Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част IV, текстил
Настоящата статия е четвъртата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Човекът е създал текстила преди хилядолетия, а днес средно европеецът изхвърля 11 кг. текстилни изделия годишно. В света всяка секунда се депонират или изгарят големи количества текстилни продукти. Производството на текстилни изделия почти се е удвоило в периода между 2000 и 2015 година, а потреблението на облекло и обувки се очаква да нарасне с 63% до 2030 година. Нарастването има отрицателно въздействие върху ресурсите, водата, енергопотреблението и климата.
За да се произведе една памучна тениска, са необходими около 2700 литра прясна вода – толкова вода човек изпива приблизително за две години и половина. Производството на текстил е отговорно за около 20% от замърсяването на прясната вода по света поради използването на химикали за боядисване и обработка на текстила. Всяка година прането на синтетични материали допринася за натрупване на над половин милион тона пластмасови микрочастици на морското дъно. При първите няколко изпирания на дрехите се освобождават най-много микрочастици от пластмаса. Едно зареждане на пералня с полиестерни дрехи може да доведе до освобождаване на 700 хил. пластмасови микровлакна, които могат да попаднат в хранителната верига.
Едва половината от изхвърлените дрехи се събират за рециклиране, като само 1% от тях се преобразуват в нови дрехи, поради липсата на общодостъпни технологии за този процес. Европейският съюз се стреми към намаляване на текстилните отпадъци, удължаване на живота на дрехите и увеличаване на тяхното рециклиране, като това се вписва в целта за кръгова икономика до 2050 година.
Разделното събиране на ненужните текстилни изделия е единственият начин да се осигури техния втори живот като дрехи или като рециклирани материали в други продукти. Текстилните изделия, които са излишни, следва да се събират разделно и да се поставят в контейнерите предназначени за текстилни продукти.
Открийте още данни и факти как текстилната продукция замърсява околната среда в следната инфографика.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.
Добави Коментар