Министрите разкрачени между президентството и парламента?
Правителството, така, както беше конструирано, е разкрачено между президентството и Народното събрание, тъй като Румен Радев от самото начало не хареса ограничаването, през цялото време ще показва, че тази процедура е несъстоятелна. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия преподавателят по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Наталия Киселова.
На въпроса какво ще се случи, ако няма издаден указ за смяна на двамата министри, тя отговори, че тъй като отказът да се направи това не се обиктивира по някакъв определен начин, ще има само мълчание от страна президента.
„Първо няма срок и второ правителството не е типичното, при което министър-председателят, когато поиска, веднага е необходимо да се издаде указ, защото при предложени промени Народното събрание не винаги е длъжно да се съобрази“, заяви доц. Киселкова.
Димитър Главчев пък каза пред БНТ, че е готов на диалог с президента по всяко време.
Министър-председателят в момента е на извънредното заседание на Европейския съвет на 17 и 18 април в Брюксел. Това е първото му официално посещение извън страната откакто служебният кабинет встъпи в длъжност.
Без отговор обаче остана въпросът ще се съобрази ли президентът с искането на служебния премиер за смяна на министри. Радев ще се срещне с Главчев, който трябва да обоснове исканите рокади. От Брюксел министър-председателят призова държавния глава да изпълни задълженията си по Конституция, съобщава Нова телевизия.
"Това правителство беше сформирано при особени обстоятелства. Тогава Главчев заяви, че съставя политически балансиран кабинет. Това означава, че има политически представители, но има баланс", коментира политологът проф. Румяна Коларова.
Тя добави, че тези, които са гласували за промените в Конституцията, ще инкасират огромна щета, ако продължават да саботират модела, който са приели.
По думите на доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски", правителството не е на НС. „Ако беше на НС, щеше да бъде формирано с един от трите проучвателни мандата.”, добави тя.