Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част IV, текстил

Ключови думи: рециклиране на отпадъци, кръговата икономика, разделно събиране

Настоящата статия е четвъртата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.

Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.

Човекът е създал текстила преди хилядолетия, а днес средно европеецът изхвърля 11 кг. текстилни изделия годишно. В света всяка секунда се депонират или изгарят големи количества текстилни продукти. Производството на текстилни изделия почти се е удвоило в периода между 2000 и 2015 година, а потреблението на облекло и обувки се очаква да нарасне с 63% до 2030 година. Нарастването има отрицателно въздействие върху ресурсите, водата, енергопотреблението и климата.

За да се произведе една памучна тениска, са необходими около 2700 литра прясна вода – толкова вода човек изпива приблизително за две години и половина. Производството на текстил е отговорно за около 20% от замърсяването на прясната вода по света поради използването на химикали за боядисване и обработка на текстила. Всяка година прането на синтетични материали допринася за натрупване на над половин милион тона пластмасови микрочастици на морското дъно. При първите няколко изпирания на дрехите се освобождават най-много микрочастици от пластмаса. Едно зареждане на пералня с полиестерни дрехи може да доведе до освобождаване на 700 хил. пластмасови микровлакна, които могат да попаднат в хранителната верига.

Едва половината от изхвърлените дрехи се събират за рециклиране, като само 1% от тях се преобразуват в нови дрехи, поради липсата на общодостъпни технологии за този процес. Европейският съюз се стреми към намаляване на текстилните отпадъци, удължаване на живота на дрехите и увеличаване на тяхното рециклиране, като това се вписва в целта за кръгова икономика до 2050 година.

Разделното събиране на ненужните текстилни изделия е единственият начин да се осигури техния втори живот като дрехи или като рециклирани материали в други продукти. Текстилните изделия, които са излишни, следва да се събират разделно и да се поставят в контейнерите предназначени за текстилни продукти.

Открийте още данни и факти как текстилната продукция замърсява околната среда в следната инфографика.

Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.

Тази статия е създадена по Проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012-C01 „Следващите поколения в община Поморие - по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, изпълняван с финансовата подкрепа на Програма „Опазване на околната среда и климатични промени” на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тя отразява официалното становище на Програмния оператор и/или Офиса на Финансовия механизъм.

www.eeagrants.bg

0
Коментара по темата
 
Добави Коментар
Словения поиска "Евровизия" да изхвърли Израел Подобни искания вече са били отхвърляни с аргумента, че в конкурса участват обществени телевизии, а не правителства Прибра майка си в резиденцията в Бояна През зимните месеци семейство на президента живее със свекървата
Прокуратурата пусна указания към измамените от схемата BETL Държавното обвинение обяснява, че има дело в НСлС и иска личните данни на пострадалите България - в топ 10 по употреба на алкохол в ЕС Колко пием, какво пием и наистина ли сме сред най-големите любители на спиртните напитки в Европа?
Коледа е в малките неща, които споделяме Това е времето ни заедно, това е очакването и надеждата чудото да стане Топ 5 най-добри бащи според зодията Звездите вече са заложили определени качества във всеки знак
Трагедия на Коледа в Стара Загора! Млада жена загина в катастрофа Инцидентът е станал в 6 ч. Пътнически самолет, с над 70 души на борда, се разби в Казахстан (ОБНОВЕНА) Машината изпълнявала полет от Баку до Грозни
В помощ на възрастни и самотни: Специални гривни ще следят здравето им, а асистенти ще реагират С евросредства ще се осигурят и домашни помощници, които да доставят храна и лекарства в дома и да извършват някои битови дейности Украси дома си с 45 хил. коледни лампички Традицията започнала преди 20 години
Гордън Рамзи показва във видео рецепта за най-вкусната коледна пуйка Може да приготвяте ястието на всеки празник и то винаги ще бъде гвоздеят на трапезата Политици поздравиха българите за Рождество Христово Само единни можем да съхраним традициите, пише президентът