Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лечението с кислород на проф. д-р Христо Бозов възроди обмена на студенти между държавния университет в Бургас и Тракийския в Одрин

Проф. д-р Ерхан Табаколу, дм, и проф. д-р Христо Бозов, дм
Ключови думи: бургас, проф. христо бозов, университет проф. д-р асен златаров, лечение с кислород, турция, одрин, обмен на студенти

Студентите на бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” имат невероятната възможност да осъществят обмен с Тракийския университет в турския град Одрин по 15 от всички 18 акредитирани  професионални направления. Това става благодарение на активната работа на ректора на бургаския ВУЗ проф. д-р Христо Бозов, дм, в посока разширяване на международното сътрудничество. Той бе избран на поста преди по-малко от година и успешно изпълнява програмата си, с която спечели доверието на своите колеги, и с която привлича все повече приятели на Бургас от чуждестранни университети.

На 26 март проф. Бозов и неговите заместници бяха на официално посещение в Турция, където подписаха меморандум за сътрудничество между двете висши учебни заведения. Пътят за всичко това бе отворен миналия месец след гостуването в Бургас  на ректора на Тракийския университет в Одрин проф. д-р Ерхан Табаколу, дм. Също като проф. Бозов,  една от неговите медицински специалност е „Aнестезиология“, като и за двамата ректори е приоритет развитието на медицинските кадри. Проф. Табаколу е запознат с опита  на проф. Бозов, който е смятан за светило в хипербарната оксигенация или лечение на различни заболявания в барокамера. В южната ни съседка отдавна развиват най-добрите медицински практики и сега логично са заинтересувани от лечението с кислород. То има редица приложения освен стандартното - при дълбоководни водолази, страдащи  от декомпресия. Днес се използва от проблеми със слуха, през труднозарастващи рани до аутизъм. Така държавният университет в Бургас ще приема студенти на обмен от Турция, а ние ще изпращаме наши, които да трупат опит там. Това се случва 5 години след изтичане на предишния меморандум.

- Проф. Бозов, с какво е важно подписването на меморандума и влизането в Асоциацията на балканските университети за преподавателите и студентите Ви?

- Меморандумът, който подписахме с ректора проф. д-р Ерхан Табаколу, дм, е свързан с развитие на двата университета най-вече в посока обмен на студенти и преподаватели по програма „Еразъм+” и участие в съвместни проекти. Проф. Табаколу прие и една моя идея за организиране на съвместна научна конференция още тази година. Статиите, които ще бъдат представени на нея, ще се публикуват в списание, което ще издаваме, съвместно от двата университета. Това е първа стъпка към сближаване на студенти и преподаватели, която може да роди сериозна научна продукция и участие в „трансгранични“ проекти. Особено, предвид факта, че имаме много добър опит с Тракийския университет в Одрин. Участвахме заедно в проект, по време на който бяха оборудвани три лаборатории и в двата университета, които служат за мониторинг на жизнена среда, имат екологична насоченост, свързани са с химия и токсикохимия. Те дадоха тласък за развитие на млади изследователи и млади учени. Нашата цел е да продължим традициите в сближаването между двата големи държавни университета в тази част на Европа.

Включването на университет „Проф. д-р Асен Златаров” в Асоциацията на балканските университети е поради факта, че ние сме един от учредителите ѝ. И е много важно да продължим свършеното от нашите предшественици и да се интегрираме с другите университети на Балканите.

- Колко са университетите в Асоциацията?

- В нея участват 19 университета от България,  най-много сред всички останали държави.  След нас са Турция с 14 висши учебни заведения. Така че университетите в България участваме активно в академичното сътрудничество на Балканите.

- По кои професионални направления ще обменяте студенти?

- Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров” е един от водещите в нашата държава по брой професионални направления. Студенти ще обменяме по тези направления, по които имаме съвпадение с нашите партньори от Турция, а именно: Педагогика; Филология; Администрация и управление; Икономика; Химически науки; Машинно инженерство; Електротехника, електроника, автоматика; Компютърна и комуникационна техника; Химични технологии; Индустриален мениджмънт; Медицина; Обществено здраве; Здравни грижи.

- Вие сте автор на емблематичното издание „Морска медицина” и се ползвате с голямо уважение в лекарските среди. Успяхте да впечатлите дори ректора на Тракийския университет в Одрин с уменията си в хипербарната оксигенация. Как ще осъществявате обучението на турските студенти?  И кога очаквате първите от тях?

- В Тракийския университет в Одрин този начин на лечение не е развит. Затова и ректорът проф. Табаколу, който е лекар пулмолог и има още една специалност като моята – „Анестезиология и реанимация”, и неговите заместници проф. д-р Осман Нури Хатипоглу и проф. д-р Метин Айдогду проявиха интерес към хипербарната оксигенация. Макар че те имат една прекрасна база – собствена болница с 1 100 легла, в която работят над 3 000 университетски преподаватели, все още нямат барокамери и не прилагат този иновативен метод за лечение. Затова ме поканиха да ги запозная с него и да подпомогна обучението на студенти и лекари в тази област, което аз, разбира се, ще направя с голямо удоволствие. Може би тук е моментът да спомена, че днес (2 април) от 18:00 ч. в аулата на Медицинския факултет в Бургас ще водя лекция, свързана с влиянието на хипербарната оксигенация върху аутизма. Организатори на събитието са SCORP Бургас и  Асоциация на студентите медици  България – Бургас. Всеки, който е заинтересуван, е добре дошъл.

Относно споразумението - предполагам, че още през летния сезон ще се задейства в по-пълноценен мащаб. Сега ще направим работни групи, които да съставят план за действие по всички направления, по които може да си сътрудничим с Тракийския университет. В тях ще има преподаватели и студенти и от двете страни, които ще работят в посока провеждането научната конференция, която вероятно ще е през октомври. Колегите приеха моето предложение първата да бъде в Бургас при нас. Освен това ще се работи по обмен по „Еразъм +” и обучението на студенти и специалисти и по хипербарна оксигенация. Така че надявам се наесен да можем да започнем по проект обучението и на тези студенти и специализанти.

- Държавният университет в Бургас също има Медицински факултет и на всички е интересно да научим какво обучение в Турция ще получат бъдещите ни лекари? Има ли направление, което е особено важно?

- Първо ще уточним с колегите в какви направления може да се развива това сътрудничество. В Бургас имаме една основна университетска база – на УМБАЛ Бургас, но ние работим и с частните болници, където също има сериозен потенциал за развитието на медицинската наука и практика. И поради тази причина, този процес ще е двустранен. Турски студенти ще идват да се обучават в Бургас под егидата на нашия университет във всички болници в морския град, и съответно нашите студенти ще трупат опит в болницата на Тракийския университет. Тя има големи постижения в областта на хирургията, вътрешните болести, образната диагностика, нуклеарната медицина

- В каква посока  ще развивате международното сътрудничество между държавния университет в Бургас и другите висши учебни заведения? Вие работите по програмата на Европейския съюз „Еразъм+“. Планирате ли да я разширите?

- Ние сме страна от Европейския съюз и като такава нашата основна цел е да развиваме взаимодействие с университети от ЕС. Същевременно, тъй като има държави, които са близо до нас, съвсем естествено е да развиваме отношения и с нашите съседи, например Република Турция. Тракийският университет в Одрин е само първа стъпка, ние можем  да развием отношения и с университета и в Истанбул, който също не е далеч и е удобен за комуникация. Също така с университети от Гърция, Румъния, Северна Македония, Сърбия. Имаме традиции с нашите съседи. Освен тях, нашата основна цел са и всички страни от Европейския съюз. По силите ни е и създаваме устойчиви взаимоотношения и сътрудничество.

 

Девата да се пази от измамници, а Стрелецът да внимава с пари! Хороскоп за деня – 22 януари 2025, сряда  Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши
Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим 76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51
През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум" Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител
Нафтата се подсилва Нуретин Пюскюлю подписа с тима Постави интересен ултиматум Феновете на киното може отново да гледат Джим Кери до ослепителната Диас
Психолог с анализ за мъжката шапка на Мелания, искала да каже, че е най-добрата Според него първата дама сякаш крещи на присъстващите, че си запазва правото аз да ги гледа, а не те нея Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата
Показа се почти гола Геня обра десетки хиляди лайкове по бельо Ники Кънчев и дама с чувство за хумор "взривиха" залата на "Стани богат" Водещият пак показа голяма обща култура