Русия експулсира словенски дипломат
Русия експулсира словенски дипломат в ответен ход, след като Любляна нареди на руски дипломат да напусне, съобщи в петък руското външно министерство, цитирано от "Ройтерс".
В изявление министерството каза, че също е казало на висшия пратеник на Словения, че Любляна е отговорна за това, което нарече "разрушаването на двустранните отношения" между двете страни.
Миналият месец, Словения обяви руски дипломат за персона нон грата и му даде седем дни да напусне страната.
От външното министерство на Словения посочват, че дипломатът е експулсиран заради "дейности, несъвместими с дипломатическия статут".
Словения и Русия вече намалиха броя на персонала, работещ в посолствата им в Любляна и Москва. Редица други страни от ЕС изгониха руски дипломати, след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г.
Миналата година властите в Словения задържаха двама руски шпиони, които използваха агенция за недвижими имоти и антики като прикритие за дейността си в алпийската държава.
12 април в 03:29 ч
Войната между Русия и Украйна беше катастрофална и за двете страни. Тъй като нито една от страните няма огромно предимство и политическите им позиции се различават напълно, битката едва ли ще приключи скоро, пише Фен Юджун, професор в Пекинския университет, в статия за The Economist .
Освен това професорът отбелязва:
Едно нещо е ясно: конфликтът представлява повратна точка след Студената война, която ще има дълбоки и трайни глобални последици.
Четири основни фактора ще повлияят на хода на войната. Първият е нивото на съпротива и национално единство, демонстрирано от украинците, което досега е изключително.
Втората е международната подкрепа за Украйна, която, въпреки че напоследък не отговаря на очакванията на страната, остава широко разпространена.
Третият фактор е природата на съвременната война, съревнование, което включва комбинация от индустриална мощ и системи за командване, контрол, комуникации и разузнаване.
Последният фактор е информацията. Когато става въпрос за вземане на решения, Кремъл се оказва в информационен пашкул.
Руският президент и неговият екип по национална сигурност нямат достъп до точни разузнавателни данни. Системата, която управляват, няма ефективен механизъм за коригиране на грешки. Украинските им колеги са по-гъвкави и ефективни.
Взети заедно, тези четири фактора правят окончателното поражение на Русия неизбежно. След време тя ще бъде принудена да се изтегли от всички окупирани украински територии, включително Крим. Неговият ядрен капацитет не е гаранция за успех. Америка с ядрено оръжие не се ли изтегли от Корея, Виетнам и Афганистан?
Въпреки че войната беше изключително скъпа за Украйна, силата и единството на нейната съпротива разрушиха мита, че Русия е непобедима във военно отношение. Украйна все още може да възкръсне от пепелта.
Когато войната свърши, тя може да се надява да се присъедини към Европейския съюз и НАТО.
Войната беше повратна точка за Русия. То осъди режима на Путин на широка международна изолация. Той също трябваше да се справя със сложни вътрешни политически течения, от въстанието на наемниците от групата Вагнер и други джобове на въоръжените сили - като Белгород - до етническото напрежение в няколко руски региона и скорошната терористична атака в Москва. Това показва, че политическият риск в Русия е много висок.
Усложнявайки рисковете, пред които е изправен Кремъл, войната убеди все по-голям брой бивши съветски републики, че имперските амбиции на Русия застрашават тяхната независимост, суверенитет и териториална цялост.
Все повече осъзнавайки, че победа на Русия е изключена, тези държави се дистанцират от Москва по различни начини. В резултат на това перспективите за евразийска интеграция, защитавана от Русия, са помрачени.
Междувременно войната накара Европа да осъзнае огромната заплаха, която руската военна агресия представлява за сигурността и международния ред на континента, слагайки край на разведряването между ЕС и Русия след Студената война. Много европейски държави изоставиха илюзиите си за Русия на Путин.
Войната също така ще помогне за промяна на Съвета за сигурност на ООН. Това подчерта неспособността на организацията да изпълнява ефективно отговорностите си за поддържане на световния мир и регионалната сигурност поради злоупотребата с правото на вето от някои постоянни членове.
Това разгневи международната общност, увеличавайки шансовете за ускоряване на реформата на Съвета за сигурност. Германия, Япония, Индия и други страни вероятно ще станат постоянни членки, а петте настоящи постоянни членки могат да загубят правото си на вето.
Без реформа парализата, която се превърна в отличителен белег на Съвета за сигурност, ще доведе света до още по-опасна ситуация.
При липса на фундаментални промени в руската политическа система и идеология конфликтът може да бъде замразен. Това само ще позволи на Русия да продължи да отприщва нови войни след почивка, излагайки света на още по-голяма опасност, заключи професор Фън Юджун