Петър Кънев подкрепи създаването на еврофонд за чипове: Нужна е еманципация от Китай
Икономическата комисия в Народното събрание даде единодушна подкрепа на законопроект за ратифициране на Административно споразумение между Съвместно предприятие „Интегрални схеми“ и Министерството на иновациите и растежа на Република България. Предложението е на вече отишлото си правителство на Николай Денков. То е свързано с регламент за създаване на съвместни предприятия в рамките на „Хоризонт Европа“ - програма на Европейския съюз (ЕС) в областта на научните изследвания и иновациите за периода 2021 – 2027 г.
В случая акцентът е върху производството на чипове.
„Интегралните схеми са градивен елемент на техническия прогрес. Недостигът на полупроводници в последно време в световен мащаб доведе до затваряне на заводи в редица сектори — от автомобилостроенето до производството на медицинско оборудване. Това показа изключителната глобална зависимост на веригата за създаване на стойност в областта на полупроводниците от много ограничен брой участници в сложен геополитически контекст и демонстрира колко важни са полупроводниците за цялата европейска промишленост и общество и в частност за България, която има изграден професионален капацитет в сферата“, се посочва в мотивите към законопроекта.
„Финансовият ресурс е 3,3 млрд. евро от ЕС, които ще бъдат допълнение с частно финансиране и от участващите държави членки. Инвестициите ще подкрепят дейности, като създаването на модерни пилотни производствени линии за ускоряване на иновациите и технологичното развитие, създаване на нов тип центрове за компетентност; разработването на платформа за проектиране, базирана на облачни технологии, създаването на центрове за компетентност, разработването на квантови чипове, както и създаването на Фонд за чипове, който да улесни достъпа до дългово финансиране и собствен капитал“, пише още там.
На заседанието на икономическата комисия тази седмица бургаският депутат от „БСП за България“ Петър Кънев заяви: „Искам да почнем само с това: знаете ли кое е най-употребяваното английско словосъчетание? „Made in China”! Затова съм категорично „за“. Всяка втора стока в България в момента е с произход Азия. Скъсаха се веригите. Знаете, че аз също се занимавам с определени производства и ние внасяхме чипове и от там. Драмата е категорична и силна. Категорично „за“ съм, това трябва да стане. Ние трябва да намерим начин да живеем понякога и без Китай. Не винаги, това е абсурдно невъзможно. Но отделна еманципация - донякъде, технологична, трябва да има. Ние ще подкрепим.“
Председателстващият заседанието Александър Иванов от ГЕРБ се съгласи: „Естествено, в модела на глобалната икономика трябва да има връзки. Но когато видяхме и с постковид кризата, и след това, че такива връзки могат да бъдат използвани като икономически инструменти, смятам, че всяка самостоятелна икономическа общност трябва да изгради такива инструменти, които да може да прилага в сигурността и развоя на своите икономики, естествено в защита на общностно-икономическите си интереси. Естествено, както подчерта и колегата Кънев, не трябва да се къса връзката със света, но не трябва да се разчита пък изцяло на изнесени такива компетенции на други държави и икономически елементи.“
При гласуването всички депутати от икономическата комисия подкрепиха законопроекта. Предстои окончателното решение на пленарно заседание на Народното събрание.