Мерките срещу коклюш излишни? Няма да слагаме маски, заведенията ще работят
В началото сме на национална епидемия от коклюш, тъй като това е рядко срещано заболяване и 400 случая са съществена бройка, но не се налага да се вземат ограничителни мерки. Няма нужда да носим маски, нито да се затварят заведения. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Имаме към 400 случая досега и за мен това е началото на епидемия, тъй като е рядко срещано заболяване, а случаите са доста. От понеделник и вторник имаме нови 70. Коклюшът обаче никога няма да натовари здравната система в степента, която го направи коронавирусът. В болница приемаме не повече от 10% от всички заразени, защото другите го карат леко, особено имунизираните”, добави той.
На въпроса дали възрастните да се ваксинират, доц. Кунчев отговори, че няма нужда. „Аз няма да го направя за себе си и не го препоръчвам“, сподели той.
„При някой имунитетът трае 10 години, а при други след втората година започва спад, който може да позволи заразяване, но не и тежко заболяване. Всички имунизирани го карат изключително леко. Понякога дори не може да разпознаем симптомите. В момента една отпадналост и кашлица за една седмица може да го предизвика всеки респираторен вирус и няма как да се ориентираме“, заяви доцентът.
Според него има достатъчно ваксини срещу коклюш. „Търсенето нарасна значително. По данни на фирмите все още има 300 дози в аптечната мрежа, но не и в София. Тяхното уверение е, че ще получат в петък още 2000 дози”, поясни той.
„Рискът от усложнения е най-голям при децата. Нека поясним, че няма моноваксина за коклюш. Тя е в рамките на шествалента, петвалентна, четиравлетна и тривалентна”, каза още главният държавен здравен инспектор.
По думите му до момента тестове за наличие на болестта се правеха само в Центъра по заразни и паразитни болести в София. Днес обаче МЗ ще вземе решение и ще бъдат отпуснати средства на Районните здравни инспекции във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен, за да може хората да имат възможност да се тестват на повече места.
„През 2020 г. въведохме реимунизацията на 12 години. Ако в бъдеще продължат да боледуват и възрастните, може към ваксината против тетанус и дифтерия, която правим на 10 години, да се добави и коклюш”, каза още доц. Кунчев.
Добави Коментар