200 души живеят без адрес на Пети километър в Бургас
Над 200 души живеят забравени в района на Пети километър, намиращ се непосредствено до входа на Бургас край пътя от София. Малцина бургазлии подозират, че там, освен складове и магазини има и хора, които са си закупили апартаменти и се мъчат да водят нормален живот. Проблемите им са натрупани с години, тъй като собствеността на земята, върху която са жилищата им е частна и общината няма възможност да се грижи за инфраструктурата наравно с другите квартали и комплекси на града.
„Живеем безименно. Дори адреси тук няма, когато някоя фирма получава писмо – няма как да бъде обозначена. Всички се водим: „Пети километър” и толкова. Струпват се писмата накуп и после се връщат обратно. Неоткриваеми сме”, оплака се Йорданка Мерсинкова, която повече от 14 години живее там.
Това са улиците, по които се придвижват всеки ден хората от района
|
Всъщност районът е разпределен на две зони, има построени блокчета, в които работещите някога в намиращото се там ТКЗС, преобразувано по-късно в АПК, са си закупили апартаменти. Улиците, инфраструктурата там обаче в момента са тотално порутени, дупките зеят, осветление нощем между блоковете няма и по нищо в района не личи, че в момента е ХХІ век.
Местните жители са отправили няколко искания към общината, които изглеждат на пръв поглед елементарни, но всъщност за тях са изключително важни, за да може поне малко да се усетят бургазлии. Гражданите настояват да бъде направен козметичен район на пътищата, да има указателна табела, която да сигнализира на пътуващите по пътя, че всъщност там има селищно образувание, където живеят хора. „Има отворени три шахти, които са опасни за минувачите, искаме и осветление на спирката, на която спира автобуса по линията Бургас – Ветрен, както и лампа на подлеза”, настояват от Пети километър.
Районът е тотално забравен, а там освен бивши механизатори, техници и селскостопански работници живеят и млади хора, макар че „Пети километър” трудно става за живеене. Един от тях Иван например разказа, че е търсил квартира и е бил принуден от центъра на Бургас да се изнесе на Пети километър, заради ниския наем. За двустаен апартамент там плаща 100 лева. „Няма ток, има дупки, но не ме интересува, защото съм на квартира и скоро ще се изнеса от тук”, коментира той.
Проблемите на хората многократно са поставяни пред ръководството на ТД „Изгрев”, тъй като се намира на територията, за която отговаря дирекцията. Оказа се обаче, че общината няма механизъм, по който трайно да създаде нормалния условия там, въпреки усилията, които полага.
„Когато мина реституцията на земята, този имот целия попадна в активите на кооперация „Христо Ботев”. Общината там не може да прави нищо, защото няма и метър собственост. Няма как да се ангажираме напълно с този район. Като пример мога да ви посоча как преди държавата да прехвърли старата част на Морската градина на общината, кметът всяка година беше глобяван затова, че харчи пари за чужда собсвеност. Затова не можем да отделяме пари от бюджета”, коментира шефът на дирекция „Общинска собственост” Ташо Желев.
Хората са категорични, че не искат да водят война с институциите, но настояват поне да им бъдат осигурени най-необходимите условия за живот.
Добави Коментар