Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бургаската търговско-промишлена палата представя своите членове - Кроношпан

Ключови думи: Бизнес ЮГ, кроношпан, кръгова икономика

България значително изостава спрямо останалите Европейски държави по отношение на управлението на отпадъците. През 2018 година в страната ни са образувани 129.7 милиона тона отпадъци, което я поставя на едно от първите места в Европейския съюз по образувани отпадъци на глава от населението и единица БВП.

Въпреки сравнително добре развитата рециклираща промишленост, страната отбелязва ниски нива на рециклиране на битови отпадъци (31.5%) в сравнение със средните за ЕС(47.4%) за 2018 г. А ако се разглежда общото равнище на рециклиране, с изкл. на отпадъци от добивната промишленост и от строителството, то през 2016 г. в България то е 27%, докато средното за ЕС е 57%.

В Закона за управление на отпадъците е въведена цел до 2035 год.  за подготовка за повторна употреба и рециклиране на най-малко до 65 на сто от битовите отпадъци и за намаляване до 10 на сто на депонираните битови отпадъци, а към настоящия момент в страната се депонират над 60 %.

Наличната и изграждаща се инфраструктура за третиране на битови отпадъци не биха могли да обезпечат постигането на тези цели за подготовка за повторна употреба и отклоняване на битовите отпадъци от депониране.

Необходими са координирани действия между общините, бизнеса, системите за разширена отговорност на производителите и гражданите за изграждане на удобни и икономически ефективни системи за разделно събиране на отпадъците от домакинствата.

Едни от най-разпространените отпадъци са дървесните - според проучване на Европейския пазар на дървесните отпадъци от 11.02.2020г, в България годишно се генерират между 500.000 и 1.000.000 тона дървесни отпадъци от бита, строителството, индустрията и опаковки. Ако се натоварят на камиони, ще покрият пътя от Синеморец до Видин; биха заели площта на 200 футболни игрища; ако се изгорят нерегламентирано ще образуват над 10 000 тона финни прахови частици; за депонирането им ще  бъдат похарчени 100 - 200 млн. лв.

Съгласно Закона  за управление на отпадъците и Европейската политика за управление на отпадъците всички лица, при чиято дейност се образуват, събират, транспортират и/или третират отпадъци се задължават да предприемат необходимите мерки за оползотворяване на отпадъците в съответствие с йерархията за управление на отпадъците – т.е. предотвратяване повторна употреба и рециклиране.

Една от белите лястовички в тази ситуация е дървообработващото предприятие Кроношпан България“ ЕООД - част от международния консорциум „Кроношпан“, който включва 40 завода в Европа и по един в САЩ и Китай. Всички те произвеждат плочести материали от дървесина, които след това се използват в строителството или за изработката на мебели. Компанията е основана през 1897 г. в Австрия като малка семейна фирма. В България „Кроношпан“ стъпва през 1997 г. в Бургас. През 2006 г.страртира дейност и заводът ни във Велико Търново, а през 2016 г. стартира една от най-големите инвестиции в страната – за над  600 млн. лв. във Велико Търново – в един от най-модерните заводи в Европа - най-новите технологии и машини в областта на дървообработването. Около 75% от производството е за износ, а оборотът за 2023 е 183 млн. евро. Специфичното за производството е, че използва най-вече дървесни отпадъци, както и дребноразмерна дървесина от добивана от отгледани и санитарни сечи при  устойчивото стопанисване на горите, а продуктите ни заместват изцяло масивната дървесина.

Голяма част от инвестицията е насочена към оползотворяването на дървесните суровини – в т.нар. почистваща кула. Тя представлява огромна сграда, която е с много различни нива на почистване и отделя всичко, което е недървесно, за да може да рециклираме дървесината. Рециклирането само по себе си е много трудоемко и скъпо, но за сметка на това се създава суровина, която замества дървесината от горите, която е възобновяем, но ограничен ресурс.

За изминалата 2023 г. сме рециклирали над 35 0000 тона, което е заместило дървесината на над 280 000 маломерни дървета. Ние сме единствените в страната, които имат сертификат FSC за проследяване на веригата на доставки и рециклиране на дървесни отпадъци.

Дружеството гледа в бъдещето, а именно в една нисковъглердона икономика с цел ограничено въздействие върху околната среда. Затова, навсякъде, където е възможно, сме заменили фосилните горива със зелена енергия, която произвеждаме сами. В двата завода има изградени фотоволтаични инсталации върху покривните конструкции, както и инсталации за производство на енергия от отпадна дървесна биомаса. На практика имаме действащо производство с нулев отпадък, което е целта на Европа до 2050 година.

За постигане на целите, през 2019 година Кроношпан в сътрудничество с Общините в България стартира програма „Нов живот за старите мебели“ за управление на дървесните отпадъци. В цялата страна към програмата вече са се присъединили над 45 общини

Т.е. бизнесът е готов за предизвикателствата на XXI век, наред са гражданите и институциите.

България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"