Огромен тумор на щитовидната жлеза бе отстранен в УМБАЛ „Дева Мария“
Огромен тумор на щитовидната жлеза бе успешно отстранен в Клиниката по хирургия на университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Туморът с размер 15х10х12см е опериран преди три месеца, а пациентката е стриктно проследена в постоперативния период и днес провежда само хормонозаместващо лечение.
80-годишната пациентка от Варна постъпва в университетска болница „Дева Мария“ със силно деформираща шията туморна формация, прирастнала към кожата и начален оток на лицето. Пациентката пристига в Бургас по препоръка на своя ендокринолог д-р Евелина Златанова, поела ангажимент да намери място, където болната да получи адекватно лечение.
Екипът, ръководен от доц. д-р Румен Филипов, резецира радикално карциномът, който обхваща цялата щитовидната жлеза, избутва трахеята и големите съдове на шията до подкожието наляво, а назад достига гръбначния стълб и хранопровода. Част от тумора дори прониква зад гръдната кост. „Въпреки големината на тумора и силно променената анатомия на шията операцията премина без каквито и да било усложнения и практически безкръвно. Три месеца след операцията болната се чувства много добре.“ обяснява доц. д-р Филипов.
Увеличеният размер на щитоводната жлеза е често срещано заболяване в България. Независимо от причината му – тиреоидити, възли или рак на щитовидната жлеза, това увеличение може да доведе до притискане на съседните, жизненоважни структури на шията. Тиреоидитът е обект на консервативно лечение от ендокринолозите. Цялостното лечение на възлите и особено ракът на щитовидната жлеза включва и оперативна интервенция.
Карциномът на щитовидната жлеза, от своя страна, е злокачествено заболяване, което при правилно проведено комплексно лечение, е с добра прогноза дори в напредналите стадии. Оперативното отстраняване на щитовидната жлеза при тези болни е основен етап от цялостното лечение. Трудностите на операцията идват от работното поле – щитовидната жлеза граничи с жизненоважни структури- артерииите и вените оросяващи мозъка, трахеята, хранопровода, ларингеалния нерв. Разположението на тези структури може да бъде силно променено от увеличените размери на щитовидната жлеза и от агресивния растеж на тумора. Тези обстоятелства увеличават значително техническата трудност и рисковете по време на операция и непосредствено след нея. Повреждането на съдовете или трахеята могат да доведат дори до смърт още на операционната маса. Хирургическата намеса изисква отлично познаване на анатомията на структурите на шията и нейните вариации, сръчност и много голям опит, за да се избегнат евентуални грешки.
Специалистът по обща и гръдна хирургия доц. д-р Румен Филипов преглежда в медицински център „Света София“ всеки сряда и четвъртък, а в университетска болница ‚Дева Мария“- всяка сряда. Прегледите са след запазен час на телефони 056 89 62 62 и онлайн на www.devamaria.com за университетска болница „Дева Мария“ и 056 845082 и онлайн www.saintsofia.com за медицински център „Света София“.