Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате
Все по-често работодатели възлагат задачи на наетите от тях хора по телефон, имейл или друго средство за комуникация след изтичане на работното време. Това показва доклад на КНСБ за нарушенията на работодателите през миналата година.
Но с последните промени в Кодекса на труда специално е записано, че работникът или служителят не е длъжен да отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната почивка, освен когато в индивидуалния или в колективния трудов договор са уговорени условия, при които това е допустимо.
Все по-често има случаи работодатели да не плащат дължимите суми при командировка. През миналата година дневните пари при командировка бяха увеличени на 20 лв., когато е без преспиване, и на 40 лв., когато е с преспиване.
Работници се оплакват и от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата. Както и от практиката да не плащат за положен извънреден труд.
Освен това се подминава друга практика поставянето на задачи и срокове по приложения Вайбър, Уатсъп и др. Никъде не е регулирано включително в държавните ведомства как да се използват тези приложения и какво е допустимо и какво не. Например ако има служебна група или чат и в нея протича някаква комуникация с последствия от нея.
На трето място се пропуска въ един много важен въпрос и това е въпросът за собствеността на телефона. Защото ако е личен номер и аапарат е едно, но ако е служебен е друго. При положение, че работодателят не ти е дал апарат и карта и не ти плаща сметката не виждам откъде накъде ще ти звъни на личния. Дежурствата н а телефон също трябва да се заплащат, а това не е уредено как ще става ако на практика не е на телефон а в приложение. Вече има телефони без телефония само интернет ама КТ се прави, че не знае. Ако се работи на телефон или с приложение по време на почивка не е ясно как ще се документира. Касае се не само за пари а, за трудов стаж който да важи за пенсия. Това не е маловажно при положение че Интернет се използва поголовно, а изискуемият трудов стаж е 40 години. Ама синдикатите само маркират дейност и оставят неуредените въпроси за сметка на работниците
Винаги на интервюта съм казвал, че работя само в работно време.
Питали са ме дали мога да поема извънредна работа в почивен ден и винаги съм казвал категорично не.
НИКОГА не трябва да го премълчаваш на интервю!!!
Никога не съм се притеснявал да не вдигна в извън работно време.
Но също така и няма проблем да дам съвет на колега, който е на смяна и е в затруднение, дори да не се обичаме
Промените в законите са излишни когато хората могат да се договарят
В коментара ти всъщност няма никаква логика, защото точно квалифицираните кадри са кучета на каишка 24/7. Затова и казах, че това е цената на по-високите длъжности и заплати на днешно време. Барабите, както и обикновеният офис персонал, не са търсени в извънработно време, защото рядко може да има някаква причина.
Желателно е да му отговорите.
Аз лично АКО мога да помогна, винаги го правя, ако не - споделям защо не става, или колко ще закъснея докато мога да помогна...
Опитай се в частна фирма да не вдигнеш телефона - един път ще мине номера, втория път си на борсата.