Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика – част II

Ключови думи: рециклиране на отпадъци, кръговата икономика, разделно събиране, стъкло

Настоящата статия е втората от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.

Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.

Стъклото, като един от най-древните материали, създадени от човека, е изключително полезно и значимо за човешката цивилизация. Познато е още от древни времена, като датира още от около 3000 години пр.н.е. Счита се, че първите изделия от стъкло са били създадени в Древна Месопотамия, което подчертава значението и важността на стъклото в историята на човечеството.

Съставките, от които се произвежда стъкло са кварцов пясък, калцинирана сода и варовик, а качествата на стъклото определят широката му употреба. Ресурсите за производство на стъкло са ограничени в природата, като добивът на пясък може да причини сериозни екологични последици. Следва да се отчете и фактът, че при топенето на суровините за производство на сурово стъкло се отделят вредни парникови газове, които също нанасят вреда на околната среда.

Негативното влияние върху природата може да бъде ограничено чрез отговорно използване на ресурсите и рециклиране на отпадъците от стъкло. В сравнение с различни видове опаковки, стъклото може да се използва повторно, безопасно и многократно.

Всеки ден се изхвърлят стъклени бутилки и буркани, които могат да бъдат подложени на рециклиране. Една стъклена бутилка, например, се нуждае от над 4 хил. години, за да се разгради в природата. Стъклото е напълно подходящ материал за рециклиране, което позволява многократна употреба. Освен това, енергията, спестена от рециклирането на една стъклена бутилка, може да осигури захранване на 100W крушка за 4 часа.

За производството на нови продукти от рециклирано стъкло се използва по-малко енергия в сравнение с производството им от изходни суровини.

Използваните стъклени отпадъци се събират и изхвърлят разделно в контейнери за рециклиране. След това биват транспортирани и обработвани в специализирани предприятия, където се разделят по видове и се използват за производството на нови стъклени изделия. Чрез рециклирането на стъкло помагаме за преходa към кръгова икономика и опазване на природата.

Малките промени в поведението на всеки от нас могат да окажат огромно въздействие върху намаляването на потока от замърсяване със стъкло.

Още информация по темата „Как да намалим отпадъците от опаковки в ЕС“ можете да откриете в следната инфографика.

Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.

Тази статия е създадена по Проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012-C01 „Следващите поколения в община Поморие - по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, изпълняван с финансовата подкрепа на Програма „Опазване на околната среда и климатични промени” на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тя отразява официалното становище на Програмния оператор и/или Офиса на Финансовия механизъм.

www.eeagrants.bg

 

Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"