Искат публичен отчет от Комисията за конфликт на интереси в ОбС Бургас
Председателят на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев изискал информация за това какво работят общинските съветници в Постоянната комисия по установяване на конфликт на интереси в местния парламент на Бургас. Интересното в неговото заявление, че то обхваща целия мандат на предходния Общински съвет, в който много от настоящите съветници нямаха участие, както и последната година на ОбС Бургас (2015-2019). Със сигурност проверката има някаква цел, която предстои да разберем и тя е свързана с местни политици, които са в играта поне от два мандата.
Писмото с въпросите на Станкушев е входирано днес на сайта на местния парламент. С него той изисква отговори на няколко важни въпроса, като като навсякъде се уточнява, че е необходима разбивка на информацията по години:
Колко производства за конфликт на интереси са образувани пред постоянната комисия към Общинския съвет от 2018 г.,
Колко от тях са приключили с акт за установен конфликт на интереси? Колко не установяват такъв? Колко производства са прекратени и на какво основание?
Колко сигнала за евентуално наличие на конфликт на интереси сте получили през посочения период? Колко са препратени към Вас по компетентност от друг орган?
Колко сигнала Вие сте препратили към друг орган?
Копие от решенията за наличието или липсата на конфликт на интереси и за прекратяване, издадени за посочения период.
Колко от решенията са оспорени пред съда?
Колко сигнала за корупция сте получили през посочения период?
Колко от тяк са препратени към други органи? Към кои органи са препратени?
По колко от сигналите за корупция е извършена вътрешна проверка и какви са резултатите?
От Фондация „Антикорупционен фонд“, финансирана от фондация "Америка за България", уточняват дори, че се касае за информация от обществения живот в Република България и даваща възможност да си съставим собствено мнение относно дейността на общински съвет Бургас.
Проверка на Флагман.бг установи, че посочената комисия от началото на новия мандат на местния парламент е заседавала само три пъти, като последно това се случва през януари месец т. г. Основно се е занимавала с декларациите за конфликт на интереси, чрез които кметовете на населени места и общинските съветници посочват какви фирми са притежавали и дали все още извършват някаква дейност чрез тях. За кметовете задължително условие е да нямат частен бизнес. Съмнение за това е имало спрямо трима от селските първенци на територията на община Бургас, един от които е кметът на Маринка Иван Агафонов, който все пак е състоятелен човек, който идва от реалния бизнес в страната.
Настоящ председател на комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси в Общинския съвет на Бургас е адвокат Христина Хаджиатанасова, която е от квотата на "Да, България". Не е изключено питането да е приятелско вдигане на топката от страна на АКФ към наханата юристка от Бургаския общински съвет.
Но също така е възможно и да е свързано с отмяната на Етичния кодекс на общинските съветници, който бе анулиран през март, защото според Христина Хаджиатанасова бил изчерпан от съдържание - етичните правила били написани в два закона – Закон за локалното самоуправление и локалната администрация и Закона за противопоставяне на корупцията и нямало нужда от локален кодекс.
Казвам ти дъще , сещай се снахо !
И като е направила един сурата.
Стига с този измислен и несъстоятелен етикет.Самочуствие излишно .