Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Того си промениха Конституцията за повече демокрация, но се получи уродлива автокрация

Президентът на Того Фор Гнасингбе може да стане премиер и да управлява вечно
Ключови думи: Фор Гнасингбе, Того, новини, Флагман, Африка

Депутатите в Того одобриха нова конституция в понеделник, се казва в материал, публикува в уебсайта на телевизия „Франс 24“. Целта на конституционната реформа е смяна на президентския режим на  управление в страната с парламентарен. Освен това парламентът ще разполага с правомощието да избира президента на малката страна в Западна Африка.

Президентът ще се избира „без дебати“ от депутатите, а не от всички граждани, „за срок от шест години“, се казва в новата конституция.

Новата конституция бе одобрена по-малко от месец преди парламентарните избори в Того, насрочени за 20 април).

АФП отбелязва, че все още не е ясно дали новият конституционен текст, който бе одобрен от депутатите с 89 гласа „за“ (срещу един глас „против“ и един „въздържал се“), ще влезе в сила.

Досега продължителността на мандата на президента на Того беше пет години.

Промяната в конституцията бе предложена от група депутати, по-голямата част от които са представители на управляващата партия „Съюз за Републиката“.

Опозицията в Того, която бойкотира последните парламентарни избори през 2018 г. и която заяви, че е имало нередности при преброяването на гласовете, е слабо представена в националния парламент.

Новата конституция предвижда създаването на поста „председател на министерския съвет“, който ще разполага с „пълни правомощия и власт да ръководи правителствените дела и да бъде държан отговорен за това“.

Председателят на министерския съвет ще е „лидерът на партията или лидерът на разполагащата с мнозинство коалиция от партии след парламентарните избори. Мандатът на премиера е шест години“, се казва в новата конституция.

„Правомощията на държавния глава на практика се изземат в полза на председателя на министерския съвет, който ще стане представителят на Того във външния свят и който ще управлява страната във всекидневните дела“, заяви Чичао Чалим, председател на парламентарната комисия по конституционните въпроси.

Франс прес отбелязва, че опозицията в Того е обезпокоена от възможността Фор Гнасингбе да стане премиер и да остане на власт за неопределено време, тъй като в новия конституционен текст не се казва нищо за това дали има ограничение за броя на премиерските мандати.

Последната голяма конституционна промяна в Того датира от 1992 г., отбелязва АФП.

Франс прес припомня, че през 2019 г. депутатите в Того внесоха корекции в конституцията, за да въведат ограничение за президентските мандати, а именно – че един и същи човек може да е само два мандата президент. Не бе обаче предвидено тези конституционни правила да се прилагат назад във времето и за държавния глава Фор Гнасингбе (който е на власт от 2005 г.) остана възможността да бъде още два мандата президент. През 2005 г. той стана приемник на президентския пост на баща си, генерал Гнасингбе Еядема, който взе властта с преврат преди повече от 50 години.

Агенция Ройтерс също обръща внимание на конституционната реформа в Того. Агенцията се фокусира върху факта, че новата конституция въвежда еднократен президентски мандат от шест години. Предвид факта, че догодина в Того се планира произвеждането на президентски избори, Ройтерс прогнозира, че конституционните промени могат да дадат възможност на Фор Гнасингбе да остане с една година повече на власт, ако бъде преизбран за президент, отколкото по досегашната конституция.

„Това е поредната подготовка на конституционен преврат от един монархически режим, който държи съдбата на страната за заложник почти 60 години“, заяви опозиционната партия „Демократични сили на Републиката“ във връзка с конституционната реформа.

Ройтерс отбелязва, че през последните години в няколко африкански страни, сред които Централноафриканската република, Руанда, Конго, Кот д‘Ивоар и Гвинея, са били прокарани конституционни и други законови реформи, с които е била дадена възможност на президентите на тези страни да останат повече време на власт.

Освен това, припомня агенцията, в района на Западна и Централна Африка бяха извършени осем военни преврата през последните три години.

Полицейското насилие срещу политически демонстранти е нещо характерно за управлението на Фор Гнасингбе, както беше и по времето на баща му, отбелязва Ройтерс.

Като неочакван обрат в ситуацията Гнасингбе нареди в петък обаче новата конституция, одобрена по-рано през седмицата да бъде подложена на ново гласуване от депутатите.

Франс прес отбелязва, че конституционната реформа е провокирала бурна реакция на опозицията в Того, която я възприема като опит на президента да остане по-дълго време на власт.

„Всяко нещо може да бъде усъвършенствано и, с оглед на интереса, провокиран у народа с приемането на този текст, президентът на републиката поиска днес от председателя на Националното събрани да бъде направено повторно разглеждане на приетото законодателство“, каза по държавната телевизия в петък вечер говорителят на правителството Яуа Куйган.

Изглежда, че връщането на новия конституционен текст в парламента за повторно разглеждане от депутатите е опит от страна на президента за туширане на негативната реакция в обществото по отношение на конституционните промени.

7
Коментара по темата
7.
419
01.04.2024 10:33:52
I GO CHOP YOUR DOLLAR!
It's just a game
6.
Толупа
01.04.2024 10:10:31
То и при нас е тъй, ма съм доволен
5.
август е септември
01.04.2024 07:11:11
Флегмани днес бургаският мост пак отплава.Защо не пишете
4.
XSsd
01.04.2024 00:40:46
Беше много важна тази новина. Че и дълга статия. Браво! Вече съм малко по-грамотен. Променихте ми живота. Само да го видя къде беше тва на картата.
3.
ghhg
01.04.2024 00:39:15
Къде?
2.
Брей
31.03.2024 23:12:34
Ние сме Того!
Като сравним как се отнемат правомощия от държавния глава и се дават н а премиера, който дефакто е лидерът на най-голямата политическа партия, излиза че Того преписват от нас.
1.
123
31.03.2024 22:06:29
Бедата е ,че няма вече профренски режими,както в Того така и в другите посочени държави. Затова статията е язвителна и най лесно е да се говори за липса на демократичност в избраното управление. А истината е, че африканските държави една по една се отърсват от френския колониализъм.
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила