Власт и опозиция се къпят в медийна слава край грохналия Руски паметник в Бургас
Ключови думи:
власт и опозиция, Бургас, Юрий Соловьов, Валентин Касабов, Георги Дражев, Здравко Сталев, Гинка Дянкова, Севдалина Пенева, Християн Митев, общинска администрация, Димитър Николов, Константин Гребенаров, Руски паметник Бургас, Освобождение, турско робство
За пореден път властта и опозицията в Бургас отдадоха, по традиция разделени, своята почит на братята руси, затова че освободиха града от турско робство, но без да забележат в колко тежко състояние е техният паметник в този град.
Районът около малката градинка бе поизметен от чистачките на Титан рано тази сутрин и с това се изчерпа всичкото приготовление за празника, на който бе дошъл и генералният консул на Русия във Варна Юрий Соловьов.
От години паметникът не е привличал вниманието на днешните управляващи, на опозицията – също. Част от мраморните плоскости, с които е опасано основното тяло са отлепени и паднали, плочките по стълбичките са натрошени и шляпат, а бронзът по буквите отдавна е корозирал. Като цяло мястото на този паметник в центъра на града навява за нещо много старо и забравено от тоталитарно време, а за освежаването му са нужни не повече от 50 хиляди лева.
Първи бяха дошли от НФСБ, лидерът им Валентин Касабов първо ги почерпи за своя рожден ден
|
Касабов днес почерпи с бонбони своите съпартийци, тъй като рожденият му ден съвпада с датата на освобождението на Бургас – 6 февруари. После заедно с активистите Георги Дражев, Здравко Сталев, Гинка Дянкова, Севдалина Пенева и Християн Митев поднесоха своите венци и цветя.
Около половин час след тях дойдоха от общинската администрация и управляващата партия.
Елитът на града, заедно с висшия руски дипломат Юрий Соловьов и Тонко Фотев – почетен консул на Русия в Бургас
|
Малко по-късно, в прессъобщение на Общината бе отбелязано, че Бургас пази паметта за своето Освобождение от турско робство чрез ежегодното отбелязване на 6 февруари – денят, в който "почти цялото население на града" е излязло да посрещне полковник Лермонтов и неговите драгуни.
Днес, 134 години по-късно, датата беше почетена с поднасяне на венци и цветя при паметната плоча на Лермонтов, паметника на Руския лазарет в Морската градина и монумента на руските освободители /зад Съдебна палата/.
Заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България отслужи бургаското духовенство. Военни почести отдадоха военнослужещи от Бургаски гарнизон.
В ритуалите участваха кметът Димитър Николов, областният управител Константин Гребенаров, Н.П. Юрий Соловьов - генерален консул на Руската федерация във Варна, народни представители, общински съветници, родолюбиви бургазлии.
Касабов говори за турското робство и приноса на братята славяни за
освобождението ни, но паметникът им зад гърба му плаче за спешно
укрепване
|
3
Коментара по темата
3.
сия
07.02.2012 01:53:28
наистина е нескопосано и е бъкано с грешки
2.
Добромир ДОСКАЧАРОВ
06.02.2012 22:20:40
Извинете ме, че съм толкова неграмотен, но не можах да се доуча и затова пиша с толкова грешки. За това, че употребявам едни думи вместо тези които трябва също не съм виновен.Просто речникът ми е беден.Затова станах журналист!
1.
съсед
06.02.2012 14:03:29
какво искате ??????? знаете ли колко пъти се разрушава от вандали и колко пъти се ремонтира???? на 1-ви януари някой беше изпочупил лампите около паметника .... като сте толкова велики започнете да пазите вместо да плюете