Безсмислен ли е вотът на недоверие срещу служебното правителство? Главчев показвал, че е зависим
Служебният кабинет трябва да е независим, но не е. Виждаме, че той се ръководи от Бойко Борисов, че се назначава от него. Лидерът на ГЕРБ определя действията – уволненията и назначенията в различните агенции. Това каза в „Денят започва“ по БНТ зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски.
След като в новата Конституция е записано, че парламентът ще продължи да работи до провеждането на избори, е нормално същото това Народно събрание да има възможността и да проведе както парламентарният контрол върху правителството, така и другият инструмент, а именно вот на недоверие, добави той.
След като обаче водещата го пита какъв е смисъла от това, при условие, че не може да бъде свалено правителството от парламентарните сили, социалистът отговори, че вотът не е само гласуване и математика, а е политическо послание. Целта е да се покаже на обществото недостатъците на даден кабинет, обясни той.
„Народните представители ще покажат вярват ли, че в България има независим служебен кабинет. След това президентът трябва да прецени дали има нужда от такова правителство. Затова първото нещо, което направихме след скандалите е, да призовем Радев да смени Главчев. Това е нормалното. Няма нужда да правят рокади в министерствата и да назначават партийни лидери“, коментира Свиленски.
„Главчев на третия ден си показа зависимостите. Когато всички сме притеснени за честността на вота, излиза служебният премиер и ми предлага заместник-председателят на ГЕРБ. Сега остава да издигне и някой заместник от „промяната“. Свършиха ли се посланиците, консулите, та стигнахме да заместник-председателите?“, попита той.
Заместник председателят на парламентарната група на „БСП за България“ сравни отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ като тези в развеждащо се семейство, което вади на показ мръсното си бельо. „Има още какво да разчистват. Ще продължат уволненията и скандалите“, пророкува той.
Къде в Конституцията е записано, че този служебен кабинет трябва да се закълне в парламента, попита депутатът.
„Този, който назначава, пред него трябва да е клетвата. Той носи отговорност. Както виждате служебният премиер до него отправи искане за смяна на министър“, каза още той.
По-късно бившият конституционен съдия Пламен Киров обясни в ефира на националната телевизия, че свалянето на служебно правителство не е невъзможно, въпреки че не би трябвало да се случва. По думите му има различни хипотези, които могат да реализират подобно нещо, но след време то ще бъде отменено от конституционния съд.
"Всичко е възможно в България. Веднага ви давам хипотезата, която може да се реализира след вчерашните баталии в народното събрание. Парламентарната група на ПП-ДБ прави едно тематично мнозинство с опозицията, сменят Росен Желязков. Новият председател, който ще излъчи Народното събрание, включва в дневния ред процедура за гласуване на вот на недоверие. Пък след това опозицията в лицето на ГЕРБ и ДПС да жалят в конституционния съд", обясни конституционалистът.
По думите му, вотът ще има правна стойност но временна. Ще промени обаче ситуацията.
"Този кабинет, на който ще му бъде гласуван вот на недоверие, ще продължи да си действа, но президентът няма да е длъжен да назначи на мястото на предложените за смяна министри - нови", обясни Киров.
Според конституционалиста е ясно, че подобен вот не би издържал проверката на Конституционния съд, но това няма да стане бързо.
"Ще има правна стойност до произнасяне на Конституционния съд. Светият синод дори действа по-бързо от него, така че подобно решение ще произведе правно действие, но после то ще бъде обявено за противоконституционно", обясни още проф. Киров.