Остаряли топломери вдигат сметките
Около 30 на сто от топломерите, поставени на радиаторите в топлофицираните жилища, са с изтекъл живот и оттук нататък никой не дава гаранция колко точно мери уредът и кога ще изгасне дисплеят му. В същото време едва 2-3% от всички абонати са подменили топломерите си с нови.
От топлинните счетоводители признават, че интересът към подмяна на топломерите е нулев. „Пазарът е в пълен застой, но очакваме да се раздвижи през април-май, когато засичаме уредите”, каза председателят на Асоциацията на топлинните счетоводители Ася Ангелова. Според нея по-сериозната подмяна трябва да се случи преди началото на следващия отоплителен сезон или през септември-октомври.
Както е известно, батерията на разпределителите има 10 г. живот, като не е изключено да работи и още 2 г. отгоре. Изгасне ли дисплеят на топломера обаче, той трябва да бъде подменен много бързо, защото иначе по наредба сметки за парно ще се изчисляват на пълна мощност. Хубаво е да се знае, че на българския пазар има марка уреди, която позволява подмяната не на целия топломер, а само на батерията, което излиза много по-евтино.
Общо в цялата страна трябва да бъдат сменени около 1,5 млн. броя разпределители. На 25-30% от тях животът е изтекъл през 2011 г., а на останалите това ще се случи тази година. Затова и топлинните счетоводители бяха планирали бума в подмяната за 2012 г. Сега вече казват, че това ще се случи през 2013 г.
Фирмите за дялово разпределение агитират старите топломери да бъдат сменени не просто с нови, а с по-модерни, които позволяват да се засичат дистанционно. Основният им мотив е, че така клиентите ще могат да получават реални сметки всеки месец. Още повече, че предстои приемането на европейска директива, която ще направи задължително ежемесечното отчитане на парното и на водомерите.
Хората обаче отлагат смяната на уредите заради отънелите си портфейли в кризата. По сметките на топлинните счетоводители подмяната на старите топломери с такива с възможност за радиоотчет излиза 160 лв. Тук те включват и два водомера – за топла и студена вода с възможност за радиомодул, без такъв обаче да е активиран. По изчисления на „Монитор” обаче нужната сума за двустаен апартамент е 250 лв. като само един водомер, който може да отчита дистанционно, струва 70 лв. Повечето фирми са сключили договор с банка и фирма за бързи кредити, които дават няколкомесечен заем за изплащане на топломерите. Като цяло специалистите оценяват пазара на нови топломери на около 50 млн. лв.
В момента в регистъра на топлинните счетоводители има 35 фирми, но само част от тях работят активно и имат клиенти. Най-солидният играч, чието скорошно навлизане на пазара притесни дяловите разпределители, е „Топлофикация – София”. Засега обаче тя не може да се конкурира с останалите фирми в сегмента на радиоуредите.
Друга сериозна тревога на счетоводителите е постепенното завръщане на практиката да се отчита на кубатура. Този начин на правене на сметките се прилага вече в Бургас, Сливен и Перник. Ако абонатите в тези градове преценят, че им е изгодно, със сигурност са изгубени като клиенти на счетоводителите.
Добави Коментар