Защо щяха да ме арестуват пред банкомата
Нека почнем от прессъобщението на полицията, което бе разпратено до медиите преди две седмици – че стотици граждани са пропищели от кражби на пари в дебитните и кредитните им карти чрез поставени скимиращи устройства на банкоматите в града. Един от многото пострадали е мой приятел, който теглил 400 лева от устройство в комплекс „Лазур” - до магазин Сара. След два дена от обслужващата банка – ЦКБ му съобщили, че някой е изтеглил от неговата карта още 400 лева със същия ПИН код, но с карта с друг идентификационен номер, т. е. не от неговата. Все още въпросната финансова институция Централна кооперативна банка не е взела решение дали тази кражба ще бъде за нейна сметка или приятелят ми ще пие една студена вода. Водели разследване, разбирате ли. Прекрасно!
От МВР си направиха труда да разпратят снимки, които показват всички възможни начини на кражби от банкомати и местата, където се поставят тъй наречените скимиращи устройства. Облещих се. Вариантите бяха наистина много, но аз какъв специалист съм, за да ги разпозная. Колко време трябва да обикалям около банкомата и да се взирам?
Един от мурафетите на крадците е да поставят допълнителна клавиатура върху съществуващата и по този начин да записват ПИН кода на клиента.
Започнах да се вглеждам във всеки банкомат, от който тегля пари. Така е от две седмици насам – спазвам инструкциите на МВР и изучавам банкоматите както индианец би разучавал iPhone. В петък следобед обаче за малко да ме арестуват затова, че следвам инструкциите на същото това |МВР. Един полицай се приближи до мен в момент, в който човърках поредната клавиатура на банкомата, за да видя истинска ли е или крадците са сложили друга – скимираща. Попита ме какво всъщност правя, а аз спокойно му отговорих, че търся скимиращи устройства. Минувачите започнаха да се спират и да ме гледат като току-що хваната на местопрестъплението крадла. Изчервих се, едва успях, с треперещи ръце да извадя картата си на журналист и да обясня. Разминах се с ареста, но се вбесих на себе си.
Защо внасям парите се в банка - за да ми ги пази, а не да ги разнасям в портфейла си. Плащам такси за това. Тази банка инвестира луди пари в банкомати на всевъзможни места, но няма камери, които са сравнително малка инвестиция, за да хващат крадците.
И взех решение. А то е да не тегля пари от банкомат, освен при спешни случаи. Рискът да откраднат портфейла ми е точно толкова голям, колкото и да ми гепят парите от картата, докато ползвам банкомата. А защо да плащам таксите на банката за теглене, след като тя не ми дава никаква гаранция за сигурност.
На всички тези обозначени места могат да бъдат поставени скимиращи устройства Снимка МВР
Вижте и легендата, изпратена от полицията. Тук са показани къде точно поставят устройства крадците. Много са!
|
1-първи елемент и 2-втори елемент
· 1 – зона на карточетящо устройство;
· 2а – зона над екрана банкомата;
· 2б – зона на плафона ( светеща лампа);
· 2г – зона на подаване на парите;
· 2д – зона на клавиатурата.
Единственият начин да се предпазите е да теглите само от познати банкомати, за които знаете точно как изглеждат. Вероятноста да ви откраднат парите със скимиращо устройство е по голяма отколкото да ви откраднат порфейла.