Правите тези грешки всеки ден, а те убиват вашата пералня и дрехи
Прането е повече от просто хвърляне на дрехи в пералнята и изваждането им, когато са чисти. Всяка отговорна домакиня ще се съгласи с това твърдение, защото трябва да се е сблъсквала с факта, че неправилно избран перилен препарат или режим на пране безвъзвратно разваля тъканите.
Освен това пералнята и сушилнята трябва да бъдат правилно почистени, за да поддържат уредите в отлично състояние.
Ако не сте внимателни и се отнасяте без внимание към пералнята и сушилнята, най-обикновените грешки могат да повредят дрехите, да повлияят на ефективността на уреда и дори да доведат до мухъл или пожар.
Твърде много прах за пране
Може да изглежда, че използването на повече перилен препарат ще помогне да направите дрехите по-чисти, но е точно обратното. Добавянето на твърде много перилен препарат може да доведе до излишна пяна, която не се отстранява напълно от дрехата при изплакване и следователно оставя след себе си лепкав остатък, който привлича повече мръсотия, прах и бактерии към тъканта. Обърнете специално внимание на линията за пълнене, препоръчителна маркировка, която можете да видите, когато измервате количеството перилен препарат с мерителна чашка. Използвайте само количеството, препоръчано за конкретния размер на зареждане.
Несортирано пране
Вероятно знаете, че светлите дрехи трябва да се перат отделно от тъмните, но е по-добре да сортирате нещата и по материя. Отделете по-тежките дрехи като дънки и пуловери от леките блузи и ризи, за да предотвратите протриване и повреда на по-деликатните тъкани. За най-тънките предмети използвайте специални торбички. Групирането на артикули по плат също ще помогне на прането ви да изсъхне равномерно, тъй като по-тежките дрехи отнемат повече време за изсъхване. Опитайте се да перете кърпи, спално бельо и други обемисти предмети отделно от дрехите. За да избегнете мъх от пуловер върху панталони, можете да сортирате прането си по тъкани, които отделят мъх, и такива, които привличат мъх.
Нередовно почистване на пералнята
Пералнята постоянно пере дрехи, спално бельо и други текстилни изделия, но самата машина също трябва да се почиства от време на време. Мръсотия от пране, остатъци от перилен препарат, отлагания от твърда вода, мухъл и други замърсители могат да се натрупат вътре в пералната машина с течение на времето. За да го почистите, използвайте цикъла на самопочистване или пуснете празен цикъл на гореща вода с оцет вместо препарат. Споменахме преди в наша статия, че някои домакини използват и 2 таблетки за съдомиялна. Не забравяйте да избършете капака и гуменото уплътнение, които могат да съдържат влага и бактерии, което може да доведе до мухлясало и миризливо пране.
Непочистен мъх в сушилнята
Натрупването на мъх в сушилнята може да бъде сериозна опасност от пожар. След всяко зареждане на пране отстранете мрежата или филтъра за мъх и използвайте четката, за да отстраните възможно най-много мъх. Също така е важно редовно да почиствате кухината, съдържаща филтъра за мъх. Тази зона може да съдържа допълнителен мъх, който блокира въздушния поток и не позволява на сушилнята да работи по най-добрия начин. Използвайте дълга, тънка четка, за да почистите тази област от мъх на всеки няколко месеца или при необходимост. Освен това проверявайте въздуховода на вашата сушилня всяка година, за да сте сигурни, че не е запушен. За да почистите въздуховода, изключете маркуча от задната част на сушилнята и отстранете мъх и други натрупвания.
Винаги затворена врата на пералнята
Пералните с предно зареждане са известни с това, че улавят влага и бактерии в областта около вратата, което може да доведе до мухъл и миризма. За да предпазите пералнята си от бактерии и миризми, оставяйте вратата отворена след всеки цикъл на пране, за да позволите на барабана и гумата да изсъхнат. Можете да затворите вратата отново след няколко часа или когато гуменото уплътнение и барабанът на пералнята са напълно сухи. Можете също така да избършете повърхностите със суха кърпа, за да ускорите процеса.
Бъдете внимателни към своята пералня и тя ще Ви служи по-дълго време.
Добави Коментар