Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Внимание! Дрехите на Shein и Теmu: Евтини, но опасни

Ключови думи: temu, shein, дрехи

Колко различни вида дизайн на дрехи могат да излязат в рамките на един-единствен ден? Само китайската фирма Shein успява да пласира около 5000-6000 дневно, казва пред германския седмичник „Ди Цайт“ експертът Кристоф Трип. Shein и другата голяма китайска платформа Тemu следят тенденциите и модите в социалните мрежи, най-вече в TikTok и реагират светкавично с нови дизайни – хиляди дневно. Според експерта Shein вече контролира 20% от пазара на така наречената „бърза мода“ – Fast Fashion, пише Deutsche Welle.

Бързата мода се нуждае и от бързи доставки, затова двете китайски платформи изнасят стоките си не с кораби, както правят Amazon или H&M, а със самолети, което води до 50 пъти по-високи емисии на въглероден двуокис. Двата концерна се оправдават с аргументите, че затова пък не им трябват складове, че произвеждат само онова, което е поръчано, а Теmu съобщава, че заедно с партньори е засадил пет милиона дръвчета.

Ограничения във Франция

Независимо от всичко това Франция реши да се противопостави на бързата с мода с готвения нов „Закон за ограничаване на пораженията върху околната среда от текстилната индустрия“. Министърът на екологията Кристоф Бешю добави, че неговата страна „първа в света иска със закон да ограничи ексцесите на бързата мода“. Законът ще влезе в сила през следващите месеци, но модните експерти и еколозите вече се радват.

Новите правила ще се отнасят именно до концерни като споменатите, които дневно хвърлят на пазара огромни количества продукти, които са над определен от закона максимум. Такива фирми ще бъдат задължени в бъдеще ясно да посочват на своите сайтове, че бързата мода е вредна за климата и да са задължени да рециклират своите продукти – в противен случай ще ги грозят глоби до 15 000 евро.
Освен това производители с лош еко-рейтинг ще бъдат облагани с такса от 5 евро на продукт, която до 2030 година може да достигне 10 евро. От 2025 година във Франция ще бъде забранена рекламата на дрехи в сегмента „бърза мода“, а нарушителите ще плащат глоби до 100 000 евро.

„Културна битка“

Френската модна дизайнерка Жулиа Форе казва, че това е победа в една „културна битка“. „Бързата мода е катастрофа в екологически, социален и икономически аспект и като с валяк прегазва целия луксозен сектор“, посочва тя. Професорът по икономика Филип Моати обаче обръща внимание на противоположния аспект: „Така се стигматизират потребителите на тази мода, които според нашето актуално изследване произхождат от работническата класа и разполагат с относително ниски доходи“, казва професорът пред ДВ. Той припомня, че сегашната тенденция, наричана от него „ултра бърза мода“, само продължава започнатото преди трийсетина години от марки като Zara и H&M, които вместо два пъти годишно вадеха нови колекции всяка седмица. „Сега ултра бързата мода дневно вади дневно по около 7200 нови продукта на пазара“, обяснява Моати.

Професорът посочва, че правителството трябва да вземе и още мерки: да иска допълнителна двугодишна гаранция за дрехите, да забрани цени по-ниски от производствената стойност, както и нереалистични търговски отстъпки. Концерни като „Теmu“ в момента често продават на загуба, за да завладеят пазара, пише „Ди Цайт“. Според вестника „Теmu“ вписва загуби от 5-10 евро на всеки пакет, изпратен до клиент – а пакетите са хиляди на ден. В отговор на запитване на „Ди Цайт“ концернът отговаря уклончиво, че оценката за загуба от 5-10 евро на пакет била „много далеч от реалността“.
Професор Моати настоява още да бъде обмитявана всяка една доставка, а не само пакети със стойност над 150 евро, както е сега. Но това едва ли е реалистично. На летището в белгийския град Лиеж, което се е превърнало в главен разпределител на китайските доставки, месечно пристигат около 50 милиона пакета, а 170-те митничари, които работят ден и нощ, успяват да проверят само по няколко хиляди, пише „Ди Цайт“.
Вредни химикали - над нормите

Законът във Франция, по който има единодушие между управляващата партия и опозицията, разбира се, има за цел да защити и интересите на френските модни производители и на текстилната индустрия в страната. Екоактивистите настояват продуктите на бързата мода да бъдат оценявани за екосъобразност и при отрицателен резултат да бъдат облагани с допълнителна такса. Под екосъобразност се има предвид не само „въглеродният отпечатък“, но и материалите, от които се изработват въпросните дрехи. В края на 2022 „Грийнпийс“ провери 47 продукта на концерна Shein -  в седем от тях лабораторията откри вредни химикали, надхвърлящи допустимите норми в ЕС.
 

11
Коментара по темата
11.
Асен
22.04.2024 09:49:36
Аз купуван само от корнери качествени дрехи батко. Внос от истанбул град, безмитно. Хубава стока, няма са лъжем!
10.
Хахахахахаха
22.04.2024 08:13:05
Продължават първосигналните неграмотни индивиди да "пазарят". Дори не осъзнават какво пишат. "Бързата мода" става само за домашни дрехи. Всичко останало е просто пълнене на пространство с текст!
9.
Пазарна
22.04.2024 08:07:19
Икономика, а? Честна конкуренция, а? Гиди мошеници ойроатлантици.
8.
Лош Путинофил
22.04.2024 02:18:27
Наркомана Зеленски стреля с тежка артилерия по ядрени централи , тия тръгнали да ми говорят за някакви си измислени въглеродни емисии !
А после се сърдят що НЕ ИМ вЕрваме в ценностите !
7.
g
22.04.2024 01:11:42
Купих си от Мола обувки за 80 лв. , после ги видях в китайски сайт за 38 лева и си викам що да не взема още едни такива. Тези от мола не изкараха и първата зима, а китайските ги въртя трета година и им няма нищо :)))))
6.
до 5
21.04.2024 22:46:59
Твоите от Амазон са по китайски ли?
5.
1
21.04.2024 21:48:39
Купил си реплика бе вдлъбнат каун.
4.
Ганьо Китаеца
21.04.2024 21:47:41
Само абсолютен малоумник може да пазари в тези сайтове.

Бързо да ни изтървети намаленията офци тъпи.
3.
Неа
21.04.2024 21:05:20
Просто статията е защото тему е шеин станаха доста популярни и бг магазините ще затворят. Скоро мернах рокля в шейн за 15 лева , а в бг беше намалена на 25... Хората не са малоумни ! Естествено , че при тези ниски заплати ще пазарим от Китай при положение че в бг магазините са същите но доставка по скъпи.
2.
Nufh
21.04.2024 21:00:37
Точно пък тея френски джендърчета тръгнали да реват. А китайците си го преместиха от единия в другия крачол и извадиха още повече стока :))))
1.
Ханко Брат
21.04.2024 20:31:43
..... Ебал съм Ви майката!)..... Нещо, което в Бг е 49 лева аз си го купувам от ТЕМУ за 3.70 лева!
  Добави Коментар
Чудна зимна супа Вкусна и полезна Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ
Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта
Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор
Каза много тежки думи Какво става с музиката в България? Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но...
Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи  Бърз кредит – начин на мислене
ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ Тръмп обеща да се справи с дългогодишния дефицит в търговията със стоки с ЕС чрез мита за повече износ на петрол и газ Диабетно стъпало - защо е важно да реагирате навреме? До края на януари в университетска болница „Дева Мария“ текат безплатни прегледи при съдов хирург за мъже