Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част VII, биоразградими отпадъци

Ключови думи: кръгова икономика, рециклиране, Поморие

Настоящата статия е седмата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.

Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.

Приблизително две трети от отпадъците, генерирани в домовете и офисите се състоят от органични или биоразградими компоненти, които се разграждат по естествен път. Основните биоразградими компоненти на битовите отпадъци, образувани от домакинствата и от търговските обекти са: хартия, картон, хранителни отпадъци и зелени отпадъци от паркове и градини.

Основната цел на мерките, насочени към този вид отпадъци, е да се намалят поетапно количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране, като така ще се намали и образуването и освобождаването в атмосферата на парникови газове от депата.

Разхищението на храна е сериозен проблем, водещ до образуване на големи количества хранителни отпадъци, това оказва натиск върху ограничените природни ресурси на планетата и има сериозни икономически и социални последици. Храната се пилее на всяка една стъпка по пътя от производителя до крайния потребител. Най-големи загуби обаче се регистрират от домакинствата (те отговарят за около 53% от хранителните отпадъци).

Почти 59 млн. тона хранителни отпадъци се генерират в ЕС всяка година. Това е приблизително 131 кг. на човек. Целта, определена от ЕС е за намаляване наполовина на хранителните отпадъци на глава от населението до 2030 г.

Постигането на тази цел зависи от отговорното и разумното потребление на всеки от нас.

Съществуват различни варианти и технологични решения за третиране на биоразградимите отпадъци. Разделното им събиране се прилага с цел тяхното компостиране или анаеробно разграждане. Чрез анаеробни инсталации се произвежда компост и биогаз за производството на електрическа енергия.

Компостирането при домашни условия често се счита за най-полезния от екологична гледна точка начин за справяне с битовите биоразградими отпадъци, тъй като намалява емисиите и разходите, свързани с транспортирането на компоста, гарантира внимателен контрол на използваните материали и увеличава осведомеността на потребителите по проблемите на околната среда.

Тук можете да се запознаете с основните правила за компостиране при домашни условия.

Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.

За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес