Токът за бита остава на регулирани цени още година
Свикнали сме в България цената на тока да зависи от това дали ще има предсрочни избори. Деликатната за хората тема рязко излезе на дневен ред последните седмици, след като стана ясно, че отново предстоят парламентарни избори, предава economic.bg. И макар промяната на модела почти по никакъв начин да не засяга битовите потребители, в Народното събрание частичното освобождаване на пазара на електроенергия от 1 юли 2024 г. беше отменено с мотиви, че цената на тока ще поскъпне.
В петък, на едно от последните си заседания, депутатите гласуваха не един, а цели три законопроекта за отлагането ѝ, въпреки че либерализацията беше приета от самите тях само преди няколко месеца.
Не 1, а 3
Същите тези промени в Закона за енергетиката, които дори преодоляха президентско вето, преди дни бяха предложени за отлагане от почти всички парламентарни групи. Със свои законопроекти – БСП, ГЕРБ и ДПС, и „Има такъв народ“ поискаха отмяна на предвидената след няколко месеца либерализация. Трите законопроекта бяха единодушно приети от присъстващите в зала народни представители, а против тях се обявиха само от „Продължаваме промяната-Демократична България“.
Всъщност единствено законопроектът на БСП е внесен през март, когато все още не беше ясно дали отиваме на нови избори, останалите два са постъпили на 17 април, когато са и приети в ресорна комисия. Целта и на трите законопроекта е една и съща като днес те ще бъдат обединени в един, който ще се гласува окончателно скоростно вероятно още идната седмица.
Дебатът
Дебатът в парламента се води предимно от представители на БСП, ИТН, „Възраждане“ и ПП-ДБ. Реплики от страна на ГЕРБ и ДПС липсваха, а именно двете партии подкрепиха през октомври промени в ЗЕ, с които трябваше да се либерализира пазарът на ток.
Според Драгомир Стойнев от БСП притесненията са не само сред бита, но и от ЕРП-тата, че нямат средства да компенсират разликите в цената.
Георги Гьоков от БСП попита ГЕРБ и ДПС „защо приехте това преди 3-4 месеца, да не би да е заради предстоящите парламентарни избори?“
Павела Митова от ИТН също отбеляза, че ГЕРБ и ДПС „са обърнали палачинката“.
Обвиненията от всички партии бяха главно срещу вече бившето Министерство на енергетиката, което не е задвижило процедурите, необходими за частичното освобождаване на пазара.
Хаосът е пълен. Министерство на енергетиката и Министерство на труда и социалната политика си прехвърлят топката, нищо не е съгласувано, договорено и публично известно“, каза Драгомир Стойнев от БСП.
„Преди избори се лъже най-много“, каза Гроздан Караджов от ИТН.
По думите му, ако на 1 юли 2024 година се стигне до либерализация на пазара на едро и се „премахне нощната тарифа“, то над 2 милиона българи ще изпаднат в тотален шок от значително по-високите сметки, които ще получат.
Енергийните бунтове през 2013г. ще ви се сторят песен“, каза още той.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ защити промяната като коментира, че тя "не касае битовите потребители - лоша, популистка практика е в такива моменти да проваляме дълго подготвени реформи, реформи, които заедно сме гласували и обсъждали".
Още година регулирана цена
От 1 юли тази година цените на тока за бита трябваше да се определят от Министерския съвет, а не от Комисията за енергийно и водно регулиране, както беше досега. Всъщност промяната важеше само за трите ЕРП-та – „Електрохолд“, EVN и „Енерго про“, които трябваше да започнат да купуват тока от борсата на свободни цени. Ако обаче цената на тока от борсата беше по-висока от определената за базова от МС, то разликата в сметката на ЕРП-тата щеше да се покрива от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС). Обратно, ако токът на борсата беше по-евтин, енергодружествата щяха да внасят разликата отново във ФСЕС. Дефакто за потребителите промяна нямаше да има. И макар един от мотивите на депутатите за отлагането на промяната да е липсата на финанси във Фонда, от самия Фонд вече заявиха, че заделени пари за компенсации на ЕРП-тата има и са обезпечени за бъдещата либерализация.
Сега обаче пазарът на ток продължава да работи по стария модел и още година КЕВР ще определя цената на тока за бита след 1-ви юли, а Национална електрическа компания (НЕК) ще запази още 12 месеца статута си на обществен доставчик на електричество за домакинствата. Тази промяна дава възможност на служебния енергиен министър Владимир Малинов със заповед да включи в енергийния микс държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“, позволявайки ѝ да продължи работа. Това беше направено миналата година от тогавашния енергиен министър Росен Христов.
Началото на процеса по освобождаване на пазара на ток и за битовите потребители е сред най-важните реформи по Плана за възстановяване. Измененията трябваше да бъдат приети именно във връзка с очаквания втори транш по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и в изпълнение на европейска директива. България все още очаква втория транш от 700 млн. евро по Плана, сега обаче заради отмяната им, страната ни може да загуби европейски средства.
Добави Коментар