Технологията за преработка на нефтените утайници край Бургас внос от… Третия свят
Сериозни са обществените притеснения от технологията за преработка на нефтените утайници на площадката на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД. На публичното обсъждане на доклада по ОВОС, провело се снощи в Експоцентър „Флора“ присъстваха експерти и бивши служители на комбината, които изразиха притесненията си от метода за премахване на езерата.
Както Флагман.бг писа, в следващите 3 години трябва да бъдат утилизирани 250 хил. кубични метра нефтени утайки, намиращи се в 9 резервоара. Те са натрупани преди приватизацията на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД и държавата има ангажимент да ги рекултивира.
Висшият експертен екологичен съвет към МОСВ е определил максимална сума от 28 млн. лева за премахването им.
Процедурата по избор на изпълнител започва още по времето на Тройната коалиция и се печели от никому неизвестната „ААА Construction &Development Corp“, която е регистрирана в Маями, но е с италиански собственици.
Компанията предлага да се справи с проблема чрез нискотемпературна пиролиза, изземването от басейните, обезводняването, подаването към секция за пиролиза, отделяне на целеви продукт, който ще бъде влаган в производството на котелно гориво и твърд остатък, който ще бъде изгарян. Температурата, при която ще се осъществява процесът, е между 400 и 500 градуса.
Камено скочи срещу примитивната технология за преработка на нефтените утайници
Експерти определиха тази технология за „примитивна“ и крайно опасна. Те са категорични, че има много по-модерни способи. От фирмата обаче твърдят, че това е съвременен метод, който не застрашавал околната среда.
МОСВ също има известни резерви, тъй като дава указание за прилагането на „най-добри налични практики по чл. 99а от Закона за опазване на околната среда, тъй като нямало достатъчно доказателства, че отделящите се от пиролайзера газове ще спазят нормите за допустими емисии. Другото несъответствие, констатирано от МОСВ, е липсата на система за непрекъснат мониторинг на димните газове.
На общественото обсъждане присъстваха граждани и експерти. Един от тях – Йордан Костадинов изрази притеснения, че тази технология ще е ефективна. Той е бил 10 години началник на производството, което е трупало утайките. Категоричен е, че съставът е такъв, че не е възможно да се преработи с този метод.
Йордан Костадинов припомни, че е направено проучване от австрийска фирма, която препоръчва изгаряне на отпадъците с над 1700 градуса, защото има сериозна опасност от изпускането във въздуха на канцерогенни съставки.
„Само тази технология може да гарантира, че няма да има опасни отпадъци в изпусканите газове. Песимист съм, че с този метод, който сега ни представяте, ще успеете. Некондензираните пиролизни газове къде ще отидат?“, запита Йордан Костадинов, след което зададе и ключовия въпрос – има ли „ААА Construction &Development Corp“ референции за успешно реализиран подобен проект.
След кратка суета представителката на фирмата, присъстваща на обсъждането, обяви че имали такъв реализиран проект…в Нигерия. Няма данни подобно съоръжение да е правено на друго място, а в Италия, например се прилага друг тип технология, най-често високотемпературната пиролиза.
Бургас и Камено пред екопроблем заради стара технология за пиролиза на нефтени утайки
На общественото обсъждане присъства представителка на фирмата, мистериозен италианец, говорещ на основно ниво български език и двамата проектанти, наети като подизпълнители.
Процедурата ще продължи, но по всичко личи, че след двете обществени обсъждания, проведени в понеделник в Камено и вторник в Бургас, обществото не е готово да приеме този метод и го смята за опасен.
Вижте повече от дискусията във видеото:
Във водата(океана) се пускат специални "бактерии" които "ядат" нефт,мазут и тежки фракции и ги превръщат в безапасна НЕтоксична маса
Защо не се е провел нов търг, нямам информация!
А през 2002 година Прокурата разследваше подобна италианска фирма, свързана с мафията в Италия!
През 2000 г. в Германия, немската фирма Макс Айхер прилагаше успешно нискотемпературен пиролиз, но не знам по какви причини, тя не беше избрана!
Но много се проточи всичко, защото МВФ още през 1995-1995г отпусна общо 48 милиона долара за ликвидиране на старите екологични щети!
Ебати банановата република България!