Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница

Ключови думи: Здраве, бърнаут, новини, Флагман, работа

Австралийски учени откриха какво може да превърне работохолика в пациент на психиатрична клиника. Според проучванията, всеки възрастен човек се нуждае от поне четири почивни дни, за да се откъсне от работата си, а четирима от десет души постоянно живеят с мисълта за работните си задължения в главата си.

Освен това пандемията и дистанционната работа само влошиха ситуацията - хората признават, че им е особено трудно да не мислят за работа, когато офисът и домът им са на едно и също място.

Много хора са свикнали да поддържат връзка почти денонощно и се опитват незабавно да отговарят на съобщения, получени в работни чатове и имейли. Изследователи от Университета на Южна Австралия разбраха какво може да се случи, когато оставиш работата да доминира в живота ти. Тези резултати ще ви мотивират да поставите телефона си с екрана надолу или да го изключите напълно.

Учените проведоха проучване сред няколко хиляди учени и служители в австралийски университети.

26% от тях казват, че им се налага да отговарят на съобщения, обаждания и писма от мениджъри в свободното си време, 57% признават, че са изпращали имейли на колеги след края на работния ден, 50% казват, че продължават да комуникират дигитално по време на работа, а през уикендите 36% казват, че е норма незабавно да отговарят на входящи служебни обаждания и съобщения в извънработно време.

Проучването установи, че тези, които трябва да отговарят на съобщения на колеги след работно време и през уикендите, съобщават за по-високи нива на психологически стрес, емоционално изтощение и лошо благосъстояние. Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците, заключават авторите на изследването. Но невъзможността да си вземете почивка от работа и липсата на период за възстановяване най-вероятно ще доведе до прегаряне.

Високите нива на дигитална комуникация в извън работно време могат значително да повлияят на физическото и психическото благополучие на човек, на отношенията работа-семейство, да причинят психологически стрес и да увредят физическото здраве.

Изследователите установили, че служителите, които отказват да отговарят на служебни обаждания вечер и през почивните дни и не отговарят на съобщения от колеги, изпитват по-малко стрес и психологически проблеми. Учените заключават, че най-лошият работен навик е постоянно да проверявате имейла си и месинджърите си, дори ако вече сте приключили работния си ден, независимо къде се намирате. Да не проверявате своя имейл в извън работно време е проява на грижа за вас самите! В края на работния ден всеки трябва да има право да е „офлайн“.

Изследвания, публикувани в Journal of Experimental Social Psychology, установиха, че хората, които се чувстват виновни, че си вземат почивка след работа и се смятат за мързеливи и непродуктивни, са по-малко щастливи и по-податливи на стрес, безпокойство и депресия.

1
Коментара по темата
1.
Кинти
04.05.2024 23:16:26
Най вредния навик е когато отидеш на банкомата и видиш 1000 лева.След две три години си издухал гарнитурата обезателно.С подаяния който и да е ще превърти.
  Добави Коментар
Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг 4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те 
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си 
Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв. 
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения...
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес 
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата