Лаборатория "ЛИНА" извършва PCR тест за коклюш, резултатите излизат още същия ден
Завишената заболеваемост от коклюш в последните седмици създаде условия, при които все повече хората се тестват. В Медицинска лаборатория „ЛИНА” се извършват всички важни тестове - както PCR, така и серологични. Важно е обаче да се знае кога точно трябва да се правят те, тъй като има огромно значение. Подробности дава за Флагман вирусологът д-р Татяна Николова.
„PCR тестът се прави в началото на заболяването, защото след петия до седмия ден след първи симптоми бактерията, отговорна за заболяването коклюш, намаля значително по количество и тестовете започват да дават много фалшиво отрицателни резултати. Това не означава, че не е имало заболяване, а че късно взетите проби невинаги са достатъчно достоверни.
Серологичните тестове намират своето приложение около третата седмица след началото на кашлицата, защото организмът се нуждае от време, за да изработи антитела. Ние правим два вида серологични тестове. Първият касае остротата на инфекцията - IgA. Вторият е за антитела IgG. Винаги трябва да се изследват и двата вида, особено след третата седмица”, коментира д-р Николова.
Лаборатория „ЛИНА” извършва изследванията и дава резултат още същия ден. Това е важно, защото също има значение за взимане на решение по отношение на лечението. Обхваща градовете Бургас, Варна, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Стара Загора, Сливен и Ямбол.
Изследват се пациенти във всички възрастови групи - от наистина много малки, между няколко месеца и година и половина, до възрастни хора между 25 и 65 г. Има значение това, че клиничната картина е по-тежка при децата и особено при неваксинираните. Това изисква вземане на бързи и навременни мерки.
„Коклюшът е инфекция, от която могат да се заразят всички хора. Характерно е, че има безсимптоми форми, има носителство, заразяването може да се случва и от безсимптомни. Започва с обикновена клинична картина - леко повишена температура, кашлица, обща отпадналост. Към четвъртия ден започва тежката кашлица, която се дължи на токсина, излъчван от бактерията причинител.
Горещо препоръчвам PCR тестовете да се правят още преди започване на антибиотичната терапия, тъй като антибиотикът намаля количеството на бактерията и тестовете в такъв случай невинаги са достатъчно достоверни”, казва още опитният вирусолог.