Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част VII, биоразградими отпадъци

Ключови думи: кръгова икономика, рециклиране, Поморие

Настоящата статия е седмата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.

Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.

Приблизително две трети от отпадъците, генерирани в домовете и офисите се състоят от органични или биоразградими компоненти, които се разграждат по естествен път. Основните биоразградими компоненти на битовите отпадъци, образувани от домакинствата и от търговските обекти са: хартия, картон, хранителни отпадъци и зелени отпадъци от паркове и градини.

Основната цел на мерките, насочени към този вид отпадъци, е да се намалят поетапно количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране, като така ще се намали и образуването и освобождаването в атмосферата на парникови газове от депата.

Разхищението на храна е сериозен проблем, водещ до образуване на големи количества хранителни отпадъци, това оказва натиск върху ограничените природни ресурси на планетата и има сериозни икономически и социални последици. Храната се пилее на всяка една стъпка по пътя от производителя до крайния потребител. Най-големи загуби обаче се регистрират от домакинствата (те отговарят за около 53% от хранителните отпадъци).

Почти 59 млн. тона хранителни отпадъци се генерират в ЕС всяка година. Това е приблизително 131 кг. на човек. Целта, определена от ЕС е за намаляване наполовина на хранителните отпадъци на глава от населението до 2030 г.

Постигането на тази цел зависи от отговорното и разумното потребление на всеки от нас.

Съществуват различни варианти и технологични решения за третиране на биоразградимите отпадъци. Разделното им събиране се прилага с цел тяхното компостиране или анаеробно разграждане. Чрез анаеробни инсталации се произвежда компост и биогаз за производството на електрическа енергия.

Компостирането при домашни условия често се счита за най-полезния от екологична гледна точка начин за справяне с битовите биоразградими отпадъци, тъй като намалява емисиите и разходите, свързани с транспортирането на компоста, гарантира внимателен контрол на използваните материали и увеличава осведомеността на потребителите по проблемите на околната среда.

Тук можете да се запознаете с основните правила за компостиране при домашни условия.

Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.

Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила