Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пада средната възраст на учителите, младите харесват заплатите

Има ли шанс образованието в България да се възроди
Ключови думи: учители, средна възраст, българия, намаление, заплата, възнаграждение

Според последните статистически данни средната възраст на учителите у нас е под 50 години. Но означава ли това, че младите учители са задържат в професията? Йоана Енчева е на 23 години, но вече преподава в Националната гимназия за древни езици и култури.

Учител е от две години насам, навлиза в учителската професия още докато е студентка в 4. курс. Предизвикателствата не я притесняват, предава btvnovinite.bg.

„Относно заплащането. Може би със сигурност това има влияние, но всъщност един истински отдаден учител, който е призван да бъде такъв, не би бил в образователната система за пари“, казва младата учителка.

Въпреки че да си учител е мисия, увеличаващите се учителски заплати се отразяват на сектора.

За периода 2023/2024 работещите в образованието са малко над 83 000 учители, малко над 4000 директори и малко над 7000 други специалисти.

Средната възраст на преподавателите в Националната гимназия за древни езици и култури е 39 години.

Но доайени като Адриана Бонева са пример за учениците. Тя преподава изобразително изкуство и история на изкуствата от близо 30 години и се стреми да предава опита си.

„Младите хора искат всичко в момента. Всички сме се учили в процеса на работата. Така че за мен някои ще останат и ще продължат, а други по пътя ще намерят следващата среща или спирка в живота“, коментира Бонева.

Съмненията на Адриана се потвърждават и от националната статистика. Според МОН за последните три учебни години броят на младите преподаватели пада.

За периода 2020/2021 са били общо 19 138, докато 2022/2023 са с почти 3000 по-малко.

Ако направим сравнение с годините преди COVID-19, ще разберем, че младите учители за последната учебна година са с 10 000 повече, отколкото през 2018 г.

Сред учителите, започнали да преподават след COVID пандемията, е и Владимир Илиев. Той е на 25 и преподава вече трета учебна година български език и литература в 131. училище в столичния кв. „Младост 4“.

„По този начин мога да възпитам, по този начин мога да съградя ценностна система и това е най-важното за нас учителите в училище“, казва младият преподавател.

Според него заплащането е фактор, но не основен за нарастващия брой млади учители.

Не скрива и проблемите пред професията.

„На първо място с тази цялата бумащина, тя пречи на нас учителите, което някак си ни отдалечава от самата професия, от самия метод на преподаване. Ние станахме едни администратори, което е изключително тъжно“, казва той.

Благодарение на учители като Йоана Енчева и Владимир Илиев средната възраст на преподавателите у нас постепенно пада. Според Министерството на образованието и науката за 2023/2024 средната възраст на българския учител е 48 години.

5
Коментара по темата
5.
Аz
13.04.2024 15:41:25
Учениците на са това, което бяха !
...от година на година, от срок на срок!
...по-скоро изразявам мнение, че масово учениците не се познават добре от родителите... Масово пушат, пият алкохол, употребата на наркотици не е само марихуаната, масово са доста тежки субстанциите + наркотици на основа райски газ и производни. Друго е ниската езикова култура(дори самата дума "Култура" и ученик/чка са несъвместими) и вулгарен ,нагъл език и израз. Се^суслни действия, за които бегло подозирате дори...
4.
?
13.04.2024 13:41:46
Учителите са по-неграмотни от учениците!
3.
edin
13.04.2024 13:03:45
Учениците ( тези които не разчитат на образованието си от българското училище), вече знаят по темите много повече от тях. Товаса едни възпитаници на негодни вузове за които оснояният начин да се реализират е да се подмазват на директорите си.
2.
ТБС
13.04.2024 12:38:33
Харесват парите, не работата. А това е показателно и за интелекта им. Те горките не са толкова виновни, все пак гнилата система ги е създала, неграмотни, но с диплома.
1.
Бургазлията
13.04.2024 12:23:57
Средно да , реално не е така ... Възрастните учители в някои райони са в пъти повече , което значи че там скоро ще има липса на учители
Младите предпочитат големите градове и там няма проблем
След десет години кризата ще е тотална!
  Добави Коментар
Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор Франциск проявява специално внимание към лишените от свобода по време на 11-годишното си папство Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция Акцията се води от Министерството на вътрешните работи
Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив Керченският проток е сцена на сериозна екологична криза Редица квартали на София са без ток Вижте къде няма електричество
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите Колоната от автомобили към хижа "Алеко" започва от Драгалевци и е километрична Почина Георги Христов
Три населени места в Община Троян са без ток Снежната покривка достигна 95 см Байдън иска от Пентагона да продължи активните доставки на оръжия за Украйна Светът вече тръпне в очакване пред датата 20 януари, когато сенилният старец ще бъде заменен в Белия дом от Доналд Тръмп
От 10 месеца няма и следа от 17-годишната Ивана от Дупница Дори награда от 50 000 лв. не доведе до щастлива развръзка Марая Кери смятала, че е твърде млада за коледен албум Звукозаписната компания обаче смятала, че това е добра идея
Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа Досега са загинали над 45 000 палестинци Без ток остана целият курорт Боровец Ски зоната ще бъде затворена до обяд