията и към хората, които я упражняват, както и добри отношения вътре, в медицинските екипи. По думите ѝ необходимо е да се осигури възможност за кариерно израстване и реализация, да се създадат и стандарти по здравни грижи.
Началото трябва да се постави с разработването на дългосрочна стратегия, която да посочва какво ще се случи след пет, десет, двайсет години, защото според Световната здравна организация до 2030 г. се очаква липса на девет милиона медицински сестри. България е една то държавите, в които има най-малко медицински сестри на глава от населението и ако бъдещите управляващи не постигнат политическо съгласие и не подготвят стратегията, не съм убедена, че ще има кой да отбележи следващия 12 май, каза още Василева.
 

1
Коментара по темата
1.
Д-р Иванов
13.05.2024 07:15:06
Държавата не може да реши проблема. Длъжни са да го решат директорите и управителните органи на лечебните заведения. Не може директори на болници с милион годишни заплати,лекари с 5-10-20 лв. месечни и да има пари за ненужни нови болници а за прилични заплати на мед. сестри да няма.
  Добави Коментар
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор