Ново 20: Сега пък ученическите пътувания станаха ябълката на раздора в ОУ "Братя Миладинови" в Бургас
Сигнал от родители как им спестяват малки суми, равностойни на жълти стотинки от ученическите пътувания в ОУ „Братя Миладинови“, но за сметка на това предоставят на децата нещо, което никой не е очаквал, бе получен в рубриката ни „Вашият сигнал до ФЛАГМАН“.
Оказва се, че за организацията на екскурзии и походи в гората от школото се прилага тежка процедура, която повече прилича на обществена поръчка, отколкото на приключение за малки деца.
Всеки път, когато предстои пътешествие за учениците, независимо до къде, за колко време и с каква цел, в сайта на ОУ „Братя Миладинови“ се публикува обявление, а кандидатите подават своите тайни оферти. Основният критерий е най-ниската предложена цена. Дали обаче това е правилно, когато става дума за децата ни, ние няма да коментираме. Със сигурност обаче ниската цена не може да гарантира най-доброто приключение за малчуганите.
Така се случва и с децата от втори клас, част от които днес вече са на поход в Лесопарк „Минерални бани“, а за другите такъв предстои отново там и до защитена местност „Марина река“ в Странджа.
Оказва се обаче, че програмата и маршрутът за похода са изготвени от един, а най-ниската цена, която е основен критерий, е предложена от друг изпълнител. Така от „Зелена Странджа“ буквално са сервирали на тепсия организацията на похода на фирма „Евротур“ МК, които единствени са подали оферта по обявлението, което никъде в просветните правилници и закони не се изисква като процедура, а е нововъведение на училищното ръководство на ОУ „Братя Миладинови“. „В изискването в обявлението още е записано, че е необходимо групата да разполага с планински водач, дали избраната фирма разполага с такъв“, питат още родителите.
Флагман.бг потърси Владимир Димитров от „Зелена Странджа“, когото цяла България познава като един от най-добрите лицензирани планински водачи в нашия регион, който не скри огорчението си от случващото се.
„От години работим с училища и детски градини, наясно сме, че средствата ги дават родителите и се касае 20-25 лв. на дете. Нашата цел е на децата да им покажем нещо, а не просто да се разходят, затова на поход водим най-много една паралелка. Сега разбирам, че в случая масово се водят по 2-3 и цели випуски по няколко автобуса в гората, с тях нямат водач и не знаят къде отиват и какво ще правят“, обясни Владимир Димитров.
По неговите думи, нито една от туристическите фирми в Бургас няма лицензиран планински водач, освен „Зелена Странджа“, които едновременно с това са и туроператорска фирма.
Родителите на второкласници изпратиха до медията ни и пост в социалните мрежи, провокиран от случващото се с ученическите пътувания. Ето какво пише в него:
„Екскурзиите са ефективна и със сигурност най-приятната форма на образование по време на училище. Децата ги очакват с нетърпение, а видяното и наученото по време на екскурзия се помни лесно и дълго.
Получават ли обаче децата наистина знанията, които училището казва, че получават по време на екскурзия?
Има ли значение кой организира екскурзията и какво говори на децата?
Едно и също ли е екскурзия и поход в гората?
Зелена Странджа организира походи в района на Бургас вече 9 години. От самото начало детските походи са били неизменна част от дейността на сдружението. Да накараме децата от малки да са физически активни и да обичат природата е наша мисия.
Според българското законодателство, за да водиш хора на поход трябва да притежаваш лиценз за планински водач. А за да даваме възможност на децата от бургаските училища и детски градини по-често да бъдат сред природата, Сдружение Зелена Странджа придоби и лиценз за туроператор.
И така, за всеки сезон ние изготвяме подходящи образователни програми и водим децата в гората с помощта и желанието на техните директори, учители и възпитатели.
Трябваше да бъдем и днес с деца от втори клас на "иновативното" ОУ "Братя Миладинови" - Бургас.
НО ПОПАДНАХМЕ НА ИНОВАТИВНА СХЕМА!
Под претекст, че трябвало да се спази административната процедура, училищното ръководство пусна обявление че търси фирма изпълнител за организиране на детски походи по програмите, които сме обявили в сайта на Зелена Странджа www.zelenastrandja.com за 4 дати, които вече бяхме уговорили с учителките на въпросните втори класове - 12, 16, 17 април и 9 май.
Аз отначало не повярвах - как така ще се обявяват наши програми, които ние сме измислили и само ние можем да изпълним? Звучи смешно, нали?
Имах само един ден, в който трябвало да подам оферта на хартия в училището. Само че този ден имахме почистване със студенти и не отидох да ги уважа. Но друга фирма е отишла и подала оферта за програмите на Зелена Странджа и за точните дати!
И така, второкласниците от ОУ "Братя Миладинови" са в схемата. И едва ли ще отидат в гората на групи до 25 деца, каквото е нашето условие, за да може да им се обърне внимание. Вероятно ще ги слеят по два или три класа - защото схемите се отличават с масовост за сметка на качеството.
Друг абсурд в ситуацията е, че децата ще бъдат водени от неправоспособни хора, които не са стъпвали в гора. Не знаят къде да ги закарат, какво да им покажат, какво да им говорят, с какво да ги занимават. Учителите сами ще си водят беседите и ще си измислят игрите, фирмата Х само ще събере парите на родителите и ще натовари децата на автобус.
Дори имат наглостта да ми се обаждат въпросните схемаджии и да ме питат:
- КЪДЕ ДА ЗАВЕДЕМ 100 ДЕЦА?
- КЪДЕ ДА СПРЕ АВТОБУСА?
- КЪДЕ ЩЕ ЯДАТ В ГОРАТА?
- ДАЛИ НЕ МОГА АЗ ДА ГИ ВОДЯ?
Използвайки бюрократични хватки да даде изпълнението на определена фирма, училищното ръководство пропуска основната цел на една ученическа екскурзия – придобиване на знания в реална среда.
Както и прави чисто нарушение, сключвайки договор за организиране на поход с фирма, която НЯМА ПЛАНИНСКИ ВОДАЧ.
Оказва се, че повечето от екскурзиите в един голям град като Бургас се организират от две или три фирми. И всички са се примирили с това. Сега тези фирми са решили, че могат да изпълняват и програмите на Зелена Странджа.
Само че по отношение на образованието и възпитанието на децата ние компромиси не правим.
Затова апелираме към всички - родители, учители, институции, медии: СЛЕДЕТЕ ЗА СХЕМИ!
Как да ги разпознаете ли?
ПОПИТАЙТЕ КОЛКО ЩЕ СА ДЕЦАТА И КОЙ ЩЕ ГИ ВОДИ.“
Репортер на Флагман.бг се свърза с директора на ОУ „Братя Миладинови“ Диана Ковачева, която обаче не вижда нищо лошо в начина на организация на визираните пътувания.
„Обявлението е качено на сайта на училището и в него е написан период, в който събираме оферти от фирмите, които желаят да организират събитието. Входирана е една-единствена оферта от фирма „Евротур МК“, комисията я разгледа и излезе с решение. Процедурата е спазена и всеки може да се запознае с документацията“, лаконична бе директорката.
Тя уточни, че е приета процедура в училището от няколко години, от предишното ръководсто, благодарение на която се събират оферти от фирми и се избира най-подходящата, за да няма конфликт на интереси.
Документацията се събира в запечатани пликове, комисията отваря офертите и критерият е най-ниската цена за услугата. Ако децата са на една поляна, защо им е планински водач, попита още Диана Ковачева. В обявлението, което е публикувано на сайта на школото обаче, ясно е описано, че планински водач е нужен.
Диана Ковачева посочи още, че е казала на представителите на „Зелена Странджа“ да изпратят оферта по имейл, след което тя да бъде засекретена и отворена от комисията. Всеки има право да кандидатства, ако кандидатстват 20 фирми, ще отворим офертите на всички и ще ги разгледаме, допълни директорът на ОУ „Братя Миладинови“.
Остава отворен въпросът обаче дали е редно един човек да изготвя маршрута и програмата за дадено събитие, след което друга фирма да поеме организацията заради 2-3 или 5 лв. по-малко от джоба на всеки родител.
Хайде сега разкажи ми кой организира и провежда изпити за планински водачи и каква точно стойност има сертификата, ако никъде в никой закон не се изисква? Един курс от петък до неделя не те прави професионалист в никоя област. Пълно е с инструктори, експерти и всякакви обучаващи, които себе си не са обучили в нищо, но раздават акъл и наставления.
С какво един лицензиран планински водач е повече от един нелицензиран? В какво е обучен, каква отговорност носи, какви знания и умения има? Кой гарантира неговата квалификация и неговите способности?
Смяташ ли, че един курс за оказване на първа помощ ще те направи, ако не лекар, поне медицинска сестра? Или като те впишат в регистър за брокер на имоти, това е равносилно на юридическо образование? Мислиш ли, че като посетиш няколко пъти фитнеса и ще си на нивото на завършилите НСА?
Не е лошо да има професионални планински водачи, даже би било хубаво, но в момента няма такива. Има само разни самозванци с претенции.
п.п. С написаното по никакъв начин не искам да защитавам ръководството на училището, което явно си е делнало едни пари с "правилната" фирма. И тук проблема е както с лицензите - правила всъщност няма, а където ги има са прекалено общи и позволяват на всеки хитрец да лъже и прибира парите на хората.
Къде е грешката на училището? Има ясна предварително обявена процедура. Спазена е.
Така може да изкараме, че в България няма и един читав водач на автомобил , защото и курсовете , и изпитите в ДАИ са същата стока!
Иначе за планински водач си има и курсове, и изпити, след това се издава лиценза и съответният водач се вписва в специален регистър!
А не да ползва някаква предварително разработена от друг!
Така при някаква издънка отговорността ще се разводни и ще започнат взаимните обвинения!